Trwa ładowanie...
d1gw41j
10-09-2012 10:37

Silna wyprzedaż USD

Raport ADP na temat liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym zaskoczył pozytywnym odczytem i podniósł oczekiwania przed piątkową publikacją danych z rynku pracy. Raport z rynku pracy w USA był jednak gorszy od prognoz.

d1gw41j
d1gw41j

Liczba miejsc pracy poza rolnictwem wzrosła w sierpniu o 96tys. podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 125tys., natomiast dane za lipiec zostały zrewidowane w dół do 141tys. Dane Departamentu Pracy podgrzały oczekiwania przed wrześniowym posiedzeniem FOMC zaplanowanym na ten tydzień, że Rezerwa Federalna już teraz zdecyduje się na dalsze luzowania polityki monetarnej. Jak pokazał odczyt kondycja amerykańskiego rynku pracy pozostaje niesatysfakcjonująca w związku z czym będzie trudno sprowadzić stopę bezrobocia w średnim terminie do zadawalającego poziomu. Dolar zaczął silnie tracić na wartości względem innych walut. Techniczny obraz rynku stawia obecnie dolara na mniej uprzywilejowanej pozycji względem innych walut. Utrzymuje się apetyt na bardziej ryzykowane aktywa.

Pozytywnych nastrojów rynkowych nie zdołały popsuć słabe niż oczekiwano dane opublikowane z chińskiej gospodarki. Chiński eksport wzrósł w sierpniu o 2,7% rok do roku, natomiast import zmniejszył się o 2,6%. Produkcja przemysłowa wzrosła o 8,9% rok do roku wobec wzrostu o 9,2% w lipcu i 9,1% prognozowanych przez analityków. Jedynie zgodna z konsensusem rynkowym była sprzedaż detaliczna, która w sierpniu wzrosła o 13,2%. Choć dane te budzą obawy inwestorów, to jednak pozytywny klimat inwestycyjny podtrzymują oczekiwania, że największe banki centralne będą podejmować zdecydowane kroki by wesprzeć światową koniunkturę.

Na rynku krajowym widzimy ponowne zainteresowania polską walutą. Złoty zaczął zyskiwać na wartości już po ogłoszeniu przez ECB nowego programu skupu aktywów OMT, a teraz wzrost oczekiwań na działania ze strony Fed powinien również sprzyjać PLN. W tym tygodniu poznamy dane z Polski na temat inflacji, które mogą okazać się kluczowe dla październikowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp. Jak powiedziała w dniu dzisiejszym Anna Zielińska-Głębocka z RPP większość członków Rady skupia się obecnie na analizowaniu sytuacji gospodarczej, a ewentualne obniżki stóp procentowych są warunkowane różnymi czynnikami. Dzisiaj notowania złotego pozostają stabilne i będą uzależnione od rozwoju sytuacji na rynkach zagranicznych.

EURPLN
Notowania eurozłotego pozostają stabilne po silnym piątkowym spadku na tej parze. Dziś EURPLN oscyluje w rejonie 4,10 i być może dzisiaj będzie miała miejsce lekka korekta wzrostowa. Najbliższy opór w postaci linii Kinjun na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 4,1220. Techniczny obraz rynku sprzyja dalszym spadkom na EURPLN w rejon 4,06.
EURUSD
Silna wyprzedaż dolara podczas piątkowej sesji doprowadziła do testu poziomu 1,28 na EURUSD. Notowania zbliżyły się w rejon maksimum lokalnego z 21 maja tego roku, które wyznacza opór na poziomie 1,2823. Dopiero przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszych wzrostów w okolice 1,2933, gdzie przebiega zniesienie 61,8% Fibo całości tegorocznej fali spadkowej. Wcześniej może jednak dojść do korekty ostatnich wzrostów, jednak nie powinna być ona głębsza niż do poziomu 1,27.
GBPUSD
GBPUSD zrealizował pierwszy docelowy poziom 1,6012, wynikający z projekcji 161,8% całości spadków z okolic 1,5913 na 1,5753. Jak na razie w tym rejonie obserwujemy wyhamowanie zwyżki na tej parze, jednak z technicznego punktu widzenia możliwe są dalsze wzrosty w rejon 1,6070-1,6085, gdzie znajduje się silny geometryczny opór (zniesienie 78,6% Fibo całości fali spadkowej zbiega się z 200% projekcją wyżej wspomnianej fali spadkowej). Ewentualna korekta spadkowa nie powinna naruszyć okolic 1,59-1,5910.
USDJPY
Ucieczka od waluty amerykańskiej przełożyła się również na spadki na USDJPY. Para powróciła w okolice 78 jenów za dolara, które w ostatnim czasie dobrze działały jako wsparcie. Na wykresie dziennym para porusza się w zakresie wyznaczonym przez formację trójkąta i znajduje się poniżej chmury ichimoku na wykresie dziennym. Najbliższy opór wyznacza rejon 78,50-78,60.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

d1gw41j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gw41j