Sejm za ratyfikacją konwencji o wymaganiach dla załóg statków rybackich

Stworzenie i utrzymanie równych szans w sektorze rybołówstwa przez wspieranie kształcenia zawodowego - to cel międzynarodowej konwencji o wymaganiach m.in. w zakresie wyszkolenia dla załóg statków rybackich. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji konwencji.

05.03.2015 10:30

Za przyjęciem ustawy głosowało 289 posłów, przeciwko - 2, a 143 posłów wstrzymało się od głosu.

Międzynarodowa konwencja o wymaganiach w zakresie wyszkolenia, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht dla załóg statków rybackich, sporządzonej w Londynie dnia 7 lipca 1995 r. weszła w życie 29 września 2012 roku. Jest ona pierwszym wiążącym rozwiązaniem prawnym, ustanawiającym na poziomie globalnym jednolite standardy wyszkolenia oraz certyfikacji załóg statków rybackich o długości powyżej 24 metrów oraz o mocy napędu głównego, co najmniej 250 kW.

Przepisy dotyczące szkoleń i wydawania świadectw dotyczą szyprów, oficerów, oficerów mechaników oraz radiooperatorów. Dokument określa minimalne wymagania, których państwa zobowiązują się przestrzegać. Zgodnie z nimi członkowie załóg muszą mieć podstawową wiedzę w określonych dziedzinach oraz odbywać praktykę na statku rybackim w określonym minimalnym wymiarze czasu.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do ustawy o ratyfikacji konwencji, kandydaci do zajmowania stanowisk na statkach rybackich, oprócz zmian w treściach programów szkoleń, nie odczują różnicy w sposobie ubiegania się o dokumenty kwalifikacyjne. "W celu uzyskania dyplomu w dalszym ciągu będą musieli wykazać się odbyciem odpowiedniego szkolenia oraz wymaganym stażem pływania na statku rybackim. Możliwość uzyskania kwalifikacji rybackich o zasięgu międzynarodowym w oparciu o nowoczesne programy szkoleń będzie miała pozytywny wpływ zarówno na funkcjonowanie morskich jednostek edukacyjnych, jak i na poprawę bezpieczeństwa, a także na poprawę konkurencyjności polskich rybaków na międzynarodowym rynku pracy" - podkreślono w uzasadnieniu.

Dodano, że postanowienia konwencji już zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego w trzech rozporządzeniach. Wskazane rozporządzenia w stosunku do poprzednio obowiązującego stanu prawnego wprowadziły odpowiednie modyfikacje, które umożliwiają załogom statków rybackich odbywanie szkoleń, zdawanie egzaminów oraz otrzymywanie dyplomów zgodnych z postanowieniami konwencji. "W związku z powyższym ratyfikacja konwencji nie spowoduje obecnie konieczności wprowadzania zmian w polskim porządku prawnym, co dzisiaj pragnę szczególnie podkreślić" - napisano w uzasadnieniu do ustawy.

Ratyfikacja konwencji pozostaje w ścisłym związku z obowiązującą w polskim porządku prawnym ustawą o bezpieczeństwie morskim. Nie wymaga wprowadzania zmian w treści tej ustawy. "Konwencja i jej ratyfikacja ułatwią współpracę z innymi państwami w zakresie realizowania standardów i zalecanych metod postępowania w sprawach szkolenia i certyfikacji załóg statków rybackich. Nie można tutaj zapomnieć o aspekcie społecznym. Grupa około 3 tys. rybaków będzie miała ułatwiony dostęp do pracy u armatorów polskich i zagranicznych dzięki możliwości uzyskiwania dyplomów morskich uprawniających do pełnienia odpowiednich funkcji na statkach rybackich" - uzasadniała przyjęcie konwencji w lutym br. na wspólnym posiedzeniu Komisji: Infrastruktury i Spraw Zagranicznych podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć.

Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization - IMO) należy do systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Członkami IMO jest obecnie 170 państw. Cele IMO to stworzenie mechanizmu współpracy państw w zakresie współtworzenia standardów i zalecanych metod postępowania w sprawach bezpieczeństwa i efektywności żeglugi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)