Skarb Państwa silniejszy w akcjonariacie Orlenu

Dwutygodniowa przerwa w obradach WZA Orlenu okazała się wystarczająca, aby zdeklarowanych przeciwników zmian w statucie przekonać do głosowania "za".

Skarb Państwa silniejszy w akcjonariacie Orlenu
Źródło zdjęć: © WP.PL | Jan Kaliński

Skarbowi Państwa rzutem na taśmę udało się przekonać część pozostałych akcjonariuszy Orlenu do poparcia zmian w statucie tej spółki. Ostatecznie WZA płockiego koncernu przyjęło wczoraj uchwały, które ograniczają do 10 proc. łączną liczbę głosów, jaką mogą dysponować inwestorzy wzajemnie ze sobą powiązani. W intencji zarządu Orlenu, który był inicjatorem zmian, ma to utrudnić ewentualne wrogie przejęcie koncernu.

Większość się znalazła

We wczorajszej, drugiej części WZA Orlenu uczestniczyło 73 akcjonariuszy, dysponujących w sumie 201,31 mln akcji, i tyloma głosami. To nieznacznie mniej niż dwa tygodnie temu. Skarbowi Państwa było więc łatwiej przeforsować zmiany w statucie, choć i tak do osiągnięcia wymaganych trzech czwartych głosów brakowało sporo. Najlepiej świadczy o tym wynik pierwszego wczorajszego głosowania. Przedstawiciel MSP wystąpił z wnioskiem, aby z porządku obrad zdjąć punkt dotyczący zmian w radzie nadzorczej. "Za" oddano jednak tylko około 68,5 proc. głosów, czyli za mało, by wniosek przeszedł. Statut wymaga bowiem aż 75 proc. głosów.

Identycznej większości wymagały również wnioski dotyczące zmian w statucie. Jeszcze we wtorek późnym popołudniem przedstawiciele płockiego koncernu rozmawiali z akcjonariuszami na temat ich ewentualnego poparcia dla zmian. Jak wyjaśniał nam wtedy Dawid Piekarz, rzecznik Orlenu, trudno było powiedzieć, jaki efekt przynoszą te konsultacje, ponieważ przedstawiciele funduszy inwestycyjnych nie chcieli ujawniać, jak będą głosować.

_ Od samego początku uważaliśmy, że nasze propozycje są dobre dla spółki i udało się nam przekonać do tego akcjonariuszy Orlenu _ - skomentował wczoraj serię głosowań rzecznik płockiego koncernu. Budząca największe kontrowersje uchwała, ograniczająca prawo wykonywania głosów z akcji należących do działających wspólnie akcjonariuszy, czyli do tzw. zgrupowania, przeszła większością ponad 81 proc. obecnych głosów.

Oznacza to, że za wprowadzeniem tego rodzaju zmian opowiedzieli się akcjonariusze dysponujący łącznie ponad 164,31 mln akcji. To o ponad 26,5 mln akcji więcej, niż wynosił stan posiadania MSP, Nafty Polskiej i grupy PZU. Uchwałę wyłączającą spod powyższego przepisu podmioty zależne właśnie od Skarbu Państwa oraz Nafty Polskiej poparło około 76,9 proc. (prawie 154,86 mln) głosów.

Protestów nie zgłoszono.Jeszcze zanim przystąpiono do głosowań nad zmianami w statucie zarząd Orlenu wycofał spod obrad dwie propozycje. Jedna z nich mówiła o upoważnieniu zarządu i przewodniczącego WZA do ograniczenia prawa głosu, jeśli zachodziłoby podejrzenie istnienia zgrupowania. Druga miała dać Skarbowi Państwa dodatkowe przywileje przy obsadzaniu stanowisk w radzie nadzorczej. Obowiązywać będzie zatem dotychczasowa zasada, w myśl której MSP powołuje jednego członka nadzoru, a resztę wybiera WZA.

Nadzór jednak bez zmian

W pozostawionym ostatecznie w porządku obrad WZA punkcie dotyczącym zmian w radzie nie podjęto żadnej decyzji. Nikt z akcjonariuszy nie chciał odwołania żadnego z członków aktualnego nadzoru. A ponieważ składa się on z dziewięciu osób (zgodnie ze statutem nie może ich być więcej), nie było miejsca dla nowych członków.

Mimo to zamiar wprowadzenia do nadzoru jeszcze jednej osoby próbował zgłosić przedstawiciel AIG OFE. Jego propozycja nie mogła być jednak w tej sytuacji poddana pod głosowanie.Po głosowaniach kurs Orlenu spadł do 26,11 zł, ale na zamknięciu sesji wzrósł o 1,5 proc. do 27,2 zł.

BAD,Bartłomiej Mayer, TRF
Parkiet

paliwogabinetpaliwa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)