"Sklepy zmienią się w składowiska śmieci". Sieć Lewiatan krytykuje system kaucyjny
Projekt ustawy o kaucjach trafi w czerwcu do Komitetu ds. Europejskich. Nie wiadomo, kiedy poznamy szczegóły rządowych rozwiązań, które mają wejść w życie już w styczniu 2023 r. Resort klimatu informacji udziela oszczędnie. Przedstawiciele sieci Lewiatan alarmują, że wprowadzenie systemu zdewastuje logistycznie sklepy. "Zmienią się w składowiska śmieci" - twierdzą.
System kaucyjny ma przyjmować jednorazowe butelki plastikowe i szklane butelki wielorazowe. Najwięksi producenci napojów chcą włączenia puszek, bo to w nich jest sprzedawane 30 proc. napojów.
Największe sklepy nie będa miały wyjścia, mniejsze wybiorą
Pomysł ma objąć również plastikowe butelki o pojemności do trzech litrów, a także szklane. Zgodnie z propozycją ministerstwa, do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji byłby zobowiązane sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze placówki będą mogły do systemu dołączyć dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję.
Kaucja na butelki plastikowe. Kiedy wejdzie w życie?
Jest sporo niewiadomych w kwestii tego, jak system ma działać: kto za opakowania nie zapłaci, ile ich będzie, jak wysoka będzie kaucja i jakie produkty będą nim objęte. Samo utworzenie systemu kaucyjnego wymaga czasu. Branża, która potencjalnie mogłaby być nim objęta szacuje, że nawet 24 miesiące od dnia opublikowania przepisów ustawy.
Pomysł rządu ostro krytykuje sieć Lewiatan, której przedstawiciele alarmują, że system kaucyjny zamieni mniejsze sklepy w składowiska śmieci - czytamy w "Pulsie Biznesu".
Ich zdaniem w tak małych sklepach nie da się odbierać i składować odpadów z zachowaniem norm przeciwpożarowych i przepisów BHP. Butelki często są zanieczyszczone i nie mogą być przechowywane razem z żywnością. Ich składowanie wymagałoby przeznaczenia nawet 30 proc. powierzchni handlowej na składowisko, co zmniejszy przychody, a także zatrudnienia dodatkowych pracowników obsługi systemu, co znacząco podniesie koszty operacyjne - oceniają na łamach dziennika.
Projekt ustawy owiany tajemnicą
Handlowcy uważają, że konieczne będzie opracowanie i sporządzanie raportów o stanie i jakości odebranych opakowań, a operator systemu będzie musiał je zatwierdzać, by sklep mógł odzyskać kaucję. "To oznacza kredytowanie systemu przez detalistów" - twierdzą.
Resort klimatu oszczędnie udziela informacji na temat szczegółów rządowego programu. "W ramach konsultacji społecznych wpłynęło ponad 800 uwag. Przyjęte uwagi znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie, uzasadnieniu oraz OSR. W czerwcu projekt powinien zostać przekazany do Komitetu ds. Europejskich" – poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na pytania "Rzeczpospolitej".