Trwa ładowanie...
d1ripyh

Skrót wiadomości - czwartek, 17 stycznia, 17.00

...

Share
d1ripyh

17.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d1ripyh

Zapowiedź obniżek stóp ma swoją logikę z punktu widzenia transparentności polityki monetarnej dla rynków. Nie jest to jednak przesądzone. Z punktu widzenia inflacji, to należałoby stopy obniżyć, choć trzeba z drugiej strony jeszcze brać pod uwagę np. kurs walutowy - uważa Andrzej Kaźmierczak z RPP.

Zapowiedź obniżek stóp ma swoją logikę z punktu widzenia transparentności polityki monetarnej dla rynków. Nie jest to jednak przesądzone. Z punktu widzenia inflacji, to należałoby stopy obniżyć, choć trzeba z drugiej strony jeszcze brać pod uwagę np. kurs walutowy - uważa Andrzej Kaźmierczak z RPP.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło w grudniu 2012 r. o 0,88 proc. rdr i wyniosło 14.032 GWh - wynika z danych PSE Operator.

Janusz Cichoń został mianowany przez premiera na stanowisko wiceministra finansów - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

d1ripyh

Wzrost gospodarczy w nowych krajach członkowskich UE wraz z Chorwacją (UE-11) przyspieszy z 0,9 proc. w 2012 r. do 1,3 proc. w 2013 r. - prognozuje Bank Światowy w opublikowanym w czwartek raporcie regionalnym. Dla Polski BŚ przewiduje spadek dynamiki PKB z 2,2 proc. w 2012 r. do 1,5 proc. w 2013 r.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 37 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 335 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w grudniu do 954 tys. w ujęciu rocznym, z 851 tys. w listopadzie po korekcie - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Indeks Philadelphia Fed w styczniu spadł do minus 5,8 pkt. z plus 4,6 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie.

d1ripyh

BUDŻET, DŁUG

Unijny szczyt 7-8 lutego będzie poświęcony budżetowi UE na lata 2014-2020 - dowiedziała się w czwartek PAP ze źródeł UE w Brukseli. Dotąd szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zastanawiał się czy poświęcić najbliższy szczyt tej kwestii.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zgodził się w środę na przelanie 838,8 mln euro w ramach kolejnej transzy pomocy dla Portugalii.

GIEŁDA

d1ripyh

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,1 proc. i wyniósł 2.284,91 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,09 proc. i wyniósł 10.609,64 pkt.

SPÓŁKI

Czwartkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie GPW odwołało Ludwika Sobolewskiego z funkcji prezesa spółki - poinformował prowadzący obrady. WZ w sprawie odwołania Sobolewskiego zostało zwołane na wniosek Skarbu Państwa.

d1ripyh

Czwartkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie GPW powołało Adama Maciejewskiego na stanowisko prezesa spółki - poinformował prowadzący obrady. Tym samym poparty został wniosek złożony podczas NWZ przez resort skarbu.

Adam Maciejewski, prezes GPW powołany na to stanowisko przez czwartkowe NWZ, nie wyklucza możliwości skrócenia sesji giełdowej, jednak decyzja zapadnie po analizach i rozmowach z domami maklerskimi w ciągu kilku tygodni.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w czwartkowym wyroku zasądził od Skarbu Państwa - Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu - na rzecz MCI Management 28,82 mln zł plus odsetki od czerwca 2006 r. - podało MCI w komunikacie.

Grupa Lotos zakłada, że sprzedaż paliw pod względem ilościowym będzie w tym roku podobna jak w roku 2012. W budżecie koncern założył pełne obłożenie w rafinerii - poinformował dziennikarzy Maciej Szozda, wiceprezes Lotosu ds. handlowych.

d1ripyh

Grupa Lotos chce w 2013 roku utrzymać dotychczasowe tempo przyrostu stacji benzynowych o około 60 obiektów rocznie - poinformował dziennikarzy wiceprezes Lotosu Maciej Szozda.

Grupa Lotos w ciągu kilku lat chce zwiększyć sprzedaż paliw lotniczych w Polsce do 500 tys. ton z ok. 100 tys. ton obecnie - poinformował Maciej Szozda, wiceprezes Lotosu ds. handlowych.

Lotos spodziewa się, że kupi złoże produkcyjne w Norwegii w połowie bieżącego roku - poinformował PAP Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes spółki.

Spółka Orlen Oil z grupy PKN Orlen została ukarana za ustalanie ze swoimi dystrybutorami cen olejów silnikowych Platinum - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kara to niemal 2 mln zł. Orlen Oil nie zgadza się z decyzją UOKiK i zapowiada odwołanie.

Łączny poziom inwestycji Zetkamy w 2013 roku wyniesie nieco ponad 12 mln zł. Spółka planuje inwestycje w sprzęt oraz w reorganizację spółki zależnej Armak - poinformował PAP Leszek Jurasz, prezes Zetkamy. Dodał, że spółka rozważa wypłatę dywidendy za 2012 r.

Zetkama w 2013 r. chce utrzymać dynamikę wzrostu wyników zbliżoną do tej z 2012 r. Jej portfel zamówień w segmentach armatury i elementów złącznych przekracza 30 mln zł - poinformował PAP Leszek Jurasz, prezes Zetkamy. Dodał, że spółka notuje również regularny napływ zleceń w segmencie automotive.

Jastrzębska Spółka Węglowa udostępniła pierwsze pokłady węgla ze złoża "Bzie Dębina 2 - Zachód" - podała spółka w komunikacie prasowym. Wydobycie ma się rozpocząć w 2017 roku.

Azoty Tarnów w związku z rozliczeniem oferty publicznej akcji serii D nabyły 14.032.026 akcji Puław stanowiących 73,4 proc. kapitału spółki i uprawniających do takiego samego udziału w głosach - podały Azoty Tarnów w komunikacie.

Grupa Robyg uzyskała pozwolenie na użytkowanie trzech etapów w dwóch gdańskich inwestycjach: IV etapu kompleksu Lawendowe Wzgórza oraz IV i V etapu osiedla Słoneczna Morena. Potencjał rozpoznania mieszkań w przychodach spółki wynosi 142 lokale - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

Bumech, zajmujący się produkcją maszyn dla górnictwa, obniżył prognozy na 2012 r. Zysk netto wyniesie 6,3 mln zł, EBIT 17,5 mln zł, EBITDA 31,79 mln zł, a przychody 108,35 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Rovese zawarło ostateczne umowy kupna 100 proc. udziałów w spółkach: OOO Pilkington's East za 280 mln zł i Opoczno RUS za 147 mln zł - podała spółka w komunikacie.

W dniach od 7 do 13 stycznia 2013 r. udział TVN w oglądalności wyniósł 12,29 proc. wobec 10,84 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 13,27 proc. wobec 12,93 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 7 do 13 stycznia 2013 r. największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 13,25 proc., co oznacza 31,46 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 12,59 proc., czyli wpływami rzędu 29,89 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

Na przełomie stycznia i lutego grupa Tauron chce ogłosić wynik postępowania przetargowego na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno - poinformował w czwartek PAP prezes grupy Dariusz Lubera.

Kredyt Inkaso założył spółkę zależną w Bułgarii i zamierza w najbliższym czasie kupić w tym kraju jeden lub kilka pakietów wierzytelności - poinformowała spółka w komunikacie.

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację prezesa URE w sprawie ustalenia wysokości korekty rocznej kosztów osieroconych za 2009 rok dla PGE GiEK o. Zespół Elektrowni Dolna Odra - podała PGE w czwartkowym komunikacie.

Bank of America Corp., drugi największy bank w USA pod względem aktywów, zanotował w IV kw. 2012 r. zysk na akcję w wysokości 0,03 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Zysk Citigroup Inc. wyniósł w IV kwartale 2012 r. 69 centów na akcję - podał bank w raporcie kwartalnym.

Spółka BlackRock Inc., największy na świecie manager aktywów, zanotowała w IV kw. 2012 r. skorygowany zysk na akcję na poziomie 3,96 USD - podała spółka w swoim raporcie kwartalnym.

WALUTY

Piątkowe dane o produkcji mogą osłabić złotego do 4,14-4,15 za euro i umocnić obligacje, jeśli okażą się słabsze od oczekiwań rynkowych - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0853 a kurs złotego do euro na 4,1178 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3368 USD i 119,32 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,95-109,97 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Maleją też zapasy paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 93,51 USD, po spadku o 44 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych makro z USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana po 7.978,25 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7959,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

W świetle dalszego spowolnienia inflacji bazowej oraz inflacji CPI, zapowiedź końca pewnego etapu w łagodzeniu polityki pieniężnej przez RPP wydaje się niezrozumiała - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Rady Gospodarczej przy premierze. Można pomyśleć, czy inflacja bazowa nie powinna wyznaczać celu inflacyjnego NBP.

Benchmarkowy indeks MSCI World zyska w pierwszym kwartale 2013 r. 5 proc. a wzrosty będą możliwe dzięki wciąż atrakcyjnym wycenom spółek i poprawiającej się zyskowności - oceniają analitycy Erste.

Spośród walut gospodarek rozwijających się regionu EEMEA złoty najlepiej odzwierciedla umocnienie euro do franka szwajcarskiego - oceniają ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch. Ich zdaniem polska waluta ma potencjał by się umocnić wobec franka o 5-10 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wartość nowych kredytów konsumpcyjnych udzielonych przez banki i SKOK-i w okresie I-IX 2012 r. wzrosła o 1,8 proc. rdr - wynika z kwartalnego raportu "Kredyt Trendy" Biura Informacji Kredytowej. W tym samym okresie liczba udzielonych przez banki kredytów mieszkaniowych spadła o 14 proc. rdr.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W styczniu 34 proc. badanych dobrze ocenia premiera Donalda Tuska, 51 proc. źle; rząd popiera 28 proc. ankietowanych, 35 proc. określa siebie mianem przeciwników, a prawie tyle samo - 34 proc. - ma postawę obojętną wobec obecnego gabinetu - wynika z sondażu CBOS.

Prezydent Bronisław Komorowski skierował w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego - w formie wniosku prewencyjnego - nowelę ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, dotyczącą opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień. Tego dnia ustawa miała wejść w życie.

PiS złożyło w czwartek projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym fotoradary mogłyby być instalowane jedynie w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością.

Solidarna Polska złożyła w czwartek projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zakłada ograniczenie liczby fotoradarów o ok. 80 proc. i pozostawienie ich jedynie tam, gdzie poprawiają bezpieczeństwo, np. przy szkołach i szpitalach.

Sąd Apelacyjny w Łodzi umorzył w czwartek sprawę znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego przez twórcę portalu Antykomor.pl i złagodził wyrok za fałszowanie dokumentów, do roku ograniczenia wolności i 30 godzin prac społecznych.

Komornik ma prawo zająć całe odszkodowanie przysługujące pracownikowi od pracodawcy - wynika z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego. Odszkodowania pracownicze nie są chronione przed potrąceniami tak, jak wynagrodzenie za pracę.

Należące do LOT-u dreamlinery są sprawne i bezpieczne, ale trafią na przegląd ze względu na bezpieczeństwo - poinformował w czwartek wiceprezes LOT Tomasz Balcerzak. Firma liczy straty w związku z "uziemieniem" dwóch maszyn i rozważa wystąpienie do Boeinga o odszkodowanie.

Polski Związek Działkowców oraz kilkudziesięciu działkowców zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który przesądził o likwidacji Związku.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzje o zamknięciu 21 punktów handlowych, co do których istniało podejrzenie, że zajmują się handlem dopalaczami - dowiedziała się w czwartek PAP w GIS.

W czwartek zmarła Jadwiga Kaczyńska, matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich - poinformowali PAP politycy z kierownictwa PiS.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Firmy leasingowe mają prawo oddzielać usługę leasingu od usługi ubezpieczeniowej i płacić VAT tylko od pierwszej z nich - orzekł w czwartek unijny Trybunał. Uznał, że w takim wypadku usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu może być zwolniona z VAT-u. Wyrok dotyczy spółki BGŻ Leasing Sp. z o.o. (sygn. C-224/11), która świadcząc usługi leasingu maszyn i urządzeń jednocześnie je ubezpiecza. Pytanie w tej sprawie skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE (zwanego potocznie Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) Naczelny Sąd Administracyjny.

Wejście w życie negocjowanych zmian w dopłatach bezpośrednich, m.in. ich stopniowe wyrównywanie między krajami UE, będzie opóźnione o rok. 2014 ma być rokiem przejściowym, czyli będą obowiązywać stare zasady przyznawania dopłat z nowym budżetem - wyjaśniła KE.

Kraje UE zatwierdziły w czwartek w Brukseli decyzję o ustanowieniu wojskowej misji szkoleniowej w ogarniętym konfliktem Mali - poinformowały służby prasowe Rady ministrów UE.

Stany Zjednoczone, Japonia, Indie i Chile uziemiły, do czasu wydania kolejnej instrukcji, loty swych samolotów Boeing 787 Dreamliner po serii usterek technicznych.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wstrzymała tymczasowo wszystkie rejsy samolotów typu Boeing 787 Dreamliner, w których ostatnio wykryto serie awarii - poinformował w czwartek w Kolonii rzecznik agencji.

Greccy lekarze oraz pracownicy metra w Atenach uczestniczą w czwartek w 24-godzinnym strajku. Protestują przeciw obniżkom pensji w ramach programu oszczędności, który międzynarodowi pożyczkodawcy narzucili zadłużonej Grecji w zamian za pomoc finansową.

Belgowie są najbogatszymi Europejczykami. Mają na kontach po 67 tys. euro oszczędności. To rekord - pisze w czwartek dziennik "Le Soir".

Szef pakistańskich służb antykorupcyjnych odmówił w czwartek wykonania wydanego przez Sąd Najwyższy nakazu aresztowania premiera kraju. Premier Raja Pervez Ashraf jest oskarżony o korupcję w związku ze sprawą dotyczącą kontraktów energetycznych.

Dwa algierskie śmigłowce zaatakowały w czwartek kompleks gazowy we wschodniej Algierii, gdzie islamiści od środy przetrzymują kilkudziesięciu zakładników, w tym obcokrajowców - poinformowała mauretańska agencja ANI, powołując się na jednego z porywaczy.

(PAP)

amp/ jtt/

d1ripyh

Podziel się opinią

Share
d1ripyh
d1ripyh