Trwa ładowanie...
d1tv22z
wydarzenia

Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 17-18 sierpnia

...

Share
d1tv22z

18.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Polska Izba Turystyki rekomenduje, by organizatorzy imprez turystycznych proponowali wyjazdy zastępcze klientom, którzy w najbliższych dniach chcą zrezygnować z wyjazdu do Egiptu - poinformował w sobotę PAP prezes Izby Paweł Niewiadomski.

d1tv22z

W odróżnieniu od niemieckich i francuskich biur podróży, brytyjscy touroperatorzy nadal przewożą urlopowiczów do popularnych miejsc turystycznych w Egipcie, choć ostrzegają ich, by zachowali ostrożność.

Protesty włoskich polityków i związków zawodowych wywołała decyzja właścicieli fabryki oporników z okolic Modeny o przeniesieniu ich produkcji do Polski. Sprawą tą ma zająć się parlament w Rzymie. 40-osobowa załoga z zakładu urządza pikiety protestacyjne.

Dzięki rekordowo niskiemu oprocentowaniu obligacji państwowych niemiecki budżet zaoszczędzi w latach 2010 - 2014 łącznie 40,9 mld euro - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na dane ministerstwa finansów w Berlinie.

Nowy port lotniczy w Berlinie BER, którego otwarcie było już trzykrotnie przekładane z powodów technicznych, rozpocznie działalność, początkowo na niewielką skalę, w marcu lub kwietniu 2014 roku - postanowiła rada nadzorcza BER.

d1tv22z

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 4 zł, a oleju napędowego o 37 zł na tysiąc litrów i obniża hurtową cenę benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 2 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 40 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Grupa Lotos od soboty podwyższa cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 o 4 zł, a cenę benzyny bezołowiowej 98 obniża o 4 zł na tysiąc litrów.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

d1tv22z

W ciągu czterech pierwszych dni długiego sierpniowego weekendu na drogach doszło do 403 wypadków, w których zginęły 32 osoby, a 513 zostało rannych. Policja zatrzymała niemal 2,2 tys. nietrzeźwych kierujących - poinformowała w niedzielę Komenda Główna Policji.

Prokuratura zastosowała w sobotę dozór policyjny wobec matki 3-letniego chłopca, zostawionego w zamkniętym mieszkaniu. Jak informowała Katarzyna Padło z małopolskiej policji, kobieta usłyszała zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Dwuletnia dziewczynka z Zabrza trafiła do szpitala po zjedzeniu amfetaminy. Narkotyk zostawił w pokoju partner matki dziecka. Teraz odpowie za posiadanie narkotyków i narażenie dziewczynki na niebezpieczeństwo - podała w sobotę śląska policja.

27 sierpnia ma ruszyć proces b. wiceszefa MSW gen. SB Władysława Ciastonia i b. dyrektora z MSW oskarżonych o bezprawne powołanie w stanie wojennym działaczy NSZZ "Solidarność" na ćwiczenia wojskowe. Nie przyznają się do winy. Grozi im do 10 lat więzienia.

d1tv22z

Młodzież ze współpracujących ze sobą regionów Polski, Niemiec i Francji przez tydzień będzie w niemieckim Hattingen dyskutować o demokracji i nowych formach uczestnictwa w niej. Spotkanie ma m.in. sprzyjać wymianie idei i wzmacnianiu integracji europejskiej.

200 statków powietrznych z 20 państw będzie można zobaczyć podczas tegorocznego Air Show w Radomiu. Największa impreza lotnicza w Polsce odbędzie w najbliższy weekend 24-25 sierpnia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Zwolennicy obalonego islamistycznego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego ze względów bezpieczeństwa odwołali niektóre protesty, które miały się odbyć w niedzielę w Kairze. Z kolei szef armii zapewnił, że wojsko nie pozwoli na dalszy rozlew krwi.

d1tv22z

Unia Europejska jest gotowa w najbliższych dniach zrewidować swe stosunki z Egiptem, jeśli nie ustaną tam akty przemocy - napisano w niedzielnym komunikacie.

Zwolennicy obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, którzy schronili się w otoczonym przez policję meczecie Al-Fath w centrum Kairu, zostali w sobotę po południu ewakuowani z budynku - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa.

Tymczasowy premier Egiptu Hazim el-Biblawi zaproponował rozwiązanie Bractwa Muzułmańskiego i obecnie pomysł ten jest analizowany przez rząd - poinformował w sobotę rzecznik rządu.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w sobotę o zakończenie gwałtownych protestów w Egipcie i jednocześnie potępił "nadmierne użycie siły" przez władze tego kraju.

d1tv22z

Rząd Autonomii Palestyńskiej przyłączył się do poparcia, jakiego Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie udzieliły "walce Egipcjan z terroryzmem". Autonomia popiera w swym oświadczeniu obecne władze egipskie i potępia wszelką zagraniczną ingerencję.

Kościół koptyjski Egiptu zrzeszający 11 milionów chrześcijan, 10 proc. ludności kraju, ogłosił w sobotę na swej stronie internetowej poparcie dla egipskich władz wojskowych w ich walce przeciwko "zbrojnym ugrupowaniom" i "terroryzmowi" w Egipcie.

Do Damaszku przybył w niedzielę 20-osobowy zespół inspektorów ONZ ds. broni chemicznej. Eksperci od poniedziałku będą sprawdzać doniesienia o użyciu podczas wojny domowej w Syrii broni tego rodzaju - poinformowała ONZ.

USA, ich europejscy sojusznicy i kraje Zatoki Perskiej były bliskie osiągnięcia porozumienia między zwolennikami obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego a egipską armią na początku sierpnia, dwa tygodnie przed eskalacją przemocy - pisze "Washington Post".

W Meksyku aresztowano przywódcę jednego z najpotężniejszych w tym kraju karteli narkotykowych. Jak podały meksykańskie media, Mario Armando Ramirez Trevino, szef kartelu Gulf, został schwytany w sobotę w Rio Bravo w stanie Tamaulipas w pobliżu granicy z USA, podczas operacji meksykańskiej armii.

Osiem osób zginęło, a 47 zostało rannych w sobotę w wyniku zderzenia statku pasażerskiego z barką towarową na rzece Irtysz, na Syberii. Policja poinformowała, że jeden z kapitanów był pijany - miał promil alkoholu we krwi.

Po 28 miesiącach wojny domowej, w której zginęło dotąd ponad 100 tysięcy Syryjczyków, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców ocenia liczbę uchodźców, którzy opuścili Syrię, na około 2 miliony osób. Na pomoc dla nich Komisarzowi brakuje 1,85 miliarda dolarów.

Na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej szaleje katastrofalna powódź. Pod wodą znalazło się już 121 miejscowości zamieszkanych przez 32,5 tys. ludzi. Żywioł zniszczył drogi o łącznej długości 530 km. Uszkodził 66 mostów. Takiego potopu nie było tam od 120 lat.

Dwaj rosyjscy kosmonauci spędzili w piątek siedem i pół godziny na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), montując kabel energetyczno-telekomunikacyjny - poinformowała w nocy z piątku na sobotę rosyjska kontrola lotu.

Wrak statku Costa Concordia, leżący u brzegów wyspy Giglio w Toskanii, zostanie podniesiony we wrześniu i odtransportowany do jednego z włoskich portów zapewne wiosną przyszłego roku - wynika z najnowszych informacji włoskiej Obrony Cywilnej.(PAP)

seb/

d1tv22z

Podziel się opinią

Share
d1tv22z
d1tv22z