Trwa ładowanie...

Sklepy spożywcze w odwrocie. W pół roku mniej o ponad 450 punktów

Nie zmienia się trend w Polsce - liczba sklepów wciąż maleje. Największą różnicę widać w przypadku sklepów spożywczych, których w pierwszym półroczu 2020 roku - naznaczonego koronawirusem oraz tzw. lockdownem - ubyło 470.

Sklepy w Polsce znikają. Najszybciej popularne "spożywczaki".Sklepy w Polsce znikają. Najszybciej popularne "spożywczaki".Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d2vqrd6
d2vqrd6

Cięcia jednak dotknęły nie tylko sklepy spożywcze. Jak wynika z danych Bisnode Polska, cytowanych przez "Rzeczpospolitą", zmalała również m.in.: liczba sklepów odzieżowych i tekstylnych (o 264 punkty), z odzieżą używaną (o 162), czy księgarni (o 93).

Mniejszy wybór Polacy mają również w przypadku sklepów obuwniczych. 73 z nich zniknęły w pierwszym półroczu 2020. Mniej o 67 punktów jest również elektromarketów, sklepów mięsnych - o 45, a sklepów meblowych - o 37.

Choć na kurczącą się liczbę placówek handlowych bez wątpienia wpływ miał kryzys wywołany przez trwającą pandemię koronawirusa, to jednak trend ubywania sklepów jest obserwowany w Polsce już od jakiegoś czasu.

Zobacz: Startupy po kryzysie. "Są takie, które zyskały"

Jeszcze w 2018 roku nad Wisłą działało łącznie 371,8 tys. sklepów wszelkiej maści. Rok później - już tylko 258,6 tys. Natomiast na koniec czerwca bieżącego roku klienci mogli odwiedzić 257,1 tys. sklepów.

d2vqrd6

Dziennik cytuje również prognozy agencji Euromonitor International na 2020 roku. Wynika z nich, że w sklepach odzieżowych oraz obuwniczych sprzedaż spadnie aż o 21,3 proc. w skali roku. Spadki sprzedaży odczują również sklepy z meblami (o 11 proc.) oraz w sklepach typu DIY (o 10,1 proc.).

Skąd wynikają takie spadki sprzedaży? Winnym jest wirus SARS-CoV-2 i związany z nim lockdown, na który zdecydowała się większość państw świata.

Nieco lepsze wiadomości dotyczą centrów handlowych, które mogą się spodziewać powolnego odbudowania ruchu. ShopperTrakIndex - indeks badający frekwencję w centrach handlowych - pokazuje, że w ujęciu rok do roku zmiana ruchu w centrach handlowych w lipcu wyniosła -33 proc. To pewne odbicie, gdyż jeszcze w czerwcu wskaźnik ten wskazywał -41,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vqrd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqrd6