Trwa ładowanie...
waluty

Silne osłabienie złotego na zakończenie dnia

Za nami dość zmienna sesja na rynku walutowym. Przy niewielkiej płynności i aktywności polskich inwestorów związanej z długim weekendem, złoty w pierwszej części dnia dość konsekwentnie zyskiwał na wartości. Jedynie przed południem miało miejsce chwilowe osłabienie polskiej waluty.

Share
Silne osłabienie złotego na zakończenie dnia
Źródło: TMS
d1t28pa

Było ono spowodowane pojawieniem się prognoz banku inwestycyjnego JP Morgan, dotyczących wzrostu PKB w Polsce w 2009 roku. Bank przewiduje, iż tempo wzrostu w naszym kraju spowolni w przyszłym roku do 1,5%. Prognozy te jednak znacząco odbiegają od przewidywań instytucji takich jak NBP, Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, które również oczekują spowolnienia, lecz znacznie słabszego, bo do 3-4%. W związku z tym raport JP Morgan został potraktowany jako mało wiarygodny, i po chwili osłabienia, złoty znów zaczął zyskiwać na wartości. Pozytywny wpływ na notowania polskiej waluty miała rewizja ratingów dla 17 gospodarek regionu emerging markets przez agencję Fitch. Oceny zdolności kredytowej zostały zdegradowane w czterech krajach, a dla siedmiu innych agencja obniżyła perspektywę obecnych ratingów. Polska z rewizji wyszła obronną ręką, podobnie jak Czechy, co poprawiło postrzeganie walut tych gospodarek na tle regionu. Ponadto dziś rząd Czech zapowiedział, iż w 2009 roku kraj może ustalić datę
przystąpienia do strefy euro.

Początkowo notowania złotego wspierał również rosnący kurs EUR/USD. Po południu nastąpiło jednak silne umocnienie dolara, które w połączeniu z realizacją zysków zniwelowało całkowicie wcześniejszą aprecjację polskiej waluty. Ostatecznie, pod koniec sesji europejskiej kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 3,6760, a USD/PLN zwyżkował do 2,8710.

Joanna Pluta
DM TMS Brokers S.A.

d1t28pa

Podziel się opinią

Share
d1t28pa
d1t28pa