Trwa ładowanie...
d26oxmc
27-01-2015 11:22

SGB-Bank chce na jesieni zaprezentować strategię grupy do 2020 roku

Warszawa, 27.01.2015 (ISBnews) - Dla SGB-Banku i Zrzeszenia SGB rok 2015 to planowanie nowej strategii na kolejne lata, uwzględniające nie tylko obecne otoczenie makroekonomiczne, ale również możliwe kierunki rozwoju, poinformował prezes SGB Ryszard Lorek. Cały sektor oczekuje także nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających.

d26oxmc
d26oxmc

Na jesieni ma być gotowa strategia grupy na 2016-2020 zakładająca przemodelowanie biznesu m.in. pod kątem nowej ustawy.

"Ten rok będzie pełen wyzwań zarówno dla nas, jak i dla całego sektora bankowości spółdzielczej. Największą niepewność stanowi nowelizacja ustawy, która będzie implementować unijne wymagania ostrożnościowe m.in. dla instytucji kredytowych. W tym przypadku mamy niewiele czasu i liczymy, że w najbliższym czasie ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta" - powiedział Lorek podczas spotkania z dziennikarzami.

Jak podał, wejście w życie rozporządzenia CRR (Capital Requirements Ratio) oznacza obowiązek spełnienia przez banki normy LCR (Liquidity Coverage Ratio). Analizy przygotowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) wykazały, że charakteryzujący się strukturalną nadpłynnością sektor bankowości spółdzielczej nie jest w stanie spełnić tej normy przy obecnym sposobie zorganizowania gospodarki finansowej w zrzeszeniach.

"Chcemy, żeby na jesieni była gotowa strategia grupy na 2016-2020 zakładająca przemodelowanie biznesu. Wiele zależy oczywiście od ostatecznego kształtu ustawy dla sektora i jej uchwalenia w tym czasie" - wskazał prezes SGB-Banku.

d26oxmc

W toku prac nad nowelizacją ustawy pojawiło się wiele propozycji rozwiązań. Z punktu widzenia sektora bankowości spółdzielczej, najlepszym rozwiązaniem, które umożliwi spełnienie unijnych wymagań, jest stworzenie Instytucjonalnego Systemu Ochrony (IPS), wskazał prezes SGB.

Celem IPS są wzajemne gwarancje zapewnienia płynności i wypłacalności w celu uniknięcia upadłości.

"Sektor bankowości spółdzielczej wspólnie wypracował najbardziej optymalny model, który będzie umożliwiał utworzenie sprawnego i skutecznego IPS. W ramach podejmowanych działań wszelkie propozycje były na bieżąco konsultowane z Ministerstwem Finansów, KNF i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Nie możemy czekać z działaniami na ustawę i już przygotowujemy elementy IPS, a więc głosowane będzie wkrótce minimum depozytowe, czy przygotowana umowa IPS" - wskazał prezes SGB.

(ISBnews)

d26oxmc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26oxmc