Trwa ładowanie...
d3mutz8

Skrót wiadomości - piątek, 22 lutego, 17.00

...

Share
d3mutz8

22.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2013 r. spowolni do 1,2 proc., by w 2014 r. przyspieszyć do 2,2 proc. - wynika z zimowej prognozy Komisji Europejskiej. W listopadzie KE prognozowała odpowiednio 1,8 proc. i 2,6 proc.

d3mutz8

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2013 r. będzie wyższy niż 1,2 proc. prognozowane przez Komisję Europejską - powiedział premier Donald Tusk.

W lutym 2013 roku odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich w porównaniu do ubiegłego miesiąca, zarówno w przypadku sytuacji bieżącej, jak i przyszłej - wynika z opublikowanego w piątek badania GUS.

Niewykluczone, że RPP powinna za jakiś czas przejść do trybu +wait-and-see+ i obserwować gospodarkę, ale na razie jest jeszcze pewna przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej - uważa Anna Zielińska-Głębocka z RPP.

Zmiana perspektywy ratingu Polski powinna skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych - tak o decyzji agencji Fitch mówiła w TVN CNBC członek rady Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że stopa podstawowa obecnie już powinna wynosić 3 proc. Nie wyklucza jednak, że wraz z poprawą gospodarczą RPP będzie musiała zacząć politykę zacieśniania.

d3mutz8

Lutowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że wzrosła liczba osób spodziewających się zahamowania inflacji - podał w komunikacie Ipsos.

Lutowy pomiar Wskaźnika Optymizmu Konsumentów (WOK) drugi miesiąc z rzędu notuje wzrost. Optymizm wzrósł o prawie 4 pkt osiągając poziom 80 pkt. Wzrost zaobserwowano we wszystkich składowych wskaźnika - wynika z opublikowanych w piątek badań Ipsos.

W dniach 11-17 lutego taniało mięso wołowe, żyto oraz mąka, z kolei drożały jaja, jęczmień i olej rzepakowy - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

KE w opublikowanych w piątek prognozach gospodarczych przewiduje, że PKB Unii Europejskiej wzrośnie w tym roku o 0,1 proc., a strefy euro spadnie o 0,3 proc. W 2014 r. PKB UE ma wzrosnąć o 1,6 proc., a PKB strefy euro - o 1,4 proc.

d3mutz8

Produkt Krajowy Brutto Niemiec spadł w IV kw. 2012 r. o 0,6 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w III kw. o 0,2 proc. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w końcowym wyliczeniu.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w lutym 2013 r. do 107,4 pkt. ze 104,3 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała firma Ifo w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Deficyt polskiego sektora finansów publicznych będzie się obniżał z "nieco poniżej" 3,5 proc. PKB w 2012 r. do 3,4 proc. w 2013 r. i 3,3 proc. w 2014 r. - wynika z zimowej prognozy Komisji Europejskiej. W listopadzie Komisja prognozowała deficyt 3,4 proc. PKB w 2012, 3,1 proc. w 2013 r. i 3,0 proc. w 2014 r.

d3mutz8

Komisja Europejska może po wiosennych prognozach zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu, ale nie jest to jeszcze przesądzone, a prognozy Komisji dotyczące deficytu w 2012 r. musi jeszcze potwierdzić Eurostat - poinformował w piątek komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Zimowe prognozy Komisji Europejskiej odnośnie deficytu sektora finansów publicznych otwierają Polsce drogę do zdjęcia procedury nadmiernego deficytu (EDP) w 2013 roku - uważa Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów.

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec stycznia 6.549 mln euro - wynika z danych NBP.

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 22 lutego 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 130.906,0 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

d3mutz8

Agencja Fitch podniosła w piątek perspektywę ratingu Banku Gospodarstwa Krajowego do pozytywnej z neutralnej i potwierdziła długoterminowy rating w walucie obcej i lokalnej na poziomie odpowiednio "A minus" oraz "A" - wynika z komunikatu Fitch Ratings.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,5 proc. i wyniósł 2.314,16 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,68 proc. i wyniósł 11.385,94 pkt.

d3mutz8

SPÓŁKI

Grupa Agory miała w czwartym kwartale 2012 roku 0,1 mln zł straty netto przypadającej na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 8,9 mln zł zysku netto w IV kw. 2011 r. Strata netto okazała się niższa niż oczekiwania analityków, którzy spodziewali się 4,1 mln zł straty w czwartym kwartale.

Agora spodziewa się, że oszczędności z tytułu restrukturyzacji zatrudnienia mogą w 2013 roku wynieść 18 mln zł - podała spółka w raporcie.

Grupa Agory prognozuje, że w 2013 roku rynek reklamy spadnie o 5-8 proc. Spadki w kluczowym dla spółki segmencie dzienników wyniosą 22-25 proc. - podała Agora w raporcie kwartalnym.

Oferta konsorcjum, w skład którego wchodzi Torpol z grupy Polimeksu za 174,3 mln zł netto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu PKP PLK. Udział Torpolu w konsorcjum to 60 proc. - podał Polimex w komunikacie.

UOKiK zgodził się na utworzenie przez Alcatel-Lucent Polska i Hawe wspólnego przedsiębiorcy Palama Investments, który zajmować się ma dostarczaniem sieci telekomunikacyjnej zbudowanej w ramach projektu Internet dla Mazowsza - podało UOKiK w piątkowym komunikacie.

Zarząd Asseco South Eastern Europe będzie rekomendował wypłatę z zysku za 2012 r. w wysokości 0,81 zł na jedną akcję - podała spółka w komunikacie.

PKN Orlen rozpoczął piąty odwiert w poszukiwaniu gazu ziemnego w złożach niekonwencjonalnych realizowany w woj. lubelskim. Jest to trzecie wiercenie w oparciu o koncesję poszukiwawczą "Wierzbica" - podała spółka w komunikacie.

Grupa ADV rozpoczęła proces zbycia 90-proc. pakietu udziałów w spółce zależnej Lemon Sky - poinformowała Grupa ADV w komunikacie.

WALUTY

Dla wyceny złotego w przyszłym tygodniu kluczowe będą krajowe dane makroekonomiczne. Lepszy od rynkowych oczekiwań odczyt informacji o sprzedaży detalicznej za styczeń, w połączeniu ze znanymi już danymi o produkcji przemysłowej, mogą doprowadzić do umocnienia złotego.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1443, a kurs złotego do euro na 4,1574 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3186 USD i 122,98 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej Pb95 w ciągu miesiąca wzrosła o 20 groszy, a oleju napędowego o 15 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnia marża detaliczna w cenie benzyny bezołowiowej Pb95 w dniach 14-21 lutego 2013 r. wyniosła 12 gr, co stanowi 2 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 14 gr, co stanowi 2 proc. ceny.

Pod koniec miesiąca możliwy wzrost cen paliw na stacjach benzynowych - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

W przyszłym tygodniu należy spodziewać się dalszych podwyżek cen paliw na stacjach - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 114,02-114,04 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się z najniższego poziomu od grudnia 2012. Zapasy ropy w USA mocno wzrosły w ostatnim tygodniu - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,36 USD, po wzroście o 52 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną wraz z notowaniami innych metali przemysłowych - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.881,00 USD za tonę, po wzroście o 0,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7848,50 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Podniesienie perspektywy ratingu przez Fitch pokazuje, że Polska jest bardziej wiarygodna niż przed kryzysem - uważa Jacek Rostowski, minister finansów. Dodaje, że prognoza wzrostu PKB w 2013 roku na 2,2 proc. jest realna.

Dla napływów kapitałowych do Polski istotniejsza od czwartkowej decyzji Fitch o podniesieniu perspektyw polskich ratingów jest sytuacja w peryferyjnych gospodarkach strefy euro, w tym wynik wyborów we Włoszech - oceniają ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch.

Polski PKB za IV kw. ubiegłego roku potwierdzi, że gospodarka hamuje w reakcji na spadek inwestycji i wydatków na konsumpcję - oceniają analitycy BNP Paribas i Bank of America Merrill Lynch. Zapowiada to dalsze osłabienie inflacji i obniżki stóp.

Trend spadkowy w wolumenie sprzedaży piwa pozostanie spadkowy w ciągu najbliższych miesięcy - uważa Robert Priday prezes Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie. Jego zdaniem 2013 r. nie przyniesie znaczącego wzrostu rynku, a możliwe jest nawet jego zmniejszenie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

PAIiIZ prowadzi obecnie 147 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 3,7 mld euro, które mogą stworzyć 26.437 miejsc pracy - poinformowała PAP Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

356 instytucji finansowych w przyszłym tygodniu zwróci pożyczki LTRO warte 61,1 mld euro - poinformował w piątek Europejski Bank Centralny.

W tygodniu zakończonym w środę, 20 lutego, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł 21 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

Wskaźnik koniunktury w krajowym transporcie ciężarowym w IV kwartale 2012 roku spadł do -29,8 pkt z -24,8 pkt. w III kwartale - wynika z przesłanego PAP raportu Instytutu Transportu Samochodowego.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W poniedziałek o godz. 15 prezydent Bronisław Komorowski dokona zmian w składzie rządu. Na funkcję wicepremiera powołany zostanie Jacek Rostowski; na ministra spraw wewnętrznych - Bartłomiej Sienkiewicz, a szefem kancelarii premiera zostanie Jacek Cichocki. Z funkcji szefa kancelarii premiera odwołany zostanie Tomasz Arabski, który pełni także funkcję szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Arabski ma zostać ambasadorem Polski w Madrycie.

W porównaniu ze styczniem nastroje społeczne poprawiły się. O 6 punktów procentowych wzrósł odsetek optymistów, a odsetek pesymistów spadł o 5 punktów procentowych - wynika ze lutowego sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Kolejarze do końca czerwca nie przeprowadzą strajku - powiedział w piątek dziennikarzom szef kolejarskiej Solidarności Henryk Grymel. Związkowcy porozumieli się z przedstawicielami grupy PKP ws. sposobu naliczania ulg przejazdowych dla kolejarzy na ten rok.

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski nie wykluczył, że będzie kandydował do Parlamentu Europejskiego. W piątek ogłosił, że chce współtworzyć centrolewicową listę do PE.

Od 2014 r. lekarze mają wystawiać e-zwolnienia przesyłane drogą elektroniczną do ZUS. Chodzi o usprawnienie procedury dla lekarza, pracownika i pracodawcy - powiedział w piątek dziennikarzom minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sejm w piątek nie zgodził się na uchylenie immunitetu Stefanowi Niesiołowskiemu (PO). O uchylenie immunitetu posłowi PO wnioskowała Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce.

Sejm znowelizował w piątek ustawę o pomocy społecznej, która ma usprawnić udzielanie pomocy osobom potrzebującym. Nowela wprowadza m.in. nowy typ domu pomocy społecznej - dla osób z problemem alkoholowym.

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji kilku ustaw, który ma umożliwić karanie niektórych osób objętych immunitetem za wykroczenia drogowe od razu po zdarzeniu. Chodzi o posłów, senatorów, prokuratorów, szefa IPN, rzecznika praw dziecka oraz generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przyjęła w piątek uchwałę ws. przekazania marszałek Sejmu wniosków o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed TS. Wnioski wymagają uzupełnienia, Ewa Kopacz może zdecydować o ich przesłaniu przedstawicielom wnioskodawców.

Sąd Okręgowy w Gdańsku przedłużył w piątek o kolejne trzy miesiące areszt dla prezesa Amber Gold Marcina P. Jest on podejrzany m.in. o oszustwo i prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej.

KRRiT złoży w piątek zawiadomienie do prokuratury w sprawie gróźb, jakie listownie otrzymał przewodniczący rady Jan Dworak i jeden z jej członków Krzysztof Luft. Autorzy listu grożą im śmiercią w przypadku nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Czeski premier Petr Neczas podpisał w piątek w imieniu swego centroprawicowego rządu umowy z 16 Kościołami i wspólnotami wyznaniowymi w sprawie rekompensat finansowych, jakie otrzymają od państwa za swe mienie skonfiskowane przez władze komunistyczne.

Obniżki cen prądu o 8 proc. od 1 marca, którą premier Bułgarii Bojko Borysow obiecał we wtorek, w przededniu swej dymisji, nie będzie. Prawdopodobnie dojdzie do niej, ale nie wiadomo, kiedy i o ile - podała w piątek państwowa komisja ds. regulacji cen energii.

Naczelny Sąd Administracyjny w Sofii odrzucił w piątek skargę pozarządowej organizacji Przyjaciele Prawosławia w sprawie wyboru kandydatów na zwierzchnika bułgarskiej Cerkwi, umożliwiając tym samym przeprowadzenie głosowania w niedzielę, tak jak planowano.

57 procent mieszkańców Białorusi uważa się za średnio zamożnych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Socjologii Narodowej Akademii Nauk Białorusi, o którym informuje w piątek portal Karta'97.

Projekt ustawy, zgodnie z którym przedstawiciel państwa będzie mógł blokować wiele ważnych decyzji w sprywatyzowanych spółkach, nawet tych bez udziału państwa, trafił do parlamentu - podał w piątek niezależny tygodnik "Nasza Niwa" na swej stronie internetowej.

Niemieckie firmy zbrojeniowe sprzedały w zeszłym roku do krajów nad Zatoką Perską broń i sprzęt wojskowy za 1,42 mld euro, podwajając w porównaniu z rokiem 2011 wartość eksportu do tej części świata - poinformował w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". (PAP)

amp/ ana/

d3mutz8

Podziel się opinią

Share
d3mutz8
d3mutz8