Skarbówka przestanie ścigać dobroczyńców

Dobra wiadomość dla potrzebujących. Wreszcie producenci jedzenia nie będą się bali, że skarbówka będzie ich ścigała za bezpłatne przekazywanie żywności organizacjom charytatywnym bez płacenia od nich podatku VAT. Co więcej, dobroczynność stanie się opłacalna, bo firma, która wspomoże potrzebujących, zapłaci mniejszy podatek dochodowy. Może więc zamiast na śmietnik, żywność trafi do tych, którzy jej potrzebują - czytamy w "Dzienniku".

"Dziennik" podaje, że uchwalona właśnie przez rząd nowelizacja ustawy o VAT i podatku dochodowym oznacza, że żaden przedsiębiorca w Polsce nie zostanie potraktowany tak jak właściciel piekarni z Legnicy Waldemar Gronowski. Biznesmen przez kilkanaście lat wspierał stołówkę dla ubogich, za co został nagrodzony tytułem legnickiego sponsora roku 2004. I właśnie wtedy zaczęły się jego problemy. Urzędnicy skarbowi kazali mu zapłacić 230 tys. zł z tytułu zaległych podatków. Na dodatek kontrolerzy zaczęli systematycznie sprawdzać wszystkie sklepy, które Gronowski zaopatrywał w pieczywo. Te zaś w obawie przed dociekliwością fiskusa zaczęły rezygnować z dostaw. W końcu trzy lata temu piekarnia zbankrutowała.
Zdaniem ekspertów teraz polscy darczyńcy zaczną tłumnie przekazywać żywność. Nowe przepisy oznaczają bowiem nie tylko to, że nie trzeba będzie płacić podatku VAT, ale również to, że należności dla fiskusa będą mniejsze. - Wartość wytworzenia albo zakupu np. jogurtu, który przekaże się na cele charytatywne, będzie bowiem zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. A to oznacza mniejszy podatek dochodowy i to bez zbędnych formalności - tłumaczy gazecie Cezary Przygodzki, ekspert ds. podatku VAT z Ernst&Young.

biedapomocvat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)