Siemens wycofuje się z Rosji. "Zadbaliśmy o 3 tys. naszych pracowników"

Niemiecki międzynarodowy koncern Siemens wycofa się z Rosji z powodu wojny w Ukrainie - poinformowała firma w środę, jako przyczynę decyzji wskazując dodatkowe koszty i straty, które poniosła w części swojego biznesu odpowiedzialnej za produkcję taboru kolejowego.

Siemens wycofuje się z Rosji. Koncern zapewnia, że zadbał o bezpieczeństwo 3 tys. pracowników tam zatrudnionych
Siemens wycofuje się z Rosji. Koncern zapewnia, że zadbał o bezpieczeństwo 3 tys. pracowników tam zatrudnionych
Źródło zdjęć: © PAP | Maciej Kulczy�ski
oprac. KKG

Na swojej stronie internetowej Siemens podał, że "firma rozpoczęła postępowanie uporządkowanej likwidacji wszelkiej swojej działalności przemysłowej" na rynku rosyjskim. Koncern zaznaczył, że proces wycofania się z Rosji przeprowadzony zostanie zgodnie z wymaganiami regulacyjnymi oraz międzynarodowymi sankcjami.

Kontrakt Siemensa z rosyjskimi kolejami

"Dołączamy do społeczności międzynarodowej w jej potępieniu wojny w Ukrainie i skupiamy się na wspieraniu naszych [pracowników] oraz dostarczaniu pomocy humanitarnej naszym współpracownikom i mieszkańcom Ukrainy" - napisał koncern w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym w środę.

Przedstawiciele spółki podkreślili, że Siemens był jedną z pierwszych firm, które wstrzymały dostawy do Rosji i rozpoczynanie tam nowych przedsięwzięć. Dodali, że jednocześnie koncern zadbał o bezpieczeństwo 3000 zatrudnionych w Rosji osób - odnotowała agencja Reutera.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Sklepy wycofują rosyjskie produkty. "Oddolny odpowiednik sankcji"

Pod koniec 2021 roku Siemens podpisał z rosyjskimi kolejami kontrakt na prace rozwojowe nad pociągiem wysokich prędkości, który miał być używany na linii między Moskwą i Sankt Petersburgiem.

Zachodnie koncerny uciekają z Rosji. To szansa dla Polski

Reakcja zachodnich firm na rosyjską agresję na Ukrainę jest przedmiotem głośnych dyskusji. Te, które zdecydowały się zostać w Rosji, spotykają się z ogromną krytyką. Tak jest m.in. w przypadku należących do tego samego właściciela francuskich firm Auchan, Decathlon i Leroy Merlin.

Również zdecydowana większość z około 250 belgijskich firm z filiami w Rosji odmawia opuszczenia tego kraju. Część z nich tłumaczy decyzję o pozostaniu w Rosji "solidarnością z rosyjskimi pracownikami i klientami".

Według ekspertów część koncernów, które zapowiedziały wycofanie się z Rosji i Białorusi może być zainteresowana lokowaniem swoich inwestycji w Polsce.

- Chodzi przede wszystkim o branże automotiv, w której już teraz jesteśmy liderem, ale też produkcji tworzyw sztucznych, podzespołów do telefonów komórkowych, elektroniki, żywności. Właściwie niemal wszystko, czego potrzebuje Europa może być produkowane w Polsce - uważa prodziekan kolegium finansów i ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego dr Błażej Podgórski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie