Trwa ładowanie...
Parkiet
Gospodarka

Sklepy internetowe: w tym roku też wzrośnie sprzedaż

Mimo spowolnienia gospodarczego wśród firm handlujących w sieci panuje optymizm. Dwie trzecie z nich przewiduje, że sprzedaż online będzie w tym roku większa niż w 2008 r.
Share
Sklepy internetowe: w tym roku też wzrośnie sprzedaż
Źródło: Jupiterimages
d2jg0ok

Prawie 40 proc. deklaruje, że nie odczuwa pogorszenia koniunktury – wynika z publikowanego dziś raportu Internet Standard „E-commerce 2009”.

Według tego raportu wartość sprzedanych w sieci towarów w ubiegłym roku przekroczyła 11 mld zł. Największym sklepem było Agito.pl (branża elektroniczna i AGD), które osiągnęło 180 mln zł przychodów. Za nim uplasowały się kolejno: Euro.com.pl (elektronika i AGD, 160 mln zł obrotu), Merlin.pl (książki i multimedia, 119 mln zł), Electro.pl (elektronika i AGD, 108 mln zł), Komputronik.pl (komputery, 107 mln zł), Oponeo.pl (motoryzacja, 92 mln zł) oraz Empik. com (książki i multimedia, 85 mln zł).

_ Wprawdzie minęły już czasu, gdy obroty krajowego rynku e-commerce rosły o 50–100 proc. rocznie, ale w porównaniu z europejską czołówką mamy jeszcze duże możliwości rozwoju _ – uważa Michał Grzechowiak z Internet Standard, autor raportu.

d2jg0ok

W polskich e-sklepach upowszechniają się płatności internetowe. Udostępnia je 64 proc. z około 7 tys. sklepów online. Najpopularniejszym rozwiązaniem w 2008 r. była oferta firmy PayU, z której korzystało 42,5 proc. przebadanych przez IDG sklepów. Drugi był amerykański PayPal (11,2 proc.), a tuż za nim znalazł się rodzimy Dotpay.pl (11 proc.).

Sklepem, który w 2008 r. zrealizował największą liczbę zamówień (ponad milion), był Merlin. Ten sam sklep zanotował największą średnią miesięczną liczbę odwiedzających internautów (tzw. realnych użytkowników) – według badania Megapanel PBI/Gemius było ich 1,1 mln. Badanie Internet Standard pokazuje także, że część najstarszych polskich sklepów internetowych inwestuje w logistykę. Wśród sklepów działających pięć lat i dłużej ponad 92 proc. dysponuje już własnym magazynem towarów.

PARKIET

d2jg0ok

Podziel się opinią

Share
d2jg0ok
d2jg0ok