Trwa ładowanie...

Seria szczepionek dla dzieci znika z aptek. Problemem była jakość

Seria jednej ze szczepionek dla dzieci znika z aptek. Chodzi o Rotarix, czyli doustny preparat przeciwko rotawirusom. Europejska Agencja Leków dopatrzyła się "wady jakościowej" w niektórych produktach.

Seria szczepionek dla dzieci znika z aptek. Problemem była jakośćŹródło: East News, fot: Chris Priest
d41n0th
d41n0th

O sprawie poinformowała Europejska Agencja Leków w specjalnym komunikacie. Jak mówi EAL, w produkcie wykryto "nieprawidłowości podczas procesu wytwarzania", co przyczyniło się do "niedostatecznego napełnienia 50 ostatnich aplikatorów doustnych".

Informacja o tym, aby wycofać preparat z obrotu, rozeszła się błyskawicznie. Pierwszy sygnał wyszedł od producenta - koncernu GlaxoSmithKline Biologicals S.A. Następnie Europejska Agencja Leków rozesłała komunikat do krajowych urzędów, w tym do polskiego Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. GIF również informuje, że podczas produkcji leków doszło do nieprawidłowości - z rynku powinna zniknąć jedna z serii.

Rotarix to szczepionka wirusowa z żywym rotawirusem ludzkim. Pomaga chronić dziecko przed zapaleniem żołądka i jelit wywołanym przez zakażenie rotawirusem. Dawki szczepionki zaleca się podać od 6 do 24 tygodnia życia.

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości.

d41n0th
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41n0th