Siła naszego regionu tkwi w przedsiębiorcach

Masz doświadczenie w realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych, a może to pierwszy raz, kiedy chcesz sięgnąć po europejskie wsparcie? Niezależnie na jakim etapie ścieżki się teraz znajdujesz – wszystkich myślących o unijnej pomocy łączą dwie rzeczy. Pierwsza to chęć stałego inwestowania w rozwój swoich przedsiębiorstw. Druga – umiejętność dostrzegania w programach unijnych doskonałej szansy na popchnięcie swojego biznesu naprzód. Dołącz do grona firm przyspieszających gospodarkę naszego województwa!

Siła naszego regionu tkwi w przedsiębiorcach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.10.2017 | aktual.: 10.10.2017 11:39

Nabór z Działania 1.2. Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach jest dedykowany firmom zainteresowanym prowadzeniem prac B+R (badawczo-rozwojowych) w ramach Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego. Obejmuje ona trzy inteligentne specjalizacje: medycynę, energetykę oraz technologie informacyjno-komunikacyjne. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich naborów, wnioskodawcy w ramach działania najczęściej decydują się na realizację konkretnych prac B+R. Tym razem chcemy zachęcić przedsiębiorców również do korzystania ze wsparcia na utworzenie lub rozbudowanie laboratorium badawczego i rozpoczynania działalności badawczej.

Kreować przyszłość

„W ramach tego naboru niezwykle istotne jest zrozumienie głównego celu wsparcia, czyli inteligentnych specjalizacji. Kwalifikujemy tutaj projekty realizujące działalność badawczą firm w obszarach kluczowych z punktu widzenia rozwoju województwa śląskiego. Rezultaty badań mają po skomercjalizowaniu dostarczać innowacyjnych produktów, procesów i technologii. Inwestycje polegające wyłącznie na wdrażaniu rozwiązań marketingowych czy organizacyjnych kierujemy do innych konkursów” - wyjaśnia Wicemarszałek Województwa Śląskiego Michał Gramatyka.

Obraz

W dotychczasowych naborach złożono 167 wniosków o dofinansowanie. Najwięcej projektów zrealizowano w subregionie centralnym (Katowice), a najmniej w zachodnim (Jastrzębie-Zdrój, Rybnik). Najwięcej projektów dotyczyło technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Odnosiły się one głównie do działalności związanej z oprogramowaniem. Wśród inicjatyw z dziedziny medycyny dominowała produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, w tym dentystycznych. Z kolei wśród projektów dotyczących energetyki najwięcej dotyczyło przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów.

Kto może starać się o dofinansowanie?

- mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa,
- duże przedsiębiorstwa.

Na co fundusze?

- tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach, służącego ich działalności innowacyjnej,
- wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach.

Do dzieła!

Wnioski o dotacje można składać od 19 października do 29 listopada br. Poprosiliśmy pracowników Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości o kilka rad nt. jego przygotowywania:

„Należy przede wszystkim pamiętać o stosowaniu się do zapisów instrukcji wypełniania wniosków. Jej wnikliwa analiza, wraz z zaznajomieniem się z regulaminem konkursu pozwalają pomyślnie przejść etap oceny formalnej”. „Pamiętajmy również, aby nie czekać ze złożeniem wniosku do ostatniego dnia. Elektroniczna forma aplikowania i obowiązek potwierdzenia jej podpisem elektronicznym sprawiają, że dobrze jest zarezerwować sobie na to odpowiednią ilość czasu”.
Pula środków wynosi 195 971 299,56 zł. Wsparcie udzielane jest w postaci dotacji bezzwrotnej i może maksymalnie pokryć 80% wydatków kwalifikowalnych. Minimalna wartość dofinansowania wynosi 200 tys. zł. Konkurs organizuje Śląskie Centrum Przedsiębiorczości.

Zainteresowany? Zainteresowana? Zacznij tutaj: www.slaskieprzyspieszamy.pl

To nie tylko obszerna baza wiedzy na temat RPO, ale także przyjazny przewodnik po konkursach.

www.facebook.com/razemzmieniamyslaskie/ — polub nas na Facebooku! Ruszył konkurs z cennymi nagrodami!

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Obraz
Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)