Silne odreagowanie
Wczorajsze silne odbicie na giełdach wyglądało na typowe gwałtowne zamykanie krótkich pozycji. Liderem wzrostów był sektor finansowy.
Mocno zyskiwał przeceniony ostatnio Citigroup po zapowiedziach, że odpisy bank już ma za sobą. Dzisiaj od rana sentyment utrzymuje się w pozytywnych tonie, a kontrakty terminowe wskazują na coraz lepsze otwarcie w USA. Pozytywne momentum z wczoraj powinno utrzymać się przynajmniej przez pierwszą połowę dnia. Trzeba pamiętać jednak, że sektor bankowy dalej jest wielkim znakiem zapytania. Wszystkie dotychczasowe odbicia w których liderem był sektor finansowy okazywały się fałszywe. Rynek długu pokazuje rosnące obawy posiadaczy obligacji takich banków jak Citigroup czy Bank of America. Obligatariusze są coraz bardziej nerwowi ze względu na realne ryzyko, że będą następni w kolejce (po akcjonariuszach) w przypadku konieczności udzielenia kolejnego rządowego wsparcia dla banków. Dynamika i zakres ruchu wzrostowego wczorajszego odbicia nakazuje ostrożność. Inne rynki potwierdzają poprawę nastrojów na giełdach. Rentowności obligacji amerykańskich rosły, ceny złota spadały, dolar osłabiał się, waluty z rynków
wschodzących umacniały się. Dzisiaj po wysokim otwarciu o godzinie 14:30 CET (w USA czas już przesunięto) powinna nastąpić lekka realizacja zysków w kierunku poziomu zamknięcia z poprzedniego dnia. Następnie rynek może podjąć kolejną próbę wzrostów. Jak zwykle najistotniejsza będzie końcówka sesji.
W dniu dzisiejszym publikowany będzie tygodniowy raport o zapasach ropy i paliw. Tradycyjnie na rynku ropy powinna panować wysoka zmienność przed i po publikacji raportu. Dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec nie powinny wpłynąć istotnie na notowania.
EURPLN
Poprawa nastrojów na rynkach pomogła złotemu umocnić się w kierunku wsparcia technicznego w strefie 4,58-4,60. Umacniają się również inne waluty z regionu (m.in. forint i korona czeska). Przełamanie najszybszego trendu wzrostowego na EURPLN jest potwierdzone. Większa korekta spadkowa będzie możliwa po przebiciu strefy wsparcia 4,58-4,60. Celem pogłębionej korekty powinno być kolejne wsparcie przy 4,40. Dalsze zachowanie złotego będzie nadal uzależnione od klimatu na rynkach światowych.
EURUSD
Silne odbicie na giełdach na wczorajszej sesji osłabiło dolara. EURUSD testował nawet opór przy 1,28. Linia trendu spadkowego zadziałała jako opór techniczny i notowania skorygowały się poniżej 1,27. Trend nadal sprzyja otwieraniu krótkich pozycji na korektach wzrostowych. Najbliższym wsparciem będzie minimum z 9 marca przy 1,2555. Potwierdzone przebicie tego poziomu powinno zaowocować przyśpieszeniem spadków i nowe minimum na EURUSD. Silnym oporem pozostaje strefa 1,28-1,2820.
GBPUSD
Funt w dalszym ciągu zachowuje się słabo do większości walut. Niskie stopy procentowe, wysoki deficyt budżetowy oraz zapowiedzi niekonwencjonalnych posunięć przez Banku Anglii mających na celu łagodzenie polityki monetarnej wpływają negatywne na sentyment do brytyjskiej waluty. Presja na funta powinna doprowadzić do testu styczniowego dołka. Ewentualne odbicie może nastąpić z obecnych poziomów lub po chwilowym przebiciu poziomu 1,35. Odreagowanie na giełdach powinno mieć negatywny wpływ na dolara, co ograniczyłoby presję spadkową na GBPUSD.
USDJPY
Trend wzrostowy na USDJPY wyhamował pod oporem w strefie 99-100. Notowania utrzymują się powyżej linii trendu wzrostowego. Konsolidacja w przedziale 97-99 trwa od końca lutego i jest najdłuższą korektą impulsu wzrostowego rozpoczątego w styczniu. Obecnie bardziej prawdopodoba z punktu widzenia analizy technicznej jest kontynuacja trendu wzrostowego. Dopiero potwierdzone przebicie strefy wspacia 96,8-97,00 będzie sygnałem sprzedaży. Poprawa sentymentu na rynkach niekoniecznie przełoży się na dalsze osłabienie jena w relacji do dolara. Dolar zachowuje się słabiej gdy poprawia się sentyment na rynkach.