Trwa ładowanie...
degwl7k
11-03-2016 09:55

Sejm uszczelnił zasady rejestracji koni

Uszczelnienie systemu rejestracji zwierząt koniowatych m.in. koni i osłów, w tym zwiększenie kontroli nad zwierzętami przeznaczonymi do uboju - zakłada nowela ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, którą uchwalił w piątek Sejm.

degwl7k
degwl7k

Za uchwaleniem noweli głosowało 424 posłów, 14 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Nowe przepisy mają na celu wdrożenie do polskiego prawa rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej 2015/262, które określa zasady identyfikacji zwierząt koniowatych (koń, osioł, zebra).

Nowela wprowadzi do krajowych przepisów tryb wydawania paszportów dla koni. Dokumenty identyfikacyjne dla koniowatych będą mogły wydawać podmioty wpisane do wykazu prowadzonego przez ministra rolnictwa. Wykaz będzie dostępny na stronie internetowej resortu. W przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia unijnego przez instytucję wydającą dokumenty identyfikacyjne, główny lekarz weterynarii będzie mógł wnioskować do ministra rolnictwa o wykreślenie tego podmiotu z wykazu.

Nowe przepisy upraszczają procedurę wydawania dokumentów identyfikacyjnych dla zwierząt koniowatych - wnioski o ich wydanie będzie można składać elektronicznie. Nie przewidziano natomiast możliwości składania przez internet wniosku o zarejestrowanie w rejestrze dokumentu identyfikacyjnego, wydanego w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie pozaunijnym.

degwl7k

W przypadku padłych koni, których właściciele wystąpili do ARiMR o dofinansowanie kosztów związanych z transportem i utylizacją, będzie można wymieniać informacje między Polskim Związkiem Hodowców Koni (podmiotem prowadzącym centralną bazę danych) a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Według resortu rolnictwa rozwiązania wprowadzone do ustawy będą korzystne dla konsumentów, bo przyczynią się przede wszystkim do uszczelnienia systemu identyfikacji i rejestracji koniowatych, w tym do zwiększenia kontroli nad zwierzętami przeznaczonymi do uboju i konsumpcji przez ludzi.

Koszty związane z prowadzeniem, utrzymaniem i modernizacją centralnej bazy danych są dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej. Zadanie to jest realizowane przez Polski Związek Hodowców Koni. Ministerstwo rolnictwa proponuje utrzymanie dotychczasowych rozwiązań. Szacuje się, że wydatki na ten cel w 2016 r. wyniosą 141 tys. zł, a w latach 2016-2025 ponad 1,5 mln zł.

Nowe przepisy zwiększą obowiązki Inspekcji Weterynaryjnej, jednak resort nie przewiduje wzrostu kosztów działalności służby weterynaryjnej.

Nowela ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Konieczne będzie również wydanie aktów wykonawczych do tej ustawy.

degwl7k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
degwl7k