Trwa ładowanie...
dhecpw6
wydarzenia

Skrót wiadomości - czwartek, 18 lipca

...

Share
dhecpw6

19.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

dhecpw6

Ożywienie gospodarcze jest już za rogiem, a polska gospodarka najgorsze ma już za sobą - ocenia prezes NBP Marek Belka.

Wzrost PKB w tym roku może ukształtować się na poziomie ok. 1,0 proc., zaś deficyt sektora finansów publicznych może wynieść ok. 4,0 proc. PKB - ocenia Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

W 2013 oraz 2014 roku nie ma ryzyka przekroczenia progu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB - powtórzył w czwartek Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Ze względu na sytuację makroekonomiczną zamrożenie płac w przyszłym roku będzie prawdopodobnie utrzymane - powiedział podczas konferencji prasowej główny ekonomista MF Ludwik Kotecki.

dhecpw6

Sprzedaż detaliczna w Polsce spadła w czerwcu 2013 roku o 3,5 proc. rdr, a w ujęciu mdm spadła o 2 proc. - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu.

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w czerwcu wyniosła 13.927 i w ujęciu rocznym spadła o 7,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 18,5 proc. - podał w czwartek GUS.

Liczba oddanych do użytku mieszkań w czerwcu wyniosła 10.706 i wzrosła rdr o 2,6 proc., oraz o 4,3 proc. mdm - podał w czwartek GUS.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w czerwcu wyniosła 11.567, co oznacza spadek o 13,4 proc. rdr i spadek o 4,4 proc. mdm - podał w czwartek GUS.

dhecpw6

Możliwe jest nowe rozwiązanie ws. OFE, oprócz trzech już przedstawionych wariantów zmian w systemie, ale nie należy tego nazywać IV wariantem - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Możliwe jest wprowadzenie zmian w przedstawionych trzech wariantach reformy systemu emerytalnego, ale ostatecznego wariantu nie należy nazywać "IV wariantem" - poinformował główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki.

Ewentualna podwyżka stóp NBP jest bardziej prawdopodobna raczej w drugim kwartale 2014 roku niż w pierwszym - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Indeks oczekiwań ekonomicznych dla Polski w lipcu wzrósł o 5,4 pkt. do 43,4 pkt. z 38,0 pkt. w czerwcu­, a oceny bieżącej sytuacji spadły o 28,2 pkt. do poziomu minus 17,9 pkt. - podał w czwartek instytut ZEW i bank Erste.

dhecpw6

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w maju 2013 r. wyniosła 19,6 mld euro, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wobec nadwyżki 23,8 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 24 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 334 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Indeks Philadelphia Fed w lipcu wzrósł do 19,8 pkt. z 12,5 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury pozostał bez zmian w czerwcu - podała Conference Board.

dhecpw6

BUDŻET, DŁUG

Tegoroczny budżet okazał się być oparty na zbyt optymistycznych założeniach i to zarówno pod względem tempa wzrostu PKB, jak i tempa inflacji - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

Nowelizacja tegorocznego budżetu to nie jest tragedia, potrzebne jest jego urealnienie - ocenia prezes NBP Marek Belka.

Deficyt budżetu powinien być niższy niż zakładane 51 mld zł po nowelizacji - powiedział na antenie PR I minister finansów Jacek Rostowski.

dhecpw6

Finansowanie dodatkowych 16 mld zł deficytu Ministerstwo Finansów chce rozłożyć "mniej więcej pół na pół" między kredyty z organizacji międzynarodowych a emisję długu - poinformował w czwartek główny ekonomista resortu finansów Ludwik Kotecki.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 89,06 pb, wobec 91,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

ZUS nie ma obecnie żadnego zadłużenia w bankach komercyjnych i do końca roku nie planuje się zadłużać - poinformował w rozmowie z PAP Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS. Dodał, że ZUS nie planuje przekroczenia limitu potencjalnych pożyczek z budżetu państwa w wysokości 12 mld zł, zapisanego w planie finansowym FUS na 2013 rok.

Tegoroczny budżet MSW ma zostać zmniejszony o około 150 mln zł - poinformował w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński. Zapewnił, że nie wypłynie to negatywnie na zapewnienie bezpieczeństwa.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,41 proc. i wyniósł 2.300,33 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 2,32 proc. i wyniósł 18.969,33 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,95 proc., do 6.634,36 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 1,44 proc. i wyniósł 3.927,79 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,00 proc. i wyniósł 8.337,09 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,3 proc. i wyniósł 14.808,50 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,1 proc. i wyniósł 2.023,40 pkt.

DM AmerBrokers kończy prowadzenie działalności maklerskiej - poinformował broker w komunikacie na swojej stronie internetowej.

SPÓŁKI

Zarząd Kernela przyjął politykę dywidendową spółki, która zakłada regularne, coroczne wypłaty dla akcjonariuszy w kwocie 0,25 USD na akcję, począwszy od roku obrotowego 2014 - poinformowała spółka w komunikacie.

Kernel w czwartym kwartale roku obrotowego 2013 zanotował ponad 180 proc. wzrostu sprzedaży zboża rdr. Sprzedaż oleju luzem w grupie wzrosła w tym okresie o 8 proc.- poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Agencja ratingowa Moody's potwierdziła długoterminową ocenę kredytową Banku Pekao na poziomie A2 z perspektywą negatywną - podała agencja w komunikacie.

Grupa AmRest szuka możliwości rozwoju w Rosji, nie wyklucza przejęcia na tamtym rynku jeszcze w tym roku. Spółka potrzebuje więcej czasu na ocenę działalności restauracji La Tagliatella na rynkach testowych, zanim zdecyduje się na rozwój marki - poinformował w rozmowie z PAP Wojciech Mroczyński, członek zarządu grupy AmRest.

Grupa AmRest zakłada, że w drugim półroczu sprzedaż porównywalna będzie stabilna. Tegoroczne wyniki grupy będą obciążone kosztami restauracji la Tagliatella na rynkach testowych - poinformował w rozmowie z PAP Wojciech Mroczyński, członek zarządu grupy AmRest.

Ceny węgla koksującego New World Resources spadną w III kw. 2013 r. o 8 proc. kdk do 92 euro/t, a ceny koksu będą niższe o 3 proc. kdk i wyniosą 232 euro/t- podał NWR w komunikacie prasowym.

Wolumen produkcji węgla NWR wyniósł w drugim kwartale 2,13 mln ton, a koksu 172 tys. ton - podała spółka w komunikacie prasowym.

Rada nadzorcza Orlen Oil z grupy PKN Orlen powołała na prezesa spółki Krzysztofa Pietrzyka, a na członka zarządu Bogusława Kaczmarczyka. Jednocześnie rada odwołała z zarządu Orlen Oil Renatę Szostak, która prezesem spółki została w listopadzie 2012 r.

Plaza Centers sfinalizowała transakcję sprzedaży wszytskich swoich udziałów w projekcie Praga 3 za ok. 11 mln euro. Transakcja wygenerowała ok. 7,5 mln euro netto wolnych środków pieniężnych - podała Plaza Centers w komunikacie.

Prawa do akcji OT Logistics, spółki zajmującej się transportem śródlądowym oraz spedycją, zadebiutowały w czwartek na warszawskiej giełdzie. Do obrotu trafiło 150.00 praw do akcji serii B.

OT Logistics jest zadowolone z wyników pierwszej połowy 2013 r. W całym roku spółka liczy na ich poprawę w ujęciu rok do roku - powiedział Piotr Chajderowski, prezes OT Logistics. Dodał, że w okresie realizacji inwestycji zarząd będzie opowiadał się za pozostawieniem zysku w spółce.

OT Logistics uzyskało wyłączność w procesie prywatyzacji Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia (BTDG), spółka przystąpi teraz do badania terminalu. Cały proces prywatyzacji BTDG ma zakończyć się na początku 2014 roku - poinformowała PAP Krystyna Szambelańczyk, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Morgan Stanley zanotował w II kw. 2013 r. skorygowany zysk na akcję z działalności kontynuowanej w wysokości 45 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Skorygowany zysk spółki telekomunikacyjnej Verizon Communications Inc. w II kw. 2013 r. wyniósł 73 centy na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Rynki złotego i obligacji w najbliższych dniach zależne będą od sytuacji na rynkach bazowych - oceniają dilerzy. Ich zdaniem lepsze dane z USA i umocnienie się dolara może osłabiać złotego. Dilerzy rynku długu czekają na informacje o podaży polskich obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2362, a kurs złotego do euro na 4,2453 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3093 USD i 131,22 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 r. na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 109,37-109,43 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają blisko tygodniowych maksimów, po wzroście o 0,5 proc. w środę. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, pozostaje bez większych zmian na poziomie 106,39 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wahają się pomiędzy niewielkimi wzrostami i spadkami po przemówieniu szefa Fed Bena Bernanke - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME pozostaje bez większych zmian na poziomie 6.882,75 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie upływa spokojnie przy niewielkich obrotach. Zdaniem analityków, dopóki WIG 20 nie przebije wsparcia na wysokości 2.270 pkt., powinien fluktuować w okolicy 2.300 pkt. Szanse na mocniejsze wzrosty zmalały.

Dynamika polskiego PKB przyspieszy z 1,1 proc. w 2013 r. do 2,4 proc. w 2014 r. Inflacja pozostanie bardzo niska do końca 2013 r., ale stopy proc. NBP pozostaną bez zmian co najmniej przez rok. Złoty do końca 2014 r. utrzymywać się będzie powyżej 4,30 za euro, a aprecjacja jest możliwa w 2015 r. - prognozuje X-Trade Brokers.

Sektor publiczny nie ma obecnie większych problemów z pozyskaniem i utrzymaniem pracowników na wysokich i specjalistycznych stanowiskach. Poprawa koniunktury w naszej gospodarce może jednak odwrócić tę tendencję - wynika z raportu Banku Światowego.

RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie do III kwartału 2014 r., po czym podniesie je o 25 pb. w III kw. i o kolejne 25 pb. w IV kw. 2014 r. - prognozuje bank HSBC w kwartalnym raporcie.

Naturalna stopa procentowa NBP wynosi około 3,50 proc., co sugeruje, że RPP może podnieć stopy procentowe o 100 pb w 2014 roku. Pierwsza podwyżka stóp będzie miała miejsce w pierwszej połowie roku - oceniają ekonomiści z Societe Generale.

Czerwcowe dane o produkcji, wraz z poprawą wyników eksportu w maju, stanowią kolejną przesłankę dla urzeczywistniania się scenariusza powolnego przyspieszania polskiej gospodarki - ocenia Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze.

Krótkookresowa reakcja rynków finansowych związana z nowelizacją tegorocznego budżetu będzie niewielka. W dłuższym okresie źle oceniana przez inwestorów może być jednak kwestia zawieszenia 50-proc. progu ostrożnościowego dotyczącego relacji długu publicznego do PKB - ocenia Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

Liczba oddawanych mieszkań w najbliższych miesiącach będzie spadała rdr - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ministerstwo Finansów chce, by Bank Gospodarstwa Krajowego utworzył fundusz mieszkań na wynajem - powiedział PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. BGK ma przeznaczyć na ten cel 5 mld zł, co umożliwi w ciągu 4 lat powstanie 20 tys. lokali na wynajem.

Komisja Europejska badając obecne polskie przepisy o udzielaniu koncesji na poszukiwanie i wydobywanie kopalin (m.in. ropy i gazu) uwzględni wskazówki z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 czerwca, choć dotyczy on nieobowiązujących już w Polsce przepisów.

Popyt na powierzchnię magazynową w I półroczu 2013 r. wyniósł 880 tys. m kw. - ocenia firma doradcza Colliers International. Pierwsze półrocze 2013 roku przyniosło widoczny wzrost podaży na rynku magazynowym w Polsce. Od stycznie do czerwca br. na rynek dostarczono blisko 198 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego ok. 65 proc. zostało oddane w pierwszym kwartale.

Na przełomie sierpnia i września zostanie ogłoszony przetarg na grupowy zakup 289 gigawatogodzin energii elektrycznej dla samorządów z woj. śląskiego i związanych z nimi jednostek. W czwartek samorządy zawarły porozumienie, umożliwiające wspólny zakup prądu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozdysponowała ok. 90 proc. unijnych pieniędzy, którymi dysponuje z funduszy unijnych na lata 2007-13 - poinformowała PAP prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak. Nabory wniosków o dofinansowanie jeszcze trwają.

Unijny Trybunał oddalił w czwartek skargę Komisji Europejskiej dot. polskiego zakazu wytwarzania, sprzedaży i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych. Uznał, że Komisja nie mogła żądać zniesienia zakazu, który jeszcze nie obowiązywał.

Instytuty badawcze z Polski, Czech, Węgier i Słowacji będą wspólnie pracować nad projektem reaktora jądrowego IV generacji. W czwartek w Budapeszcie instytuty utworzyły stowarzyszenie dla zaprojektowania i budowy reaktora Allegro.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ umorzył w czwartek na posiedzeniu niejawnym postępowanie w sprawie o ogłoszenie upadłości Stoczni Gdańsk z wniosku krakowskiej spółki Biprostal - poinformował PAP rzecznik prasowy gdańskiego sądu Tomasz Adamski.

Stawka 75-proc. podatku od nieujawnionego dochodu jest zgodna z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał natomiast to, w jaki sposób urząd skarbowy wylicza ukryty dochód oraz przepis dot. przedawnienia w tym zakresie.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Roczne urlopy rodzicielskie, dofinansowanie in vitro, tańsze przedszkola - rząd podsumował w czwartek zrealizowane w tym roku działania na rzecz rodziny, które premier zapowiedział jesienią w tzw. II expose.

Jarosław Gowin (PO) kolejny raz zaapelował do premiera Donalda Tusku o debatę z nim przed wyborami na szefa partii. Politycy PO są podzieleni w opiniach. "Kampania wizerunkowa" - mówi Ireneusz Raś. Z kolei Jacek Żalek uważa, że bez debaty wybory zamienią się w plebiscyt.

Zamknięcia 1-2 konsulatów nie wyklucza minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w ramach oszczędności resortu wymuszonych przez nowelizację budżetu. Jak podał, z dokumentów resortu finansów wynika, że MSZ musi obciąć swe tegoroczne wydatki o 112 mln zł.

Na początku przyszłego tygodnia minister administracji i cyfryzacji Michał Boni spotka się z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz z muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek.

Politycy SLD Dariusz Joński i Marek Balt oraz wiceszef OPZZ Andrzej Radzikowski zaapelowali w czwartek do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by zawetował nowelizację Kodeksu pracy, wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy.

Lider SP Zbigniew Ziobro zapowiedział w czwartek, że nie stawi się na zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniu komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, na które został wezwany. Jak argumentował, chce się spotkać z komisją, ale pod warunkiem jawności jej prac.

21 proc. Polaków ocenia pozytywnie stosunki polsko-ukraińskie; 16 proc. jest przeciwnego zdania. 39 proc. określiło stosunki polsko-ukraińskie jako "ani dobre, ani złe"; 24 proc. wstrzymało się od wyrażenia opinii w tej kwestii - wynika z lipcowego sondażu CBOS przekazanego PAP.

Regionalna Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego śląsko-dąbrowskiej Solidarności zaapelowała w czwartek do premiera i ministra obrony narodowej o rezygnację z planów sprowadzenia do Polski starych niemieckich czołgów Leopard.

Związkowcy z trzech central - Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - zapowiadają, że są "przygotowani na długą walkę" w związku z akcją protestacyjno-strajkową, która ma się rozpocząć 11 września.

Pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie złożonych ponad 200 tys. podpisów - deklaruje Warszawska Wspólnota Samorządowa. W czwartek do Wspólnoty trafiło ponad 3 tys. podpisów zebranych przez Republikanów.

Branża mięsna i organizacje rolnicze zapowiedzieli na czwartkowej konferencji prasowej pozwy zbiorowe i złożenie poselskiego projektu ws. przywrócenia uboju rytualnego w naszym kraju. Żądają też debaty publicznej z na ten temat.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Grecki parlament przyjął w nocy ze środy na czwartek nowe środki oszczędnościowe, obejmujące m.in. likwidację tysięcy miejsc pracy w sektorze publicznym. Oszczędności domagali się od Aten zagraniczni wierzyciele w zamian za dalszą pomoc finansową.

Administracja USA dyskutuje nad możliwościami użycia siły w Syrii, gdzie w trwającym od ponad dwóch lat konflikcie zginęło około 100 tys. ludzi - powiedział w czwartek przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey.

Korei Południowej i Korei Północnej nie udało się w środę porozumieć w sprawie ponownego otwarcia zamkniętej jednostronnie przez Pjongjang na początku kwietnia wspólnej strefy przemysłowej w Kaesong.

Rosyjski opozycyjny bloger Aleksiej Nawalny został w czwartek skazany przez sąd w Kirowie na pięć lat więzienia za spowodowanie strat w kontrolowanej przez państwo spółce Kirowles. Prokuratura domagała się sześciu lat.

Stany Zjednoczone są "głęboko rozczarowane" skazaniem w czwartek rosyjskiego opozycyjnego blogera Aleksieja Nawalnego na pięć lat kolonii karnej za spowodowanie strat w kontrolowanej przez państwo spółce. Wcześniej zaniepokojenie wyraziła Unia Europejska.

Operator japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima I, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku, poinformował w czwartek, że pracownicy zaobserwowali parę wydobywającą się z budynku, w którym mieści się jeden z reaktorów.

Rumuńscy śledczy znaleźli resztki farby, płótna malarskiego i stare miedziane i stalowe gwoździe w piecu u kobiety, której syn jest oskarżony o kradzież cennych obrazów, m.in. Picassa, Moneta i Matisse'a, z muzeum Kunsthal w Rotterdamie.

Brazylijska policja użyła w środę gazu łzawiącego, by rozpędzić setki uczestników protestu zorganizowanego przed rezydencją gubernatora stanu Rio de Janeiro Sergio Cabrala. Demonstranci domagali się jego dymisji i sprzeciwiali się wizycie papieża Franciszka.

Zakończoną w środę wizytę prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w Chinach, podczas której podpisano ponad 30 umów na sumę 1,5 mld dol., prasa państwowa ocenia w czwartek pozytywne, a niezależne media wskazują na ujemny dla Białorusi bilans handlowy. (PAP)

zdz/ jtt/ ana/

dhecpw6

Podziel się opinią

Share
dhecpw6
dhecpw6