Trwa ładowanie...
d3dbax6
22-09-2016 22:35

Senat poparł drugą specustawę, która ma pomóc zwalczyć ASF (opis)

Senat poparł w czwartek drugą tzw. specustawę dotyczącą zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Zgodnie w nowymi przepisami powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać: sanitarny odstrzał dzików; ubój trzody chlewnej za odszkodowaniem; przestrzeganie zasad bioasekuracji.

d3dbax6
d3dbax6

Ustawę poparło 84 senatorów, za poprawką opowiedziało się 83.

Senat wprowadził poprawkę do ustawy zmniejszającą kary dla dzierżawców i zarządców obszarów łowieckich za niewykonanie nakazów sanitarnego odstrzału dzików do 0,25-1,3 średniego miesięcznego wynagrodzenia. Ustawa przewiduje kary w wysokości 1-3-krotnego wynagrodzenia.

Wcześniej na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa wiceminister środowiska Andrzej Konieczny tłumaczył, że nakładanie kar na koła łowieckie za niewykonanie odstrzałów, od których nie może się odwołać, może doprowadzić do upadku wielu kół. Podkreślił, że koła w zwalczaniu ASF nie są traktowane po partnersku. Jak mówił, koła mogą nie móc wywiązać się z nakazu np. z powodu braku dzików, które mogą się przemieścić na inny teren czy też z powodu zbyt krótkiego czasu na odstrzał.

Podczas głosowanie w Sejmie podobną poprawkę zgłosił Jarosław Sachajko (Kukiz'15) - z tym, że nie obniżała ona kar dla myśliwych, a je zwiększała. Ta propozycja także nie uzyskała poparcia posłów.

d3dbax6

Poprawki do ustawy zgłosiło także Biuro Legislacyjne Senatu, większość z nich miała charakter redakcyjno-legislacyjny. Była też propozycja wykreślenia przepisów dotyczących zmiany stosunku pracy powiatowych lekarzy weterynarii i ich zastępców. Sejm uchwalił przepis, który zamienia zatrudnienie z umowy o pracę na mianowanie przez wojewódzkiego lekarza weterynarii. Legislator tłumaczył, że przepis ten wybiega poza materię nowelizowanych ustaw.

Obecny na posiedzeniu komisji minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział, że rząd podtrzymuje ten przepis, gdyż część z weterynarzy źle wykonywało swoją pracę. Poinformował, że prokuratura w Białymstoku chce postawić zarzuty 13 lekarzom weterynarii, którzy "badali świnie zza okna samochodu".

Poprawki głosowane na komisji - z wyjątkiem jednej dotyczącej obniżenia kar dla myśliwych, którą zgłosił senator Przemysław Błaszczyk (PiS) - nie uzyskały poparcia senatorów.

Nowe przepisy dają większe uprawnienia Inspekcji Weterynaryjnej, mają usprawnić zwalczanie tej choroby. Przewidują tez sankcje karne za niewykonanie nakazów powiatowych lekarzy weterynarii.

d3dbax6

Ustawa m.in. zaostrza przepisy dotyczące rejestracji świń. Wprowadza obowiązek rejestracji zwierząt w ciągu 30 dni, a każde przemieszczanie (zmiana miejsca pobytu zwierzęcia) będzie musiało być zgłoszone w ciągu 7 dni, natomiast w okresie, kiedy występuje choroba zakaźna i gospodarstwo znajduje się na terenie wyznaczonych stref, rolnik będzie miał obowiązek zgłaszania wszystkich przemieszczeń, sprzedaży, upadków zwierząt, w ciągu 24 godzin.

Istotną zmianą jest też wprowadzenie znakowania zwierząt numerami wszystkich kolejnych siedzib stad, w których przebywały. W tej chwili, zgodnie z polskimi przepisami, zwierzę jest znakowane tylko w siedzibie stada, w której się urodziło.

Ustawa został uchwalona w trybie nadzwyczajnym. W środę odbyło się pierwsze czytanie tego rządowego projektu w Sejmie, a w czwartek przed południem został on uchwalony. Wieczorem w czwartek poparł ją Senat.

d3dbax6

Jest to druga specustawa, która ma pomóc w zwalczeniu ASF. W połowie września Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje wykup trzody ze stref zagrożonych i przetworzenie tego mięsa na konserwy, które mają być wykupione od zakładów mięsnych przez jednostki finansów publicznych.

Nowe przepisy mają obowiązywać w 14 dni od ogłoszenia.

Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu, który rozpatrzy poprawkę Senatu.

Wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas odnotowano 111 przypadków ASF u dzików i 20 ognisk tej choroby u świń, w tym 17 od czerwca br. Zutylizowano ponad 1200 sztuk świń. Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, gdyż zakażone zwierzęta trzeba zabijać (nie ma na nią szczepionki). Ponadto nie można eksportować świń i wieprzowiny.

d3dbax6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbax6