Trwa ładowanie...
d4662i3

Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 19-20 października

...
Share
d4662i3

20.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Wojas sprzedał pakiet akcji Gino Rossi za 7,24 mln zł, a Wiesław Wojas zrezygnował z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w Gino Rossi - podała spółka w komunikatach.

d4662i3

Getin Holding sfinalizował kupno 95,5 proc. akcji Białoruskiego Banku Małego Biznesu za łączną cenę 4,87 mln euro - podał bank w komunikacie.

Około miliarda złotych mogą oszczędzić firmy dzięki uproszczeniom w prawie zdejmującym część obowiązków z przedsiębiorców - prognozuje resort gospodarki. Odpowiedni projekt ustawy jest już gotowy i wkrótce zajmie się nim rząd.

Grupa Lotos od soboty obniża ceny hurtowe paliw: benzyny bezołowiowej 95 o 8 zł, benzyny bezołowiowej 98 o 7 zł, oleju napędowego Eurodiesel Lotos o 4 zł, a napędowego do celów opałowych Lotos Red o 7 zł za tysiąc litrów - poinformowało biuro prasowe spółki.

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 6 zł za tysiąc litrów. Orlen obniża też hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 7 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 6 zł i oleju napędowego o 12 zł za tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

d4662i3

Wynegocjowana umowa o wolnym handlu z Kanadą przewiduje większą ochronę na rynku tego kraju takich wyrobów regionalnych UE jak grecki ser feta, czy polski oscypek. Największe szanse na kanadyjskim rynku mogą mieć ciastka, makarony i czekolada z państw unijnych.

Kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę we Francji przeciwko poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego z okazji międzynarodowego dnia walki ze szczelinowaniem hydraulicznym. Demonstrowano m.in. w Montelimar na południu i w Lille na północy.

Giełdy na Wall Street zyskały w piątek kończąc najlepszy tydzień dla amerykańskiej giełdy od trzech miesięcy. Do zakupów akcji skłaniały spekulacje o możliwości pozostawienia przez Fed programu luzowania ilościowego bez zmian przez dłuższy czas niż wcześniej zakładano, dobre wyniki spółek oraz korzystne dane makro z Chin.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,18 proc., do 15.399,65 pkt. S&P 500 zyskał 0,65 proc. i wyniósł 1.744,50 pkt. To najwyższy poziom tego indeksu w historii. Nasdaq Comp. wzrósł o 1,32 proc., do 3.914,28 pkt.

d4662i3

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Prezydent Bronisław Komorowski udał się w niedzielę z wizytą do Mongolii i Korei Południowej. Główne tematy rozmów, to inwestycje i współpraca gospodarcza; prezydent weźmie m.in. udział w forach gospodarczych w obu krajach.

Premier Donald Tusk spotkał się w niedzielę w Zambii z Polonią i misjonarzami, odwiedził też najstarszą polską misję w Kasisi.

Szczątki nawet 300 osób, prawdopodobnie polskich policjantów i wojskowych zamordowanych przez NKWD w 1940 lub 1941 r. zostały odnalezione przez polskich badaczy podczas prac ekshumacyjnych trwających we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie.

d4662i3

Samochód osobowy i autobus zderzyły się na drodze krajowej nr 7 między Płońskiem i Glinojeckiem - poinformowała policja. W wypadku zginęła jedna osoba.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Sąd apelacyjny w Mediolanie zakazał w sobotę byłemu premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu pełnienia funkcji publicznych przez dwa lata za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset przy zakupie praw do emisji. Obrona zaskarży ten wyrok w Sądzie Najwyższym.

Europejska Partia Ludowa, zrzeszająca centroprawicowe ugrupowania w krajach Europy, szuka nowego lidera. Według niektórych źródeł szanse miałby były premier i były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. On sam zapewnia jednak, że nie zabiega o tę funkcję.

d4662i3

Konwent SPD ogromną większością głosów wyraził zgodę na podjęcie negocjacji koalicyjnych z partiami chadeckimi CDU i CSU - poinformował szef SPD Sigmar Gabriel w niedzielę w Berlinie. Rozmowy o utworzeniu wspólnego rządu rozpoczną się w środę.

Obradujący w Berlinie zjazd niemieckich Zielonych wybrał nowych współprzewodniczących partii, którymi zostali piastujący dotąd to stanowisko 47-letni Cem Oezdemir oraz działaczka z Kraju Saary, 47-letnia Simone Peter.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel dąży do rozszerzenia kompetencji Komisji Europejskiej tak, by mogła ona skuteczniej egzekwować dyscyplinę budżetową państw członkowskich - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel". W tym celu Berlin planuje zmianę unijnych traktatów.

W Luksemburgu rozpoczęły się w niedzielę rano wybory parlamentarne. Przedwyborcze sondaże wskazywały na zwycięstwo Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej. Przedterminowe wybory rozpisano po dymisji gabinetu rządzącego od 18 lat Jean-Claude'a Junckera.

d4662i3

Po kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało w Lizbonie i Porto, protestując przeciwko oszczędnościowej polityce rządu premiera Pedra Passosa Coelho. Manifestanci zablokowali główne mosty w obu najważniejszych miastach Portugalii.

Do aktów wandalizmu i starć z policją doszło w sobotę w Rzymie podczas wielotysięcznej manifestacji z udziałem środowisk lewicowych i radykalnych oraz przeciwników polityki oszczędnościowej włoskiego rządu.

Niższa izba parlamentu Meksyku - Izba Deputowanych - przegłosowała reformę podatków przewidującą wyższy podatek od aromatyzowanych napojów słodzonych. Przyjęła też zaproponowany przez deputowanych 5-procentowy podatek od wysokokalorycznej żywności.

Co najmniej 99 osób zostało rannych, w tym pięć ciężko, gdy podmiejski pociąg sforsował końcową zaporę na torze i wjechał na peron stacji Once w Buenos Aires - poinformowały argentyńskie służby medyczne.

Wiozący spadochroniarzy jednosilnikowy samolot Pilatus Porter rozbił się w prowincji Namur na południu Belgii. W wypadku zginęło wszystkich 11 ludzi, którzy znajdowali się na pokładzie maszyny - poinformowały lokalne władze.

Co najmniej 30 osób, w tym żołnierze, zginęło w niedzielę rano w wybuchu samochodu pułapki w mieście Hama w środkowo-zachodniej Syrii - poinformowała syryjska opozycja. Kilkadziesiąt osób jest rannych.

Co najmniej 16 osób zginęło w Beled Weyne, w środkowej Somalii, w zamachu samobójczym w restauracji cieszącej się popularnością wśród żołnierzy somalijskich i etiopskich - poinformował lokalny polityk. Do zamachu przyznali się islamiści z Al-Szabab.

Władze Pakistanu potwierdziły, że wśród co najmniej 2200 ludzi zabitych na terytorium kraju w atakach samolotów bezzałogowych USA co najmniej 400 osób to cywile - poinformowała agencja Reuters, powołując się na raport ONZ na ten temat.

Kilka tysięcy egipskich studentów demonstrowało w niedzielę w Kairze domagając się powrotu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego; policja użyła gazu łzawiącego wobec nich na terenie uniwersytetu Al-Azhar, bardzo znanego ośrodka kształcenia sunnitów.(PAP)

pel/

d4662i3

Podziel się opinią

Share
d4662i3
d4662i3