Sklepy nie będą musiały oznaczać ceną każdej sztuki towaru
Sklepy nie będą musiały oznaczać ceną każdej sztuki towaru - przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o cenach towarów i usług.
27.06.2014 | aktual.: 27.06.2014 18:56
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta w piątkowym komunikacie, zasadniczym celem zmian jest dostosowanie przepisów do panujących na rynku realiów.
Wyjaśniono, że zgodnie z obecnymi regulacjami dotyczącymi cen, na sprzedawcy ciąży szereg obowiązków związanych z informowaniem klientów o cenach sprzedawanych przez nich towarów. "Sprzedawca obowiązany jest oznaczać ceną towar przeznaczony do sprzedaży detalicznej oraz uwidaczniać cenę w miejscu sprzedaży towarów i świadczenia usług oraz cenę jednostkową towarów i usług. Uchwalona ustawa zmierza do rezygnacji z obowiązku oznaczania ceną każdej sztuki towaru czy usługi z osobna" - poinformowano w komunikacie.
Nowelizacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę, konsument będzie miał prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.
"Ponadto uchwalona ustawa podnosi maksymalną wysokość kar pieniężnych dla przedsiębiorców za niewykonanie obowiązków informacyjnych dotyczących cen. Jednocześnie zrezygnowano z karania przedsiębiorcy za naruszenie przepisów o obowiązku uwidaczniania cen" - dodano. Zgodnie z komunikatem nowelizacja ma też usystematyzować przepisy z zakresie ustalania cen urzędowych i marży handlowych urzędowych.