Trwa ładowanie...
d27186g
06-10-2016 13:15

Senat za ujednoliceniem przepisów dot. koncesji in-house

Uregulowanie kwestii zlecania zamówień bez przetargu (tzw. in-house) w koncesjach na wzór rozwiązań znanych z Prawa Zamówień Publicznych - to główna zmiana zaproponowana przez Senat w czwartek do ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi.

d27186g
d27186g

Za ustawą wraz z szeregiem poprawek głosowało 71 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Izba poparła sześć poprawek zgłoszonych przez senatora Andrzeja Stanisławka (PiS). Ich celem jest uregulowanie kwestii koncesji in-house w ustawie koncesyjnej analogicznie do tego, jak to zrobił ustawodawca w Prawie Zamówień Publicznych, w odniesieniu do zamówień in-house. Poprawki ujednolicają rozwiązania prawne dotyczące zamówień publicznych in-house oraz koncesji in-house w szczególności dodają regulacje zapewniające przejrzystość udzielania takich koncesji.

W trakcie prac senackich przedstawiciel Rady Dialogu Społecznego zwrócił uwagę na to, że Prawo Zamówień Publicznych i rozpatrywana przez Senat ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub uslugi przewidują inne rozwiązania w odniesieniu do zamówień i koncesji in-house.

Senator Mieczysław Augustyn (PO) przekonywał w rozmowie z PAP, że senackie poprawki mają zagwarantować jawność i przejrzystość procedur in-house. Zwrócił uwagę, że jedna z poprawek Stanisławka wprowadza warunek, żeby firmy, z którymi zamawiający zawiera umowę koncesji musiały zatrudniać swoich pracowników na umowę o pracę.

d27186g

Zamawiający, jak głosi poprawka Stanisławka, będzie określał w opisie przedmiotu umowy koncesji wymagania zatrudnienia przez koncesjonariusza lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonywujących wskazane przez zamawiającego "czynności w zakresie realizacji umowy koncesji".

Ponadto Senat poparł kilkadziesiąt komisyjnych poprawek, przede wszystkim o charakterze doprecyzowującym. "Chodzi o to, żeby czytelnicy tej poważnej ustawy dotyczącej biznesów, nie raz milionowych, nie mieli wątpliwości, jak czytać te przepisy" - wyjaśnił Augustyn.

Dodał, że jednym z celów ustawy jest "ożywienie" zamówień w partnerstwie publiczno-prywatnym. "Chodzi o to, żeby przyśpieszyć inwestycje ze środków publicznych angażując także środki prywatne na określonych ściśle warunkach" - powiedział Augustyn.

Celem ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, którą zajął się Senat jest zapewnienie przejrzystych i konkurencyjnych zasad wyboru koncesjonariusza z jednoczesną gwarancją dopuszczalnej prawem unijnym elastyczności tego postępowania.

d27186g

Ustawa wdraża do prawa polskiego pakiet dyrektyw unijnych dotyczących zamówień publicznych. Zakłada, że zasadą będzie zawieranie umów koncesji po opublikowaniu ogłoszenia o koncesji w Biuletynie Zamówień Publicznych umowy o wartości od 30 tys. euro do 5 mln 225 tys. euro i w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej koncesji o wartości od 5 mln 225 tys. euro.

Nowe przepisy przewidują także zmiany w zasadach wykluczania wykonawców z postępowania, na zasadach podobnych do Prawa zamówień publicznych. Ustawa zawiera także uregulowania dotyczące bezstronności osób biorących udział w postępowaniu po stronie zamawiającego; przewiduje, że umowy będą mogły być zawierane co do zasady na okres do 5 lat.

Nowa ustawa zmienia system środków ochrony prawnej w obszarze koncesji. W miejsce obowiązującej drogi administracyjno-sądowej przyjmuje się system przewidziany w Prawie Zamówień Publicznych, tj. odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej oraz skargi do Sądu Okręgowego.

d27186g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27186g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj