Trwa ładowanie...

Sejm uchwalił nowelizację ustawy okołobudżetowej

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy okołobudżetowej. Zawiesza ona w tym roku zasadę, zgodnie z którą na obronność przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy okołobudżetowejŹródło: PAP/ Jacek Turczyk
dejp9cp
dejp9cp

W głosowaniu wzięło udział 305 posłów; za uchwaleniem nowelizacji ustawy okołobudżetowej głosowało 232, przeciw było 70, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z zapowiedziami w głosowaniu nie wzięli udziału posłowie PiS, by w ten sposób pokazać solidarność z protestującymi związkowcami.

Przed głosowaniem poseł Andrzej Romanek z Solidarnej Polski bezskutecznie domagał się ogłoszenia przerwy w obradach w celu wyjaśnienia, dlaczego posłowie PiS nie biorą udział w głosowaniu. Prosił też o wezwanie ich na salę obrad. - Tu, na tej sali, toczy się polityczny spór o przyszłość Polski. Walka o zatamowanie destrukcyjnej dla naszego kraju polityki rządu Donalda Tuska - mówił poseł. Jego zdaniem brak posłów PiS na sali oznacza triumf premiera.

- W tym kluczowym momencie prezes PiS wyprowadził swoje polityczne hufce poza gmach Sejmu. Panie prezesie (...) larum grają, ojczyzna w potrzebie, a pana tutaj nie ma! - apelował Romanek.

dejp9cp

- Sejm bez PiS-u - bezcenne - oświadczył w reakcji na słowa Romanka Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota. - Sejm bez Kaczyńskiego, bez Macierewicza - panie pośle Romanek, dla takich chwil warto żyć. (...) Nam tu PiS-u naprawdę nie brakuje - mówił.

Natomiast Leszek Aleksandrzak z SLD wnioskował o przymusowe doprowadzenie posłów PiS na salę.

Sejm przegłosował dwie poprawki zgłoszone przez PO. Pierwsza dotyczy rezerwy celowej związanej ze zwrotem gminom utraconych dochodów w związku ze zwolnieniem z podatku od nieruchomości w parkach narodowych i rezerwatach przyrody oraz w związku ze zwolnieniem m.in. z podatku rolnego, od nieruchomości, leśnego przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego. Poprawka ta przewiduje, że podziału rezerwy celowej dokonuje minister finansów nie później niż do 25 listopada 2013 r.

Druga przyjęta poprawka dotyczy rezerwy celowej na "Zwiększenie dostępności wychowania przedszkolnego". Przewiduje, że wojewodowie mogą występować do ministra finansów o podział tej rezerwy nie później niż do 25 listopada 2013 r. Natomiast minister oświaty i wojewodowie będą mogli występować o podział tej rezerwy do 15 listopada 2013 r.

dejp9cp

Sejm nie przyjął natomiast wniosku SP o odrzucenie nowelizacji w całości.

Ustawa okołobudżetowa jest związana z rewizją tegorocznego budżetu, w którym deficyt ma być zwiększony mniej więcej o 16 mld zł, a cięcia w resortach mają wynieść niemal 7,7 mld zł. Zgodnie z nowelą w br. na finansowanie potrzeb obronnych Polski zostanie przeznaczonych z budżetu 28 mld 252 mln 277 tys. zł. Oznacza to, że w tym roku zawieszony zostanie przepis, zgodnie z którym na obronność przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB.

Ustawa zawiesza w 2013 r. waloryzację środków na dofinansowanie zadań projakościowych. "W związku z koniecznością redukcji wydatków budżetu państwa, środki planowane na zadania projakościowe skierowane zostaną na realizację najpilniejszych potrzeb w tym zakresie" - napisano w uzasadnieniu.

dejp9cp

Nowela odnosi się też do finansowania infrastruktury kolejowej. "Zmiana związana jest głównie z planowaną w 2013 r. zmianą w strukturze źródeł finansowania projektów inwestycyjnych realizowanych przez PKP PLK SA w zakresie infrastruktury kolejowej" - podkreślono w uzasadnieniu ustawy. Zaznaczono, że zmiana ta nie spowoduje zmniejszenia całkowitych nakładów na inwestycje kolejowe, gdyż środki z budżetu na ten rok mają być zastąpione środkami PKP PLK. Ustawa przewiduje ponadto, że pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego będzie można przeznaczać nie tylko na remonty dróg, ale też na ich przebudowę.

dejp9cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dejp9cp