Trwa ładowanie...
d2jz0i7

Sheldon Adelson

Najnowsze informacje
3.5
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Boston

d2jz0i7
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Sheldon Adelson to najszybciej bogacący się człowiek świata. Jest właścicielem największej sieci kasyn w USA.

Życiorys

Sheldon, amerykański miliarder żydowskiego pochodzenia jest założycielem i dyrektorem generalnym sieci kasyn w Ameryce i Azji. Jest także właścicielem holdingu Sands Corp, któremu podlegają kasyna i hotele z wielu krajów. Posiada jedno z największych na świecie centrów rozrywki. Droga Sheldona Adelsona do obecnej fortuny była kręta i obfitowała w klęski. Obecny miliarder kilkukrotnie tracił cały majątek.

Sheldon Adelson urodził się 4 sierpnia 1933 roku w Bostonie. Pochodził z biednej rodziny. W wieku 12 lat za pożyczone od wuja kilkaset dolarów wykupił pozwolenie na sprzedaż gazet na rogu jednej z ulic. W następnych latach pracował w firmach związanych z reklamą i marketingiem. Sheldon uczęszczał do City College w Nowym Jorku, lecz zrezygnował z nauki na rzecz pracy.

W latach 60. zarobił na giełdzie pierwsze pieniądze, które przeznaczył na założenie biura podróży. Biznes utrzymał się zaledwie kilka lat, po czym zbankrutował. Kolejnego bankructwa Sheldon Adelson doświadczył kilka lat później po zainwestowaniu w firmę Datapoint, która po roku upadła. Mimo dwóch wielkich porażek w przeciągu kilku lat Sheldon się nie poddał i w 1978 roku ponownie zainwestował w branżę IT. Dzięki dogodnej ofercie wyparł konkurencję i ponownie dorobił się fortuny, której już nigdy nie stracił.

W następnych latach rozpoczął inwestowanie w amerykańskie kasyna. Po sukcesie w USA Sheldon Adelson postanowił wybudować kasyno w Chinach. Mimo, że w większości azjatyckich krajów jest zakaz hazardu nie zniechęciło to Sheldona do ryzykownej inwestycji. Na otwarcie kasyna Sheldona Adelsona - największego w Chinach - przyszło ponad 30 tysięcy ludzi. Jego ryzykowna inwestycja odniosła sukces, a Adelson wzbogacił się o kolejne miliony dolarów.

Majątek

Majątek 84-latka jest szacowany na 35.9 miliarda dolarów. Mimo kilkukrotnych prognoz bankructwa fortuna Sheldona Adelsona stale rośnie i przez ostatni rok powiększyła się o kolejne 10 miliardów dolarów.

Cytaty

"Nigdy nie myślałem o zamożności. To nigdy nie przeszło mi przez myśl. To, co mnie naprawdę zmotywowało, to starać się coś osiągnąć".

"Nie jestem w biznesie, by zarabiać pieniądze dla innego faceta. Jestem w biznesie, by zarabiać pieniądze dla siebie".

"Dlaczego jest to sprawiedliwe, że muszę płacić wyższy podatek niż ktokolwiek inny?".

Życie prywatne

Miliarder dwukrotnie brał ślub i ma pięcioro dzieci. Drugą żoną Sheldona Adelsona jest Miriam Adelson. Jej rodzice uciekli przez II wojną światową do Hajfy, gdzie ukończyła szkołę Hebrew Reali School. Sheldon działa aktywnie politycznie i społecznie. Jest zagorzałym przeciwnikiem legalizacji marihuany, uważa, że jest to wstęp do ciężkich używek. Syn Sheldona Adelsona zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków. Adelson walczy także z hazardem internetowym.

Za swoją działalność biznesową był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał nagrodę za wysiłki na rzecz wprowadzenia wolnego rynku w Nevadzie. Został mianowany do służby w honorowej delegacji prezydenta Georga W. Busha do Jerozolimy. Sheldon prowadzi również działalność filantropijną. Sfinansował m.in kampus edukacyjny w Las Vegas, klinikę medyczną oraz przekazał 240 milionów na rzecz firmy finansującej podróże młodzieży żydowskiej do Izraela.

Miejsce na liście najbogatszych

Sheldon Adelson znajduje się na 20. miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Jest także 14. najzamożniejszym Amerykaninem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jz0i7
d2jz0i7
d2jz0i7