Trwa ładowanie...
d4ifmqq
d4ifmqq

Skrót wiadomości - piątek, 13 września

...
Share
d4ifmqq

14.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d4ifmqq

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do sierpnia 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Największy wpływ na spadek inflacji w sierpniu o 0,3 proc. mdm miały ceny żywności, które spadły o 1,3 proc, i obniżyły wskaźnik CPI o 0,28 pkt. proc. oraz ceny odzieży i obuwia, których spadek o 2,7 proc. obniżył inflację o 0,12 pkt. proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych GUS.

Podaż pieniądza (M3) w sierpniu wzrosła o 0,7 proc. mdm, czyli o 6.300,1 mln zł i wyniosła 951.376,9 mln zł - podał w piątek NBP.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł we wrześniu o 0,6 pkt w porównaniu do sierpnia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

d4ifmqq

Pierwsze miesiące czy kwartały przyszłego roku powinny być okresem pozwalającym na stabilizację stóp procentowych - uważa Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Narodowy Bank Polski jest przeciwny, zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów w założeniach nowelizacji ustawy o NBP, dwukadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej - wynika z opinii banku centralnego do dokumentu. Zdaniem NBP może to budzić wątpliwości co do niezależności banku i obniżyć wiarygodność polityki pieniężnej.

Zdaniem Instytutu Ekonomicznego NBP zapisany w projekcie przyszłorocznego budżetu wzrost stawki podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe o 15 proc. może przełożyć się na wzrost CPI o ok. 0,1 p. proc. - odpowiedziało Biuro Prasowe NBP na pytanie PAP.

W czwartek, 12 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 25.168,39 mln zł wobec 25.730,02 mln zł w środę - podał NBP.

d4ifmqq

Dynamika zatrudnienia w II kwartale 2013 roku w Polsce wyniosła 0,0 proc. kdk wobec wzrostu o 0,2 proc. kdk w I kwartale. - podał w piątek Eurostat.

Inflacja we wrześniu przyspieszy do 1,2 proc. rdr z 1,1 proc. w sierpniu, w ujęciu miesięcznym ceny wzrosną o 0,2 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Ministerstwo Gospodarki spodziewa się, że po tym, jak wyniki finansowe podmiotów gospodarczych po pierwszym półroczu 2013 r. okazały się gorsze rdr, to po trzech kwartałach można oczekiwać ich poprawy.

Produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu 2013 r. wzrosła mdm o 3,4 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 3,1 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w końcowych wyliczeniach.

d4ifmqq

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w sierpniu o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,4 proc. po korekcie - podał Departament Handlu w komunikacie.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł we wrześniu 76,8 pkt., wobec 82,1 pkt. zanotowanych w sierpniu - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w lipcu o 0,4 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA w komunikacie. W czerwcu wskaźnik niesprzedanych towarów w USA wzrósł o 0,1 proc. po korekcie - podał Departament Handlu w korekcie odczytu.

d4ifmqq

BUDŻET, DŁUG

Sejm, podczas piątkowego głosowania, przyjął projekt nowelizacji budżetu państwa na 2013 rok z deficytem w wysokości 51,6 mld zł.

Resort finansów skłania się ku zakazowi inwestowania OFE w papiery skarbowe innych krajów - powiedział wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że deklaracja pozostania w OFE może być składana nie tylko osobiście w ZUS, ale także listownie, a być może także elektronicznie.

Po zapowiedzianych przez rząd zmianach w OFE i umorzeniu obligacji skarbowych z portfeli funduszy, pozostały nieskarbowy dług gwarantowany przez Skarb Państwa oraz inne nieakcyjne instrumenty finansowe trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej w ZUS, który będzie nimi zarządzał pasywnie - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

d4ifmqq

Nie ma powodów, aby zmieniać regulamin funkcjonowania dilerów na rynku pierwotnym SPW po zmianach w OFE - ocenił Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

W czwartek przedstawiciele resortów finansów i skarbu państwa spotkali się w Londynie z inwestorami w celu m.in. omówienia planowanych zmian w OFE - poinformował w piątek wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Sejm znowelizował w piątek ustawę o podatku akcyzowym. Przyjęta przez Sejm nowela nakłada akcyzę na gaz ziemny, wprowadzając regulacje unijne. Jednocześnie wprowadza szeroki wachlarz zwolnień z akcyzy na gaz.

Jednostki samorządu terytorialnego (JST) planują, że w 2013 roku osiągną łączny deficyt w wysokości 10,78 mld zł, a począwszy od przyszłego roku będą notowały nadwyżkę budżetową, która w 2014 roku ma wynieść 481,3 mln zł - poinformowało Ministerstwo Finansów powołując się na dane z wieloletnich prognoz finansowych samorządów.

Premier Donald Tusk spodziewa się, że wykonanie przyszłorocznego budżetu okaże się lepsze od przyjętych założeń, według których deficyt ma wynieść maksymalnie 47,7 mld zł.

GIEŁDA

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,19 proc. i wyniósł 4.114,50 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,18 proc., do 8.509,42 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,08 proc., do 6.583,80 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,73 proc. i wyniósł 18.423,68 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,99 proc. i wyniósł 2375,44 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 14.404,70 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,9 proc. i wyniósł 2.236,22 pkt.

SPÓŁKI

Program inwestycyjny Grupy Energa na lata 2013-2021 obejmuje potencjalne inwestycje o wartości do ok. 19,7 mld zł - podała Energa w piątkowym komunikacie.

PGNiG Norway oraz Lotos E&P Norge znalazły się na opublikowanej przez Norwegian Petroleum Directorate, liczącej 50 podmiotów, liście spółek, które złożyły wnioski o koncesje w ramach rundy licencyjnej APA 2013.

ARiMR może nałożyć na Comarch karę w związku z realizacją umowy na utrzymanie i modyfikację systemów aplikacyjnych m.in. OFSA i OFSA-PROW. Obecnie trwają prace związane z jej określeniem. Comarch przyznaje, że nie dotrzymał pewnych terminów i umowa jest bardzo rygorystyczna, ale obecnie nie potrafi określić ryzyka potencjalnych kar.

Asseco Poland podpisało z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego umowę o wartości 59,4 mln zł brutto na budowę i wdrożenie Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej - poinformowała PAP Małgorzata Szmyd z Departament Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Prezes Kompanii Węglowej (KW) Joanna Strzelec-Łobodzińska zrezygnowała z kierowania firmą - podała w piątek Kompania. Ustępująca prezes stała na czele zarządu spółki od połowy 2011 roku. Jej kadencja skończyłaby się w czerwcu przyszłego roku.

Aegon OFE zwiększył zaangażowanie w spółce Eko Export i ma obecnie 5,08 proc. głosów na WZ - podała spółka w piątkowym komunikacie.

Sonel liczy, że uda się w całym 2013 roku zwiększyć wyniki rok do roku, mimo słabszego pierwszego półrocza. W trzecim kwartale odczuwalne jest ożywienie, co dobrze wróży na kolejne okresy - poinformował na konferencji prezes spółki Krzysztof Wieczorkowski.

Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ ogłosił w piątek upadłość spółki Fota z możliwością zawarcia układu, powierzając sprawowanie zarządu majątkiem upadłemu - poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku, sędzia Tomasz Adamski.

Quantum Software chce wypłacić akcjonariuszom 0,68 zł dywidendy na akcję - podała spółka w projektach uchwał na NWZ, które ma się odbyć 9 października.

O 20,4 proc. zmniejszą się stawki opłaty za korzystanie z infrastruktury kolejowej - planuje zarządzająca torami spółka PKP PLK. To dobra wiadomość przede wszystkim dla PKP Cargo, które jesienią ma zadebiutować na GPW.

Comperia złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny i chce zadebiutować na rynku głównym GPW w IV kwartale 2013 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

O 20,4 proc. zmniejszą się średnie stawki opłaty za korzystanie z infrastruktury kolejowej - planuje zarządzająca torami spółka PKP PLK. To dobra wiadomość przede wszystkim dla przygotowującego się do giełdowego debiutu PKP Cargo, którego roczne koszty z tego tytułu przekraczają obecnie 1 mld zł.

Tatry Mountain Resorts planuje emisję obligacji o wartości 70 mln euro - poinformowała spółka w komunikacie. Walne zgromadzenie akcjonariuszy TMR, które zdecyduje o emisji obligacji odbędzie się 12 października.

Notowana na NewConnect spółka e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa 26 września zadebiutuje na rynku głównym GPW - podała giełda w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1696 a kurs złotego do euro na 4,2110 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3295 USD i 132,43 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Złoty i polskie obligacje w piątek się umacniały, a w przyszłym tygodniu kluczowa dla obu rynków będzie decyzja Fed. W najbliższych dniach złoty powinien utrzymywać się w paśmie 4,20-4,30 za euro, zaś przestrzeń do jego dalszego umocnienia jest ograniczona - oceniają dilerzy.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną. Inwestorzy przygotowują się do przyszłotygodniowego posiedzenia Fed - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.078,50 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,3 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają. Przedstawiciele Rosji i USA rozpoczęli rozmowy w sprawie Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 108,56 USD, po zniżce o 4 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 112,78-112,80 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

OFE były naturalnym stabilizatorem rynku długu, jeżeli nie będą mogły kupować obligacji skarbowych, to na rynku należy spodziewać się większej zmienności oraz wyższej premii za ryzyko przy sprzedaży SPW - uważa Marcin Żółtek, członek zarządu i dyrektor inwestycyjny Aviva PTE.

W pierwszych latach po zmianach w OFE nie należy się spodziewać "dramatycznej" podaży akcji ze strony funduszy. Jednak OFE przestaną być inwestorem długoterminowym, a portfel akcji będzie bardziej kształtowany pod kątem płynności aktywów - poinformował w wywiadzie dla PAP Marcin Żółtek, członek zarządu i dyrektor inwestycyjny Aviva PTE.

W dłuższym okresie koszty reform systemu emerytalnego mogą być większe niż krótkoterminowe korzyści - ocenia Deutsche Bank we wrześniowym raporcie poświęconym rynkom wschodzącym. W ocenie DB zmiany w OFE są niekorzystne dla polskiego rynku długu.

Piątkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem korekcyjnych spadków. Zdaniem analityków do środowego posiedzenia Fed i piątkowego dnia "trzech wiedźm" obraz rynku nie ulegnie zasadniczej zmianie.

Po wejściu w życie zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych tempa mogą nabrać procesy fuzji i przejęć wśród firm notowanych na warszawskiej giełdzie - uważają analitycy DI BRE Banku.

Zaplanowana przez rząd reforma systemu emerytalnego zakładająca umorzenie obligacji skarbowych z portfeli OFE może zaszkodzić złotemu - sądzi bank Credit Suisse (CS), dostrzegając trzy kanały, za których pośrednictwem złoty mógłby się osłabić.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Po Facebooku także Twitter zdecydował się wejść na amerykańską giełdę, o czym poinformował ponad 200 milionów swoich użytkowników. Szczegóły nie są na razie znane.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Poparcie dla PO we wrześniu utrzymało się na poziomie z sierpnia, czyli 25 proc., natomiast dla PiS spadło o 1 pkt. proc. do 23 proc. - wynika z wrześniowego badania preferencji partyjnych CBOS.

Premier Donald Tusk ocenił, że piątkowe głosowanie w sprawie nowelizacji budżetu na 2013 rok pokazało, że większość rządowa jest stabilna. Z większym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że większość rządowa powinna móc pracować - dodał.

Instytucjom państwa mogą zdarzać się błędy; ważne jednak, by umieć je naprawiać - tak premier Donald Tusk odniósł się do konieczności zwrócenia pieniędzy odebranych tym, którzy łączyli pobieranie emerytury z pracą zawodową.

Zwiększenie efektywności monitorowania niepożądanych działań produktów leczniczych - to główne założenie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, którą w piątek uchwalił Sejm.

Polityka rodzinna, kompleksowe podejście do problemów demograficznych jest dzisiaj jednym z kluczowych zadań dla zjednoczonej Europy i Polski - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas XIII Międzynarodowej Konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".

Politycy PiS demonstrowali w piątek przed kancelarią premiera. W ten sposób solidaryzowali się ze związkowcami protestującymi w Warszawie. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego reformy rządu, m.in. zmiany w emeryturach, łamią prawa pracowników.

Debaty, wolna trybuna dla mówców, a także odsłonięcie figury przedstawiającej premiera Donalda Tuska - mimo deszczu związkowe miasteczko przed Sejmem tętniło życiem. Piątek jest trzecim z czterech Ogólnopolskich Dni Protestu, które związki zawodowe organizują w stolicy.

Były marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz, który w grudniu ubiegłego roku stracił stanowisko w związku z chaosem po uruchomieniu Kolei Śląskich, został w piątek wykluczony z Platformy Obywatelskiej - podały regionalne struktury partii.

Decyzja SLD dot. referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy ma zapaść pod koniec września - poinformował PAP szef stołecznego Sojuszu Sebastian Wierzbicki. SLD ma przy tym ofertę dla Hanny Gronkiewicz-Waltz - chce, by spełniła kilka jego postulatów.

Ruch Palikota będzie rozdawał warszawiakom ulotki zachęcające do udziału w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. Na ulotkach partia krytykuje Hannę Gronkiewicz-Waltz m.in. za podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej; przedstawia też swoje pomysły.

Warszawska Wspólnota Samorządowa, która zainicjowała akcję referendalną ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w przyszłym tygodniu rozpoczyna kampanię. Ma ona polegać m.in. na ocenie realizacji programu wyborczego prezydent z PO.

W niedzielę w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7 rano, lokale wyborcze zostaną zamknięte o 21.

Brak reakcji na zgłoszenia dotyczące zachowania kibiców Ruchu Chorzów na plaży w Gdyni, nieefektywne poszukiwania uczestników bójki i nieprawidłowy plan działania - to zaniedbania gdyńskich funkcjonariuszy, które wytknęła Komenda Główna Policji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Tydzień przed wyborami do Bundestagu swój lokalny parlament wybiorą w niedzielę mieszkańcy Bawarii - największego niemieckiego kraju związkowego. Rządząca chadecka CSU liczy na absolutną większość, co wzmocniłoby pozycję Angeli Merkel przed głosowaniem 22 września.

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził zadowolenie w piątek z deklaracji Syrii o jej przyłączeniu się do konwencji o zakazie broni chemicznej. Ocenił, że świadczy to o poważnych zamiarach Syrii, by dążyć do rozwiązania kryzysu.

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w piątek w Genewie, że uzgodnił z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, iż obaj ponownie spotkają się około 28 września, by spróbować ustalić datę międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii, tzw. Genewy 2.

Sekretarz stanu USA John Kerry i szefowie rosyjskiej i francuskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i Laurent Fabius spotkają się w poniedziałek w Paryżu, by rozmawiać o Syrii - poinformował w piątek wieczorem Pałac Elizejski.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) przeanalizuje w przyszłym tygodniu wniosek Damaszku ws. przystąpienia do Konwencji o zakazie broni chemicznej, pomoże też Syrii w kwestiach technicznych - poinformował w piątek rzecznik OPCW Michael Luhan.

Raport ekspertów ONZ ws. broni chemicznej w Syrii jest gotowy - poinformował w piątek szef tego zespołu Ake Sellstroem, który odmówił jednak skomentowania treści dokumentu.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w piątek, że pragnie szybkiego rozstrzygnięcia sporu o irański program nuklearny. Państwa zachodnie podejrzewają, że celem tego programu jest budowa broni jądrowej. Władze w Teheranie zdecydowanie zaprzeczają.

Dwa dni po rocznicy zamachów z 11 września 2001 roku przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri wezwał muzułmanów do ataków w Stanach Zjednoczonych i wykorzystania wszelkich okazji do "wykrwawienia" USA finansowo. W zamieszczonym w piątek w internecie przesłaniu audio Zawahiri podkreślił, że mudżahedini mogą pokonać Amerykę, dokonując ataków na jej terytorium. Bojowników Al-Kaidy wezwał zarówno do przeprowadzania ataków na małą skalę, jak i zadania "wielkiego ciosu" na podobieństwo zamachów sprzed 12 lat.

Na piątkowym spotkaniu ministerialnym w Sarajewie przedstawiciele Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny wezwali UE, by pomogła w ograniczeniu liczby bezpodstawnie ubiegających się o azyl ich obywateli poprzez obniżenie im standardu warunków pobytowych.

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele poinformował w piątek, że UE nie parafuje w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Armenią po deklaracjach prezydenta tego kraju o chęci przystąpienia do Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.(PAP)

pif/ osz/

d4ifmqq

Podziel się opinią

Share
d4ifmqq
d4ifmqq