Sklepy Piotr i Paweł na stacjach BP. Powstanie nawet 150 placówek
Właściciel stacji BP poszerza swoją ofertę dzięki współpracy z siecią delikatesów Piotr i Paweł. Jeśli eksperyment się uda, w ciągu dwóch lat może powstać 150 wspólnych obiektów. Niedawno podobnego rozwiązania próbował Orlen, który ostatecznie postawił na własną markę sklepów.
Jak informuje BP, pierwszy sklep działa już przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Kolejne zostaną otwarte w ciągu 2-3 tygodni w Krakowie i Poznaniu.
"Całodobowe sklepy Piotr i Paweł po drodze będą działać na powierzchni 140-150 mkw. Wspólna oferta partnerów będzie liczyć około 3 tys. indeksów, poszerzona w stosunku do standardowej oferty stacji paliwowej o wiele produktów typu 'on the go' takich jak: napoje, przekąski, dania gotowe, ale także wędliny, nabiał i innego rodzaju produkty kupowane podczas codziennych zakupów. Klienci znajdą na półkach także szeroki wybór artykułów wysokiej jakości marki własnej Piotr i Paweł" - czytamy w komunikacie.
BP ma doświadczenie
- Skupiliśmy się na zaspokojeniu potrzeb klientów, którzy żyją dynamicznie, szukają wygodnych rozwiązań, często są zabiegani i w drodze. Sklep, w tym również strefa bistro, zyskał nowy wygląd, a my mamy nadzieję, że klienci docenią zarówno ofertę "na później", jak i "na teraz" - informuje Joanna Lutosławska-Rogóż, dyrektor ds. projektów strategicznych w BP.
Zobacz także: Czy warto tankować paliwo wyższej klasy?
BP podkreśla, że ma duże międzynarodowe doświadczenie w prowadzeniu sklepów na stacjach. W Wielkiej Brytanii od lat współpracuje z Marks&Spencer, w Niemczech z Rewe pod szyldami "Rewe to go", w Holandii z Albert Heijn. - Znaczenie sklepów przy stacjach paliw rośnie. Coraz więcej osób robi codzienne zakupy w tym kanale. Wbrew powszechnie obowiązującym mitom, klientów przekonuje głównie szeroki asortyment i atrakcyjne promocje, a także to, że stacje są zawsze po drodze i otwarte non-stop. Chcemy wyjść tym trendom naprzeciw - przekonuje Piotr Drządzewski, szef projektu ze strony sieci Piotr i Paweł.
Inni też już próbowali
Nowy format sklepów będzie działał tylko przy wybranych stacjach BP. Firma informuje, że tempo ewentualnego rozwoju, zależy od tego, jak wypadną testy. "Jeśli koncept się obroni, realne jest uruchomienie nawet 150 takich placówek w ciągu najbliższych dwóch lat"- czytamy.
BP już raz testowało podobny format. W 2011 r. właściciel stacji rozpoczął współpracę z siecią Carrefour, ale rok później ją zakończył. Sklepy działały wówczas na sześciu stacjach. Od 2013 r. pod swoje skrzydła sieć Carrefour Express przygarnął Lukoil. Obecnie działa ok. 30 takich stacji.
Współpracy z popularnymi sieciami próbował także Orlen. Testy prowadzono z Tesco i Eurocashem, czyli właścicielem Delikatesów Centrum. Ostatecznie jednak polska firma zdecydowała się na własną sieć O!Shop.