Trwa ładowanie...

Skromne zakończenie słabego półrocza

Po czterech z rzędu spadkowych sesjach z ubiegłego tygodnia główne indeksy GPW znalazły się najniżej od pięciu tygodni. Ten negatywny przebieg wydarzeń zabolał tym bardziej, że warszawski parkiet oddał tym samym dorobek kilku wcześniejszych tygodni i zrobił to na finiszu pierwszego półrocza. Tym bardziej dzisiejszy skromny wzrost, przełamujący negatywną passę, inwestorzy przyjęli z ulgą.

Skromne zakończenie słabego półroczaŹródło: Wikimedia Commons, fot: Beax
d1i0z37
d1i0z37

Niestety ponownie skromny obrót towarzyszący dzisiejszej zwyżce póki co nie stanowi wiarygodnej zapowiedzi trwalszej poprawy klimatu w Warszawie. Cieszyć może to, że w niesprzyjającym otoczeniu walka WIG oraz WIG20 o utrzymanie się w dodatniej strefie tym razem zakończyła się ostatecznie powodzeniem. Oba indeksy zyskały odpowiednio 0,43 i 0,38 procent przy obrocie na poziomie 736 milionów złotych.

Niewiele spółek z grona blue chipów zwracało swoją postawą większą uwagę. Statystycznie najlepiej w stosunku do zakończenia tygodnia prezentowały się akcje Pekao (1,3%), BZWBK (1,6%), Asseco Polska (1,1%), PGE (1,5%), mBanku (1,6%), Bogdanki (2,5%), Aliora (1,8%), LPP (1%) oraz Synthosu (1%). Z kolei hamulcowymi były dzisiaj walory PKO BP (0%), które nie wiadomo z jakiego powodu od kilku tygodni znajdują się w wyraźnej defensywie. Podobnie słabe były dzisiaj akcje Kernela (-0,7%), PZU (-0,3%) oraz PGE (-0,4%) i Tauronu (-4%), na których doszło do średnioterminowej realizacji zysków.

Podobnie mało budujący obraz prezentował szeroki rynek, gdzie zaskakująca jak na koniec półrocza słabość utrzymuje się już od wielu sesji. Pewnym wyjaśnieniem takiego stanu rzeczy są zapewne działania funduszy, które usuwają nieudane inwestycje ze swoich portfeli, sprzedając akcje często mało płynnych spółek z większą niż dotychczas dynamiką. Godnymi uwagi były dzisiaj spadki Hawe (-5,5%), Ropczyc (-8%), Cormaya (-4%), Wawelu (-3,5%), Serinusa (-5%), Ursusa (-5%), Biotonu (-2,5%) oraz Groclinu (-3%). Z kolei pozytywnie na tle rynku zachowały się akcje takich spółek jak Forte (4,7%), GetinNoble (3,6%), Handlowy (2,3%), Famur (2,5%) Mirbud (2%), Graal (2,6% i Kruszwica (2,6%).

Przebieg sesji potwierdził prezentowaną na ostatnich sesjach słabość rynku wynikającą z pasywnej postawy strony popytowej, której dzisiejszą zasługą jest utrzymanie rynku powyżej piątkowych poziomów pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych. Nie zmienia to jednak faktu, że warszawski parkiet nie próbując bardziej zdecydowanie odbić w czerwcu, zachowuje się nieco nienaturalnie, prowokując domysły o realizowanie z góry zaplanowanego scenariusza osłabiania rynku i budującego tym samym niższą bazę na drugą połowę roku.

d1i0z37

Podsumowując wydarzenia pierwszego półrocza, trudno nie zauważyć, że warszawski parkiet poddany splotowi wielu niekorzystnych bodźców i wydarzeń zarówno z kraju, jak i zagranicy (OFE, Ukraina, afera taśmowa, napięcia w Iraku) wykazywał ewidentną słabość, dlatego pomimo trwającej hossy na dojrzałych parkietach główne barometry w Warszawie zakończyły pierwsze sześć miesięcy na poziomach zbliżonych do tych, na których zaczęły 2014 rok. Wierzę, że drugie półrocze może jednak przynieść wyczekiwany przełom (niekoniecznie pozytywny), a akceleratorem tych zmian obok zakończenia transferu uczestników OFE może być oczekiwana korekta na największych światowych parkietach.

Paweł Kubiak
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1i0z37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i0z37