Trwa ładowanie...
dlvsti6

Selvita powołała Ardigen, który ma rozwijać globalne usługi bioinformatyczne

Warszawa, 24.09.2015 (ISBnews) - Selvita powołała spółkę Ardigen, która w ramach grupy będzie odpowiedzialna za rozwój obszaru bioinformatyki i medycyny spersonalizowanej, poinformował prezes Selvity Paweł Przewęźlikowski.

Share
dlvsti6

"Widzimy, że rynek bioinformatyczny dynamicznie się rozwija. Usługi bioinformatyczne na świecie mają sięgnąć poziomu 13,3 mld USD w 2020 r. wobec 4,2 mld USD obecnie. Nasi klienci nie postrzegają Selvity jako źródła takich usług. W związku z tym powołujemy nowy podmiot, aby rozwijać się w Polsce i za granicą w obszarze systemów informatycznych i bioinformatycznych dla laboratoriów. Liczymy na rozszerzenie przez nią oferty, a Selvita skoncentruje się na 'drug discovery'" - powiedział Przewęźlikowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że Selvita przekaże spółce wiedzę onkologiczną oraz IT, ponadto udostępni laboratoria. Ardigen będzie "masowo" rekrutować informatyków, statystyków, biologów molekularnych. Według słów prezesa Selvity, spółka może skorzystać z dostępu do finansowania poprzez granty, czy również rynek kapitałowy (zarówno samodzielnie, jak i poprzez Selvitę).

Selvita objęła 54,2% akcji Ardigen, reprezentujących 54,2% głosów na walnym zgromadzeniu. Spółka jest zobowiązana do wniesienia wkładu pieniężnego w wysokości 699 999 zł w terminie do 31 października 2015 r. Pozostali założyciele Ardigen wniosą wkłady pieniężne w łącznej wysokości 322 003 zł.

dlvsti6

W zarządzie Ardigen funkcję prezesa będzie pełnił Janusz Homa, uprzednio współtwórca i były prezes zarządu Software Mind S.A., wiceprezes BillBird oraz Comarch Telecom; zaś funkcję wiceprezesa - Sebastian Kwaśny, członek zarządu i dyrektor Działu Bioinformatyki w Selvicie.

"Filary rozwoju to rozwiązania laboratoryjne, usługi bioinformatyczne oraz obszar produktowy w medycynie spersonalizowanej. Obszary te będą autonomiczne i będą miały własne strategie. Chcemy skupić działania w USA - Boston i Kalifornia, Wielka Brytania - Cambridge, a także Polsce. Obszary te pokrywają się w terenem działania Selvity, co da dodatkowe efekty synergii. Mamy również gotową i rozbudowaną bazę klientów" - powiedział Homa.

W jego ocenie, jest to "doskonały" moment do wejścia na ten rynek i rozpoczęcie walki o pozycję lidera.

Ardigen to firma bioinformatyczna, która działa w obszarach analizy danych biologicznych, wdrażania systemów IT klasy LIMS i systemów bioinformatycznych do sekwencjonowania kwasów nukleinowych oraz białek, jak również rozwoju oprogramowania.

dlvsti6

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.

(ISBnews)

dlvsti6

Podziel się opinią

Share
dlvsti6
dlvsti6