Skarbówka ponad Konstytucją? Fiskus może dostać nowe uprawnienia
Budżet w potrzebie, więc Ministerstwo Finansów pod wodzą Jacka Rostowskiego forsuje przepisy, które mają uzbroić skarbówkę po zęby. Resortowi nie przeszkadza, że wiele jego propozycji może być niezgodnych z prawem, w tym z Konstytucją.
Ministerstwo Finansów skierowało do Rady Ministrów projekt zmian ordynacji podatkowej, zawierający wiele groźnych dla podatników pomysłów. Choć od kilku miesięcy projekt krytykowały inne ministerstwa, organizacje przedsiębiorców, a nawet Rządowe Centrum Legislacji, to resort finansów do ostatecznej wersji wprowadził jedynie kosmetyczne zmiany. Teraz wszystko zależy od decyzji rządu.
- Z problemem musi zmierzyć się Rada Ministrów. Decyzja będzie czysto polityczna: zgoda na totalne zwiększenie fiskalizmu w Polsce albo zablokowanie niebezpiecznych dla podatników pomysłów - powiedział "Pulsowi Biznesu" Andrzej Dmowski, partner zarządzający w kancelarii podatkowej Russell Bedford Polska.
Urzędnik zdecyduje, czy ulga się należy
Największą zmianą zawartą w projekcie zmian Ordynacji podatkowej, jest tzw. klauzula obejścia prawa. Ma ona służyć fiskusowi do przekreślania legalnych działań podatników, których celem byłoby obniżenie sobie podatku lub jego uniknięcie. W ten sposób urzędnicy skarbówki bez żadnych konsekwencji i odpowiedzialności będą mogli uznać każde odliczenie czy skorzystanie z ulgi podatkowej za narażenie Skarbu Państwa na straty! Kto wówczas się odważy skorzystać z uli na dzieci, skoro policja skarbowa może dojść do wniosku, że spłodzenie kolejnego dziecka w rodzinie jest przestępstwem podatkowym?
Podatnik mógłby poprosić urzędników o wydanie tzw. opinii zabezpieczającej, ale musiałby za nią zapłacić 15 tys. lub 30 tys. zł. Powszechnie uznano, że takie uprawnienia grożą nadużyciami ze strony skarbówki.
- Rządowe Centrum Legislacyjne podtrzymuje krytyczna opinię co do zasadności i celowości wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania i związanej z nią opinii zabezpieczającej - usłyszał dziennik od Jacka Krawczyka, wiceprezesa RCL.
Co ważniejsze, w 2004 r. klauzule obejścia prawa zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Ministerstwo Finansów obiecało jednak, że opracuje definicję sztucznych transakcji podatkowych, do których miałaby ona zastosowanie.
Skarbówka zlustruje ci konto
Resort finansów nie chce zrezygnować z zapewnienia fiskusowi szerokiego dostępu do kont i operacji bankowych. "Bankowcy alarmowali, że wprowadzenie pomysłów skarbówki w życie oznaczałoby koniec tajemnicy bankowej" - czytamy w "Pulsie Biznesu".
Krytykę rządowych prawników budzą też inne pomysły pozostawione w projekcie, takie jak zniesienie obowiązku zawiadamiania firm z 7-dniowym wyprzedzeniem o planowanej kontroli skarbowej, ograniczenie roli interpretacji podatkowych czy zmuszenie wszystkich organów administracji publicznej do przekazywania skarbówce wszelkich informacji o podatnikach.
W porównaniu z wcześniejszą wersją projektu Ministerstwo Finansów wycofało się z przepisów pozwalających skarbówce na samowolne blokowanie kont bankowych firm oraz karanie banków za odmowę przekazywania informacji o rachunkach klientów.