Trwa ładowanie...
dpgv1y2

Składki ZUS w górę, rząd obcina ulgi

Niekorzystna zmiana dotknie 1,5 mln osób pracujących na własny rachunek. Zdaniem rządu, radzą sobie na tyle dobrze, że ulgi nie są im potrzebne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Składki na ZUS bez ulgi. Zmiany dotkną 1,5 mln osób
Składki na ZUS bez ulgi. Zmiany dotkną 1,5 mln osób (East News)
dpgv1y2

Prowadzisz działalność gospodarczą, która przynosi ponad 10 tys. zł przychodów? Jak podaje "Fakt", według państwa nieźle sobie radzisz i nie potrzebujesz wsparcia. Dlatego nie załapiesz się na obiecywaną przez rząd ulgę w składkach. Co więcej, w nowym roku będziesz oddawać do ZUS dużo więcej niż obecnie.

Czytaj też: Święta w tym roku będą rekordowo drogie

Składki ZUS w przyszłym roku wzrosną o blisko 10 proc., prowadzący działalność, którzy nie korzystają z żadnych ulg, będą oddawać 1069,14 zł (wobec 974,65 zł obecnie). Czyli więcej o 94,49 zł miesięcznie, co właściwie przekłada się na składkową "trzynastkę" dla państwa.

dpgv1y2

W górę pójdzie także składka zdrowotna, jej wysokość poznamy dopiero w styczniu 2020 r., ale z szacunków wynika że może sięgać ok. 375 zł. To oznacza, że drobny przedsiębiorca co miesiąc będzie musiał wyjąć z kieszeni niemal 1500 zł.

Czytaj także: Sklepy kuszą Polaków masłem. Wysyp promocji

Tymczasem rząd chwali się, że obniża składki. Od 2020 r. ma obowiązywać tzw. Mały ZUS+ (pozwoli obniżyć składki nawet do 500 zł miesięcznie, uzależnione będą one od dochodu), ale prawda jest taka że obejmie on tylko ok. 370 tys. firm, a ok. 1,5 mln płacić będzie po staremu, czyli więcej. Co gorsza, wyższe składki nie przekładają się na wysokość emerytur. Składki ZUS od 2010 r. wzrosły o 57 proc., tymczasem emerytury – tylko o 37 proc.

Obejrzyj: Estoński CIT w Polsce. Rzecznik rządu podał datę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpgv1y2

Podziel się opinią

Share
dpgv1y2
dpgv1y2