Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji umowy z Andorą ws. podatkowych
Andora przestanie być dla Polski tzw. rajem podatkowym. Sejm uchwalił w piątek ustawę o ratyfikacji umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych między Andor a Polską.
24.05.2013 | aktual.: 24.05.2013 13:27
Głosowało 435 posłów; za było 434, a jedna osoba była przeciwna.
Umowa pomiędzy Polską a Andorą została podpisana w Andorra la Vella 15 czerwca br. Przygotowano ją w oparciu o tzw. Modelową Umowę OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Chodzi o uzgodniony w 2002 r. tekst umowy, który stanowi wzorzec dla skutecznej wymiany informacji, która ma wzmacniać międzynarodową współpracę i ograniczyć skalę nadużyć podatkowych.
W kwietniu 2009 r. OECD opublikowało trzy listy krajów: listę "białą", do której zaliczono państwa przestrzegające zasad współpracy podatkowej, "szarą"; obejmującą kraje i regiony, które zobowiązały się do przestrzegania międzynarodowych norm w dziedzinie wymiany informacji, ale ich jeszcze w pełni nie zrealizowały, oraz "czarną" listę, na której znalazły się państwa odmawiające współpracy w dziedzinie fiskalnej. Listy te są na bieżąco aktualizowane.
Początkowo Andora znalazła się na "szarej" liście, ale w 2010 r. OECD wpisało ją na "białą" listę krajów, które wdrożyły międzynarodowo uzgodnione standardy w zakresie opodatkowania.
Polska jest dwudziestym krajem, który podpisuje tego rodzaju umowę z Andorą. Dzięki umowie, w przypadku wszczęcia dochodzeń w sprawach podatkowych, Polska uzyska dostęp do kont bankowych w Andorze. Umowa będzie miała zastosowanie do okresu podatkowego zaczynającego się w dniu 1 stycznia 2013 r.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po podpisaniu umowy o wymianie informacji podatkowych poinformowało, że podpisano również deklarację polityczną o rozpoczęciu negocjacji w zakresie podpisania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.