Senat za ustawą okołobudżetową i podwyżką stawek VAT od 2011 r.

Senat zgłosił w środę poprawki do ustawy okołobudżetowej, zakładające m.in. rozszerzenie ulg komunikacyjnych dla niewidomych. Niewidomi - wbrew woli resortu finansów - mogą uzyskać m.in. 93-proc. ulgę na bilety jednorazowe i miesięczne na autobusy i pociągi osobowe.

Za ustawą wraz z poprawkami w głosowaniu opowiedziało się 56 senatorów, przeciw było 32, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm.

Ustawa okołobudżetowa, związana z realizacją budżetu na przyszły rok, przewiduje m.in. podwyżkę z 22 proc. do 23 proc. podstawowej stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r. Do końca grudnia 2013 r. będą obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne. Zgodnie z ustawą z obecnych 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. zł obniżony zostanie zasiłek pogrzebowy. Ustawa przewiduje też wprowadzenie ulg komunikacyjnych dla studentów w wysokości 49 proc. i 51 proc.

Poprawkę dotyczącą ulg komunikacyjnych dla niewidomych zgłosił senator PiS Zbigniew Romaszewski. - W Polsce mamy 34 tys. osób niewidomych. Jest nieracjonalne, że nie mogą korzystać z ulg na bilety miesięczne, a kilkadziesiąt tysięcy studentów może - mówił przed głosowaniem.

Zdaniem resortu finansów, budżetu nie stać na podwyższanie ulg dla niewidomych. Poza tym - według MF - taka zmiana nie może być wprowadzana na tym etapie prac nad ustawą okołobudżetową, co potwierdziło w swojej opinii senackie biuro legislacyjne.

Obecnie niewidomi korzystają z ulg w wysokości od 37 proc. do 49 proc., w zależności od rodzaju transportu i biletów. Za bilety miesięczne na pociągi pospieszne i ekspresowe muszą jednak płacić 100 proc. Zgodnie z poprawką, w takich przypadkach będzie im przysługiwała 51-proc. ulga, a na bilety jednorazowe i miesięczne na autobusy i pociągi osobowe - 93-proc. ulga.

Senatorowie uznali, że na poparcie zasługuje też poprawka, która uchroni przedsiębiorców świadczących tzw. usługi ciągłe, np. dostawców prądu przed koniecznością wystawiania i wysyłania klientom setek tysięcy korekt faktur VAT, co byłoby konieczne po wprowadzeniu podwyżki tego podatku od 1 stycznia 2011 r.

Senat opowiedział się też za wprowadzeniem poprawki, która zakłada, że gminy będą mogły otrzymywać od Agencji Nieruchomości Rolnych, pod pewnymi warunkami, nieruchomości na budowę szkół czy boisk. Nieruchomości te będą musiały być przeznaczone na te cele w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub studiach uwarunkowań przestrzennych. Wprowadzono także przepis, który umożliwi Agencji uzyskanie zapłaty za przekazane nieodpłatnie nieruchomości, jeżeli w ciągu 10 lat od przekazania ich zostałyby one zbyte przez samorządy lub przeznaczone przez nie na cele inne niż w umowie.

Senatorowie przyjęli także poprawkę, zgodnie z którą minister finansów będzie mógł obniżyć z 8 proc. do 7 proc. stawkę VAT na niektóre towary i usługi. Uprawnienie to będzie mu przysługiwało jedynie do końca stycznia 2011 r. Chodzi np. o podatek na prasę, która do dystrybucji trafi do końca grudnia 2010 r. (np. tygodniki czy miesięczniki), czyli jeszcze przed podwyżką VAT, a będzie sprzedawana w 2011 r., czyli po podwyżce.

Kolejna poprawka wykreśla wprowadzony przez Sejm - wbrew woli rządu - przepis utrzymujący w 2011 r. ulgi akcyzowe dla biopaliw i tworzący w 2012 r. fundusz promocji wytwarzania i wykorzystania biokomponentów i biopaliw.

Senat odrzuciła natomiast poprawkę PiS zmierzającą do utrzymania na obecnym poziomie wysokości zasiłku pogrzebowego. Sprzeciwił się też, by ANR mogła nieodpłatne przekazywać nieruchomości rolne samorządom m.in. na cele związane z realizacją inwestycji służących wykonywaniu zadań własnych m.in. w zakresie turystyki. Podobny los spotkał poprawkę senatora PO Jana Rulewskiego, która miała objąć obniżoną, 5-proc. stawką VAT instrumenty muzyczne.

Źródło artykułu:PAP
podatkisenatvat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)