Trwa ładowanie...
d3bndus
09-12-2015 16:11

Składka przypisana brutto VIG Polska spadła o 26% r/r w I-III kw.

Warszawa, 09.12.2015 (ISBnews) - Spółki należące do grupy Vienna Insurance Group Polska (VIG Polska) osiągnęły 2,66 mld zł składki przypisanej brutto w I -III kw. br., co oznacza spadek o 26,3% r/r. Grupa kontynuuje wzrost w rentownych obszarach biznesu i zanotowała 5% wzrostu w ubezpieczeniach życiowych ze składką regularną. Wynik finansowy brutto sięgnął 134 mln zł i był niższy o 42% r/r, podała grupa.

d3bndus
d3bndus

Majątkowe spółki Vienna Insurance Group w Polsce po trzech kwartałach 2015 r. zebrały składkę przypisaną brutto w wysokości 1 508 mln zł. Najwyższy przypis składki odnotowała Compensa Majątek: 735 mln zł, InterRisk zebrał składkę w wysokości 638 mln zł, a Benefia 136 mln zł.

"Z powodu trwającej presji cenowej na rynku spółki majątkowe VIG Polska zanotowały 16-proc. spadek składki w porównaniu do tego samego okresu 2014r., kiedy uzyskały łącznie 1 793 mln zł. W tym samym czasie spółkom majątkowym VIG Polska udało się pozyskać satysfakcjonującą dynamikę rozwoju składki w wybranych kluczowych obszarach biznesowych, takich jak: ubezpieczenia casco w InterRisku (+8%) czy ubezpieczenia osobowe (+8%) jak i majątkowe (+4%) w Compensie" - czytamy w komunikacie.

Wynik finansowy brutto spółek majątkowych VIG w Polsce (wg MSSF) spadł do 106,6 mln zł w I-III kw. 2015 r. wobec 144,4 mln zł rok wcześniej. InterRisk wypracował zysk w wysokości 60,8 mln zł (wobec 66,1 mln zł rok wcześniej), wynik Compensy był na poziomie 42,3 mln zł (wobec 72,2 mln zł rok wcześniej), a wynik Benefii sięgnął 3,5 mln zł w porównaniu z 6,1 mln zł w I-III kw. 2014 r.

Życiowe spółki VIG w Polsce po trzech kwartałach br. zebrały łącznie składkę przypisaną brutto w wysokości 1 154 mln zł. Największą składkę w wysokości 493 mln zł zanotowała Skandia, osiągając wzrost o 51% r/r. Compensa Życie uzyskała przypis na poziomie 457 mln zł, a Polisa-Życie blisko 203 mln zł.

d3bndus

VIG podała, że spadek składki spółek życiowych o 36,6% w skali roku wynika z wygasania portfela polisolokat, w szczególności byłej Benefii Życie. Grupa umacnia natomiast swoją pozycję w ubezpieczeniach życiowych ze składką regularną i po trzech kwartałach 2015 r. powiększyła ten portfel o 5%, notując wzrost w ubezpieczeniach indywidualnych ze składką regularną we wszystkich trzech spółkach życiowych grupy. Intensywny rozwój biznesu indywidualnego ze składką jednorazową (+221% r/r) zanotowała Skandia.

"W ciągle niekorzystnym otoczeniu rynkowym polskie spółki majątkowe VIG z sukcesem podejmują kroki mające na celu wzrost w atrakcyjnych obszarach biznesowych, takich jak ubezpieczenia osobowe czy majątkowe. Tym działaniom towarzyszą znaczące zmiany organizacyjne, między innymi niedawno zakończona fuzja Compensy majątkowej oraz Benefii, a także utworzenie spółki serwisowej Benefia Ubezpieczenia, wyspecjalizowanej w rozwoju alternatywnych kanałów dystrybucji" - powiedział dyrektor generalny VIG Polska Franz Fuchs, cytowany w komunikacie.

Dodał, że zaoferowanie w ramach nowo powołanej spółki innowacyjnych rozwiązań sprzedażowych, takich jak aplikacja mobilna "Tu i Teraz" jest przykładem inicjatyw, które pozwolą grupie lepiej wykorzystać zasoby oraz przygotować się na moment, kiedy rynek zacznie znowu rosnąć.

"Miejmy nadzieję, że stanie się to już w pierwszej połowie 2016 r. W spółkach życiowych grupy VIG od początku roku obserwujemy stabilny wzrost składki regularnej oraz nadzwyczajnie wysoką dynamikę przypisu w Skandii w biznesie indywidualnym ze składką jednorazową" - podkreślił Fuchs.

d3bndus

Wynik finansowy brutto życiowych spółek VIG Polska w I-III kw. br. wyniósł 27,2 mln zł i był niższy o 4,3% w skali roku. Compensa Życie odnotowała wśród spółek życiowych najwyższy zysk brutto w wysokości 16,7 mln zł (wobec 17,2 mln zł rok wcześniej). Polisa-Życie i Skandia osiągnęły odpowiednio 7 mln zł i 3,5 mln zł zysku wobec 8,3 mln zł i 5,9 mln zł rok wcześniej.

Vienna Insurance Group (VIG) jest specjalistycznym koncernem ubezpieczeniowym Austrii i w Europie Środkowo-Wschodniej. Należy do niego ok. 50 spółek w 25 krajach. Akcje VIG są notowane na giełdzie w Austrii oraz w Czechach.

(ISBnews)

d3bndus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bndus