Trwa ładowanie...
d1x4q3t

Skrót wiadomości - czwartek, 21 lutego

...

Share
d1x4q3t

22.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Minister finansów Jacek Rostowski zaapelował w czwartek do Rady Polityki Pieniężnej o szybsze obniżki stóp procentowych. Poinformował również, że obecnie priorytetem dla rządu będzie walka ze spowolnieniem gospodarki.

d1x4q3t

Senat opowiedział się w czwartek za ratyfikacją unijnego paktu fiskalnego, który ma dyscyplinować finanse publiczne państw strefy euro. Senatorowie nie poparli wniosku PiS o odrzucenie ustawy zezwalającej na ratyfikację.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej kształtuje się w lutym na niższym poziomie niż odnotowano przed miesiącem i przed rokiem - wynika z czwartkowego komunikatu GUS.

W lutym oceny koniunktury w przemyśle poprawiły się do poziomu minus 8 wobec minus 9 w styczniu - podał GUS w komunikacie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc., wobec odpowiednio 13 proc. i 22 proc. przed miesiącem.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w lutym 2013 roku nieco mniej pesymistycznie niż w styczniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat - wynika z opublikowanych w czwartek badań GUS.

d1x4q3t

W lutym 2013 r. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest lepiej niż w styczniu, ale wciąż negatywnie i gorzej niż w analogicznych miesiącach poprzednich ośmiu lat - podał GUS w komunikacie.

W lutym 2013 roku wykorzystanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw budowlanych wynosi 60 proc. wobec 61 proc. w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z opublikowanych w czwartek danych GUS.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym w lutym 2013 roku wyniósł minus 7 wobec minus 8 w styczniu - wynika z czwartkowego komunikatu GUS.

W lutym, podobnie jak w styczniu, większość przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania GUS.

d1x4q3t

Większość członków RPP uważa, że ocena zasadności dalszego łagodzenia polityki pieniężnej będzie zależała od wniosków płynących z analizy informacji dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej, w tym wyników marcowej projekcji NBP - wynika z opisu dyskusji RPP na posiedzeniu 6 lutego.

Poprawiające się perspektywy gospodarcze wzmacniają przekonanie, że RPP powinna zakończyć obniżki stóp procentowych i przejść do nastawienia "wait-and-see" - uważa Adam Glapiński z RPP, cytowany przez agencję Bloomberg.

Liczba nowych miejsc pracy, tworzonych dla osób aktywizowanych na rynku pracy, w lutym i marcu będzie wyższa niż w styczniu - poinformował w czwartek Jacek Męcina, wiceminister pracy.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w lutym 2013 roku w stosunku do ostatniego styczniowego pomiaru do 13,7 pkt. z 11,5 pkt. Poprawia się ocena sytuacji na rynkach kredytowych i depozytowych - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

d1x4q3t

Indeks oczekiwań ekonomicznych dla Polski w lutym 2013 r. spadł o 7,4 pkt. do plus 20,6 pkt. z plus 28,0 pkt. w styczniu 2013 r., a oceny bieżącej sytuacji wzrosły w styczniu o 9,4 pkt. do poziomu 0,0 - podał w czwartek instytut ZEW i bank Erste.

Indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej w następnych 6 miesiącach wzrósł w lutym 2013 r. o 9,3 pkt. do 36,3 pkt. - wynika z opublikowanych danych ZEW Center for European Economic Research i Erste Bank.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2013 r. 47,3 pkt. wobec 48,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2013 r. 47,3 pkt. wobec 48,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia.

d1x4q3t

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2013 roku 47,8 pkt. wobec 47,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2013 roku 54,1 pkt. wobec 55,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2013 roku 50,1 pkt. wobec 49,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2013 roku 42,7 pkt. wobec 43,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

d1x4q3t

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w styczniu 2013 r. pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2013 roku 43,6 pkt. wobec 42,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 20 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 362 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2013 r. 55,2 pkt. wobec 55,8 pkt. miesiąc wcześniej - wynika ze wstępnych wyliczeń.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w styczniu 2013 r. o 0,2 proc. - podała Conference Board.

Indeks Philadelphia Fed w lutym spadł do minus 12,5 pkt. z minus 5,8 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w styczniu wzrosła do 4,92 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Fitch podniósł perspektywę ratingów Polski ze stabilnej do pozytywnej i potwierdził rating Polski na poziomie "A minus" dla walut zagranicznych i "A" dla waluty krajowej - podała agencja ratingowa w komunikacie.

Ministerstwo Finansów by chciało, aby inne agencje ratingowe również doceniły politykę fiskalną rządu - powiedział wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że wpływ decyzji agencji Fitch na koszty obsługi długu będzie widoczny dopiero w kolejnych latach, a w obecnej sytuacji podniesienie perspektywy ratingu można uznać niemal za podniesienie całego ratingu.

Decyzja agencji Fitch o podniesieniu perspektywy ratingu Polski do pozytywnej z neutralnej, wpłynie mobilizująco na kontynuację działań antykryzysowych - poinformował PAP Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów.

Ministerstwo Finansów ewentualną decyzję o weryfikacji założeń makroekonomicznych w budżecie na 2013 rok podejmie w połowie marca. Widać już pewne obawy, czy uda się osiągnąć zakładane 2,2 proc. wzrostu PKB, a dynamika wzrostu PKB w I i II kw. może być poniżej 1 proc. rdr - ocenia wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2012 roku był poniżej 3,5 proc., co powinno pozwolić na zdjęcie procedury nadmiernego deficytu w tym roku. W 2014 roku deficyt sektora powinien znaleźć się poniżej 3 proc. PKB - poinformował wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Ministerstwo Finansów planuje, że kolejne podmioty z sektora finansów publicznych zostaną objęte konsolidacją zarządzania płynnością. Pozwoli to obniżyć potrzeby pożyczkowe budżetu państwa, a co za tym idzie dług publiczny - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Wartość zobowiązań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na koniec IV kwartału 2012 roku spadła o 1,5 proc. kdk i wyniosła 10.542,0 mln zł - wynika z opublikowanych w czwartek danych Ministerstwa Zdrowia.

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 15 lutego 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 130.125,6 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek w Bundestagu, że proponując bardziej elastyczne podejście do unijnego budżetu oraz możliwość jego późniejszej rewizji chce przekonać Parlament Europejski do kompromisu zawartego na ostatnim szczycie UE.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,27 proc. i wyniósł 2436,47 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 1,88 proc. i wyniósł 7.583,57 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 1,62 proc., do 6.291,54 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 2,29 proc. i wyniósł 3.624,80 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 1,81 proc. i wyniósł 18.749,84 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 3,0 proc. i wyniósł 2.325,95 pkt. To najmocniejszy spadek wskaźnika od 30 listopada 2011 r.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,39 proc. i wyniósł 11.309,13 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy GPW w czwartym kwartale 2012 roku spadł do 20,08 mln zł z 24,5 mln zł przed rokiem - wynika z wyliczeń PAP. Zysk był niższy od oczekiwań analityków na poziomie 24,3 mln zł. Spółka opublikowała w czwartek swoje wyniki finansowe.

Inwestorzy zagraniczni w 2012 roku wygenerowali 48 proc. całości obrotów na rynku akcji GPW, co oznacza wzrost o 1 pkt proc. wobec 2011 roku - poinformowała GPW w komunikacie prasowym.

Inwestycje grupy GPW w 2013 roku wyniosą ok. 125 mln zł, w tym samej GPW ok. 110 mln zł - poinformował na konferencji prasowej Adam Maciejewski, prezes spółki.

New World Resources miał w czwartym kwartale 2012 roku 48,6 mln euro straty netto - wynika z wyliczeń PAP na podstawie komunikatu spółki. Wynik okazał się słabszy od konsensusu PAP zakładającego stratę na poziomie 32,7 mln euro.

NWR, który zanotował w 2012 roku ponad 1 mln euro straty netto, zakłada, że o ile pierwsza połowa tego roku może być jeszcze trudna, to drugie półrocze powinno być znacząco lepsze pod względem cen węgla koksującego - poinformował w rozmowie z PAP Gareth Penny, prezes NWR.

Po wykonaniu przeglądu technicznego New World Resources podtrzymuje, że projekt Dębieńsko jest dla spółki kluczowy. Spółka zamierza wydać w tym roku na ten cel 10 mln euro. Przeanalizuje, czy rozwijać go będzie samodzielnie, czy z partnerem - poinformował PAP Gareth Penny, prezes NWR.

NWR chce do 2017 roku podwoić sprzedaż węgla koksującego w Europie do 10 mln ton rocznie - podała spółka w komunikacie prasowym.

Raportowana strata netto grupy Netia w czwartym kwartale wyniosła 108,9 mln zł. Wynik, ze względu na zdarzenia jednorazowe, okazał się nieporównywalny z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewali się zysku na poziomie13,7 mln zł. W całym 2012 roku strata Netii wyniosła 87,7 mln zł, wobec 248,8 mln zł zysku rok temu.

Netia zamierza przeznaczyć w 2013 roku około 128 mln zł na wypłatę dla akcjonariuszy w formie skupu akcji własnych. Spółka szacuje, że w 2014 roku będzie mogła podzielić się z akcjonariuszami kwotą 145 mln zł, z możliwością umiarkowanego zwiększenia wysokości wypłacanych kwot w przyszłości - podała Netia w raporcie.

Netia ocenia, że potencjalne akwizycje, w tym ewentualne kupno TK Telekom, nie powinny przeszkodzić w wypłacie przez spółkę dywidendy w 2014 roku - poinformował w czwartek prezes Netii, Mirosław Godlewski.

Ministerstwo Środowiska pozytywnie zaopiniowało wniosek o cesję dwóch bloków koncesyjnych ExxonMobil, Wodynie-Łuków i Wołomin o łącznej powierzchni 2.150 km kw., na rzecz Orlen Upstream - podał PKN Orlen w komunikacie. Tym samym spółka ma już 10 koncesji poszukiwawczych.

Konsorcjum PGNiG, KGHM i spółek energetycznych PGE, Enei i Tauronu podpisało aneks, na mocy którego przedłużono termin na ustalenie szczegółowych warunków współpracy przy projekcie poszukiwania i wydobycia gazu z łupków do 4 maja 2013 r - podały spółki w komunikatach.

PTK Centertel, Sferia, PTC, P4 i Polkomtel złożyły do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wnioski o rezerwację pięciu częstotliwości z pasma 1800 MHz - poinformował PAP Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Komisja przetargowa wyłoniła tzw. "krótką listę" podmiotów na budowę Elektrowni Puławy. Na liście znalazło się pięć podmiotów, a wśród nich m.in. konsorcjum z Mostostalem Warszawa - podała Elektrownia Puławy.

Ministerstwo skarbu potwierdza, że mimo planowanych przez Energę dużych inwestycji w energetykę wiatrową, resort będzie chciał wypłacić dużą dywidendę ze spółki.

Obecny portfel zamówień Asseco South Eastern Europe (ASEE) ma wartość 55 mln euro wobec 56,5 mln euro przed rokiem - poinformował na konferencji Piotr Jeleński, prezes spółki. Podtrzymał, że spółka planuje wypłatę wysokiej dywidendy z zysku za 2012 r.

Asseco SEE prowadzi wstępne rozmowy o akwizycjach z pięcioma spółkami, jednak ewentualnej transakcji należy się spodziewać nie wcześniej niż w III kw. W razie konieczności spółka nie wyklucza finansowania zewnętrznego. W kolejnych latach na dywidendę może trafiać mniejsza część zysku niż za 2012 r.

Zespół Elektrowni PAK nie przewiduje konieczności zawiązywania znaczących rezerw w wynikach za 2012 rok, gdyż od lat sukcesywnie tworzy je na przyszłą likwidację majątku. Podtrzymuje, że będzie rekomendować wypłatę na dywidendę do 30 proc. jednostkowego zysku - poinformowała PAP Anna Striżyk, wiceprezes spółki.

Oferta Elektrobudowy o wartości 297,5 mln zł brutto jest druga w przetargu PSE na budowę linii 400 kV od stacji Czarna do stacji Polkowice wraz z rozbudową obu stacji - poinformowała PAP rzecznik PSE, Beata Jarosz. Najniższą ofertę (269,4 mln zł brutto) złożył katowicki Elbud.

Apator prognozuje w 2013 r. skonsolidowany zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w przedziale 63 mln zł - 66 mln zł oraz skonsolidowane przychody ze sprzedaży ogółem w przedziale 700 mln zł - 730 mln zł - podał Apator w komunikacie.

Zarząd Apatora rekomenduje wypłatę z zeszłorocznego zysku 1,20 zł brutto dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Czerwona Torebka obniżyła skonsolidowaną prognozę zysku brutto w tym roku do 78,72 mln zł ze 166,71 mln zł wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Grupa Mercor liczy, że jej sprzedaż w Rosji utrzyma dynamiczny wzrost w kolejnych okresach. Segment wentylacji pożarowych i zabezpieczeń ogniochronnych także powinien poprawić wyniki. Mercor chce zwiększać sprzedaż na takich rynkach, jak Francja, Dania, Szwecja oraz Benelux.

Rank Progress kupił od Drogopol Invest grunty na Górnym Śląsku o powierzchni 14,89 ha za 20,85 mln zł netto. Działka zostanie przeznaczona pod budowę zakładu utylizacji odpadów o mocach przerobowych 120-140 tys. ton rocznie - poinformował Rank Progress w komunikatach.

Gra "Wiedźmin 3: Dziki Gon", nad którą pracuje obecnie studio CD Projekt RED ukaże się m.in. na konsolę PS4. Gra ukaże się w 2014 r. i będzie dostępna na wszystkie zaawansowane platformy, co powinno znacząco przełożyć się na wzrost potencjału sprzedażowego tytułu - poinformowała spółka w komunikacie.

Erbud może naprawić pas startowy na lotnisku w Modlinie w ciągu 67 dni, w technologii betonowej - poinformowała w czwartek PAP doradca zarządu lotniska w Modlinie Edyta Mikołajczyk, powołując się na dokumenty przesłane przez tę firmę. Na początku tego tygodnia zarząd lotniska wezwał generalnego wykonawcę pasa startowego, czyli firmę Erbud, do przedstawienia do 20 lutego br. harmonogramu napraw - przy zastosowaniu betonu cementowego - dwóch odcinków pasa.

Kurs akcji Inwestycji Alternatywnych Profit (IAP) wzrósł w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 13,16 proc. do 2,15 zł - podała spółka w komunikacie.

Nowa kopalnia węgla kamiennego, którą Kompania Węglowa (KW) chce zbudować na Lubelszczyźnie, może ruszyć za ok. 11 lat. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 3,7 mld zł - podał w czwartek wiceprezes Kompanii Marek Uszko.

Skorygowany zysk największej na świecie sieci detalicznej Wal-Mart w IV kwartale 2012 r. wyniósł 1,67 USD - podała firma w komunikacie. Analitycy spodziewali się w IV kw. zysku na poziomie 1,57 USD na akcję.

W PKN Orlen trwają negocjacje między zarządem a związkami zawodowymi na temat podwyżek płac dla pracowników w 2013 r. Podczas czwartkowego spotkania nie doszło do porozumienia stron. Uzgodniono, że następna tura negocjacji płacowych odbędzie się 28 lutego.

WALUTY

Sytuacja na rynku walutowym w piątek powinna być spokojna, a złoty handlowany będzie w przedziale 4,15-4,18 za euro. Ekonomiści oceniają, że do końca tygodnia notowania na rynku długu także będą stabilne, a wyraźne zmiany poziomów możliwe będą po danych GUS w poniedziałek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1633, a kurs złotego do euro na 4,1760 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3186 USD i 122,85 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Ministerstwo Finansów pracuje nad aktualizacją Narodowego Planu Wprowadzenia Euro w Polsce i planuje zakończyć prace nad dokumentem w tym roku - poinformował PAP Jacek Dominik, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro.

Priorytetem dla Polski jest obecnie jak najlepsze przygotowanie do strefy euro. To jest długa droga - uważa Jacek Rostowski, minister finansów. Nie spodziewa się on, by Polsce udało się przyjąć wspólną walutę za jego kadencji w rządzie.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,14 mln baryłek, czyli 1,1 proc., do 376,39 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 115,01-115,03 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, powiększając jeszcze największą zniżkę ceny od trzech miesięcy. Zapasy ropy w USA wzrosły 6. tydzień w ciągu ostatnich 7 tygodni - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 94,30 USD, po spadku o 92 centy.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7874,75 dolara za tonę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają i są blisko najniższych poziomów od 8 tygodni - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.880,00 USD za tonę, po spadku o 1,0 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem spadków spowodowanych głównie przez zniżki na rynku amerykańskim. Zdaniem analityków WIG 20 podczas najbliższych sesji będzie wciąż testował wsparcie w okolicach 2.400-2.430 pkt.

Decyzja agencji Fitch o podniesieniu perspektywy polskiego ratingu nie jest niespodzianką, a można ją ocenić jako spóźnioną - ocenił w rozmowie z PAP Peter Attard Montalto, ekonomista banku Nomura. Jego zdaniem pod koniec 2013 r. lub na początku 2014 r. można się spodziewać podwyżki samego ratingu.

Polska zasługuje na podwyższenie ratingu i może się to stać już w 2013 r. - ocenił w rozmowie z PAP Gyorgi Kovacs, ekonomista UBS zajmujący się m.in. Polską.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Przedstawiciele Kompanii Węglowej (KW) szacują, że negocjowanie umów z partnerem, wybranym do wspólnej budowy elektrowni, potrwa nie dłużej niż pół roku od jego wyłonienia. Później mają ruszyć prace projektowe, równolegle z organizacją finansowania inwestycji.

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w styczniu plus 1,88 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W IV kw. 2012 r. banki udzieliły 47,5 tys. kredytów mieszkaniowych za 8,84 mld zł. W ostatnim kwartale udzielono 15,8 tys. kredytów w ramach programu RdS. Pod koniec 2012 r. w bankach na uzupełnienie dokumentacji czekało ponad 26 tys. złożonych wniosków kredytowych - wynika z raportu AMRON i Związku Banków Polskich.

Ministerstwo Gospodarki jest zdeterminowane, by kontynuowana była budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Rybnik. Polska przed końcem grudnia zeszłego roku przekazała Komisji Europejskiej poprawiony wniosek derogacyjny o przydział darmowych uprawnień do emisji CO2, uwzględniający inwestycje w Rybniku i liczy, że niebawem otrzyma stanowisko Komisji w tej sprawie - powiedział podczas posiedzenia Sejmu Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki.

W środę 20 lutego banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 36.320,14 mln zł wobec 35.430,00 mln zł we wtorek - podał NBP.

Wskaźnik cen transportu w Europie w IV kwartale 2012 r. spadł o 1,8 proc. kdk oraz spadł o 2,4 proc. rdr - wynika z przesłanego PAP raportu Transport Market Monitor przygotowanym przez firmy Transporeon i Capgemini Consulting. Wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł kdk o 8,9 proc.

Produkcja stali surowej w Polsce w styczniu 2013 r. wyniosła 550 tys. ton wobec 790 tys. ton w styczniu 2012 r., co oznacza spadek o 30,4 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że 53,3 proc. inwestorów spodziewa się trendu wzrostowego na giełdzie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

W lutym, w porównaniu do stycznia, udział pozytywnych ocen działalności rządu wzrósł o 9 pkt. proc. z 17 proc. do 26 proc., a negatywnych spadł z 76 proc. do 66 proc.- wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP TNS Polska.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W piątek Janusz Palikot i Marek Siwiec spotkają się z Aleksandrem Kwaśniewskim. Obaj politycy mają nadzieję, że b. prezydent ogłosi tworzenie list centrolewicy do Parlamentu Europejskiego. Według ekspertów nie będzie jeszcze decyzji Kwaśniewskiego o powrocie do polityki.

SLD chce, by pod jego egidą powstał przed wyborami do PE "Sojusz dla Europy", w którym mogliby uczestniczyć b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz b. politycy tej partii, którzy z różnych powodów z niej odeszli. Chodzi m.in. o Włodzimierza Cimoszewicza.

Dobrowolny odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe wyniesie 0,5 proc. - zakłada "roboczy kompromis", który zawarły w czwartek zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc., nie zgodził się na to Episkopat. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował po czwartkowym spotkaniu zespołów, że nowe rozwiązanie miałoby obowiązywać od początku 2014 r., czyli odpis mógłby być zastosowany w rozliczeniu podatkowym za rok 2013. Boni dodał, że teraz te ustalenia muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski.

Wprowadzenie nie mniej niż jednej godziny lekcyjnej tygodniowo przedmiotu "edukacja seksualna" od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej włącznie - proponuje Ruch Palikota. Projekt zmian w ustawie o systemie oświaty trafił już do Sejmu.

Szpitalne oddziały ratunkowe przyjmują w większości pacjentów, którzy nie wymagają pilnej pomocy. Sytuację może zmienić poprawa dostępu do opieki ambulatoryjnej - ocenia NIK. W czwartek z raportem Izby zapoznała się sejmowa komisja ds. kontroli państwowej. Kontrola dotyczyła lat 2009-2011, objęto nią m.in. 8 urzędów wojewódzkich, 11 oddziałów wojewódzkich NFZ oraz kilkanaście samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego).

Zmniejszyła się liczba gminnych lokali komunalnych, wzrosła natomiast kwota odszkodowań wypłacanych z tytułu niezapewnienia lokalu socjalnego - to wnioski z najnowszego raportu NIK o wynikach kontroli gospodarowania gminnymi zasobami mieszkaniowymi.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych w najbliższych 6 miesiącach będzie się skupiać głównie na sprawach antykorupcyjnych - poinformował PAP jej przewodniczący Marek Opioła (PiS). Komisja w czwartek przyjęła półroczny plan działania.

Komisja sprawiedliwości zarekomenduje Sejmowi odrzucenie projektu uchwały SLD w sprawie zakończenia w Polsce lustracji. Zdaniem polityków Sojuszu lustracja prowadzi m.in. do "czystek" w wojsku. Nie było żadnych czystek - mówią posłowie PiS.

Konsolidacja służb specjalnych, reforma służb wojskowych, uszczelnienie systemu podatku VAT - to propozycje z zakresu bezpieczeństwa przedstawione w czwartek przez ekspertów kandydata PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotra Glińskiego.

Chcemy pomóc Ukrainie w uzyskaniu ważnego efektu, jakim byłoby podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE w listopadzie tego roku w Wilnie - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Wiśle z prezydentami Słowacji i Ukrainy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Iran rozpoczął instalowanie ulepszonych wirówek w swym głównym zakładzie wzbogacania uranu - poinformowała w czwartek ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, co zapewne rozgniewa światowe mocarstwa przed planowanym wznowieniem ich rozmów z Teheranem.

Komisja Europejska wycofuje z Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Polsce za niewdrożenie unijnych przepisów telekomunikacyjnych, umożliwiających m.in. zmianę operatora w jeden dzień.

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do zmiany przepisów w sprawie obniżonej stawki podatku VAT stosowanej do towarów przeznaczonych na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do usunięcia przeszkód w handlu suplementami żywnościowymi, które są produkowane lub wprowadzane do obrotu zgodnie z prawem w innych państwach członkowskich UE. KE poinformowała w czwartkowym komunikacie, że zwróciła się do Polski o zmianę przepisów dotyczących przywozu suplementów żywnościowych, bo obowiązujące obecnie u nas regulacje stwarzają barierę dla swobodnego przepływu towarów w obrębie rynku wewnętrznego UE.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że pozywa Polskę, Austrię i Finlandię przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z niedopełnieniem obowiązku stosowania unijnych przepisów dotyczących czasu pracy kierowców pracujących na własny rachunek.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wzywa Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z nieprawidłowym wdrożeniem unijnych przepisów dotyczących ochrony wód. Chodzi o tzw. ramową dyrektywę wodną.

Do maja UE oczekuje od Ukrainy "namacalnych postępów", jeśli chodzi o spełnienie wstępnych warunków do podpisania umowy stowarzyszeniowej w listopadzie - poinformowały w czwartek w Brukseli unijne źródła dyplomatyczne.

Trzej młodzi Brytyjczycy, odpowiadający przed sądem za przygotowywanie aktu terroru na skalę większą niż zamachy w Londynie na środki transportu publicznego w lipcu 2005 roku, zostali w czwartek uznani za winnych.

Parlament Bułgarii przyjął w czwartek dymisję centroprawicowego rządu premiera Bojko Borysowa. Za dymisją opowiedziało się 209 z 215 głosujących deputowanych. Pięciogodzinna dyskusja parlamentarna odbyła się pod nieobecność Borysowa.

Ok. 40 tys. osób protestowało w czwartek w Brukseli przeciwko polityce oszczędności, a zwłaszcza zamrożeniu płac i świadczeń socjalnych. Do protestu wezwały trzy największe belgijskie związki zawodowe.

Tylko 16,4 proc. uczniów na Białorusi uczy się wszystkich przedmiotów w szkole w języku białoruskim - wykazał sondaż przeprowadzony przez główny urząd statystyczny Biełstat z okazji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. (PAP)

amp/ ana/

d1x4q3t

Podziel się opinią

Share
d1x4q3t
d1x4q3t