Trwa ładowanie...

Senat zgłosił poprawki do ustawy o transporcie kolejowym

Senat zgłosił w piątek cztery poprawki legislacyjne i doprecyzowujące nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Dostosowuje ona polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.

Share
Senat zgłosił poprawki do ustawy o transporcie kolejowymŹródło: Thinkstockphotos
d1klv1q

Nowela obejmuje zagadnienia dotyczące dopuszczania do eksploatacji wyrobów oraz określonych części systemu kolei; prowadzenia krajowego rejestru infrastruktury kolejowej oraz certyfikowania podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie wagonów towarowych.

Zmiana przepisów ma korzystnie wpłynąć na ofertę kolejowych połączeń międzynarodowych, może się także przyczynić do zwiększenia atrakcyjności transportu kolejowego oraz wzrostu konkurencji w pasażerskich i towarowych przewozach międzynarodowych.

Ustawa wprowadza do polskiego prawa zapisy unijnej dyrektywy o interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie. Interoperacyjność kolei to europejski projekt, mający na celu poprawę konkurencyjności sektora kolejowego tak, by mógł on skuteczniej konkurować z innymi rodzajami transportu. Zmiany w prawie stopniowo zmierzają do unifikacji systemu kolei na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także do likwidacji barier technicznych i proceduralnych na granicy Polski z państwami UE.

d1klv1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1klv1q
d1klv1q