Trwa ładowanie...
d320blb

Sikorski: 200 mln zł traci resort na osłabieniu złotówki

Minister spraw zagranicznych Radosław
Sikorski podkreślił w piątek, że 200 mln zł traci obecnie budżet
jego resortu w związku z osłabieniem kursu złotówki do dolara i
euro. Szef MSZ podkreślił, że znalazł jednak oszczędności w MSZ na
sumę 33 mln zł.

Share
d320blb

W kancelarii premiera od rana trwają konsultacje z ministrami, które zakończą się w sobotę. Ministerstwa mają znaleźć oszczędności na sumę 17 mld zł.

Szef MSZ podczas spotkania z dziennikarzami po piątkowej rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem zwrócił uwagę, że 65 proc. płatności jego resortu odbywa się w walutach obcych, a budżet jest przygotowywany i otrzymywany w złotówkach.

_ Osłabienie kursu złotówki wobec dolara i euro, gdyby miało się utrzymać, kosztuje nas w realnej sile nabywczej za granicą około 200 mln zł. To jest tak, jak byśmy mieli cięcie o 200 mln zł _ - oświadczył Sikorski. Jak powiedział, na samym kursie dzisiaj MSZ traci 29 proc. faktycznej siły nabywczej środków

d320blb

Jednocześnie poinformował, że resort szuka oszczędności w funduszu reprezentacyjnym, inwestycjach za granicą, także związanych z polskiej prezydencją w UE w drugiej połowie 2011 roku. _ Nie ma cięć bez bólu, będzie ból _ - stwierdził Sikorski.

Jak zapowiedział szef dyplomacji, w tym roku konieczne będą znaczące redukcje etatów w MSZ. _ Może nie wymienię liczby etatów, żeby nie straszyć pracowników, ale to będą znaczące, odczuwalne redukcje _ - dodał.

Sikorski poinformował, że w zeszłym roku zostało zlikwidowanych 19 placówek zagranicznych, co spowodowało redukcję 370 etatów zagranicznych, czyli około 10 proc. zatrudnienia w MSZ.

Dokończona ma zostać w przyśpieszonym trybie likwidacja polskiej placówki w Ułan Bator (Mongolia). Nie będzie trzech, ale dwa konsulaty na Ukrainie. Nie zostanie otwarty planowany konsulat w Stanisławowie.

d320blb

MSZ chce także zmniejszyć fundusz dyspozycyjny. _ To nie są pieniądze na jakieś zbytki, ale na organizację świąt państwowych, będą one mniej reprezentacyjne _ - wyjaśnił Sikorski.

Jak dodał, resort dyplomacji zamierza w ramach oszczędności sprzedać także mienie w kilkunastu miejscach na świecie: działki, na których planowano kiedyś budowy, nieprzydatne mienie po likwidowanych placówkach. _ Jak chociażby wielką byłą ambasadę PRL w Kolonii, gdzie dzisiaj konsulat zajmuje tylko część budynku _ - podkreślił minister.

_ Zamierzamy znacząco oszczędzić na podróżach kurierskich, część tej działalności przerzucić do sektora prywatnego. Wykorzystywać tam, gdzie nie ma to związku z tajemnicą państwową, firmy kurierskie _ - zapowiedział Sikorski.

Podkreślił, że jego plan cięć został zaakceptowany przez premiera, choć - jak zastrzegł - będzie trudny do wykonania. Zwrócił również uwagę, że na przykład Hiszpania wydaje na dyplomację ponad 10 razy więcej niż Polska, a budżet naszego ministerstwa to około 1,2 mld złotych.

d320blb

_ Mówię o tym, żebyśmy wiedzieli, że ten stereotyp dyplomaty pijącego koniak i szampana ma bardzo luźny związek z rzeczywistością, która jest siermiężna, niedoinwestowana, która oznacza, że w wielu miejscach na świecie nie jesteśmy reprezentowani tak, jak byśmy chcieli, tak jak nasze aspiracje wskazywałyby, że wspomnę Berlin, Moskwę i kilka innych miejsc _ - powiedział minister spraw zagranicznych.

d320blb

Podziel się opinią

Share
d320blb
d320blb