Trwa ładowanie...
d4hvbrh

Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 7-8 września

...
Share
d4hvbrh

08.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

- Tyska fabryka Fiata spodziewa się zamknięcia 2013 r. produkcją rzędu 290 tys. aut, wobec prawie 350 tys. przed rokiem. To znacznie więcej niż pesymistycznie zakładano na początku tego roku. Zakład czeka na decyzję ws. produkcji w Tychach nowego modelu Fiata.

d4hvbrh

- Bank Pocztowy powinien działać przy Poczcie Polskiej, a nie przy PKO BP - uważa minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. "Nie mam najmniejszej ochoty słuchać rad pana prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły, ponieważ on się nie zna na poczcie" - powiedział Boni.

- Jeden obszar handlu gazem dla państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) ma liczne zalety, zbudowanie takiego obszaru powinno być celem wspólnych działań Polski, Czech, Słowacji i Węgier - ocenia prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor.

- PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 6 zł, a oleju napędowego o 19 zł na tysiąc litrów i obniża hurtową cenę benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 6 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

- PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 16 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

d4hvbrh

- Grupa Lotos obniża od soboty cenę benzyny 98 o 15 zł na tysiąc litrów, a także podwyższa cenę oleju napędowego o 56 zł i oleju napędowego do celów opałowych o 58 zł, cena benzyny 95 nie zmienia się - poinformowało biuro prasowe spółki.

- Premier Grecji Antonis Samaras wyraził w sobotę przekonanie, że jego kraj wyjdzie z recesji w 2014 roku. Ocenił też, że tegoroczny spadek gospodarczy będzie mniejszy niż 4,2 proc. prognozowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską.

- Grecka gospodarka skurczyła się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego o 4,61 proc. - poinformował w piątek grecki urząd statystyczny ELSTAT.

- Kazachstan i Chiny podpiszą 22 umowy o wartości 30 mld dolarów - ogłosił w sobotę prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Chiny wezmą udział w eksploatacji największego kazachskiego złoża ropy i gazu Kaszagan.

d4hvbrh

- Około 17 tys. osób protestowało w sobotę wieczorem w Salonikach, w drugim co do wielkości mieście Grecji, przeciwko prowadzonej od czterech lat rządowej polityce oszczędności - poinformowała miejscowa policja.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

- Rząd rozpoczyna kampanię informacyjną na temat polityki prorodzinnej. Jej elementami są m.in. portal internetowy i spoty telewizyjne. Istotą jest możliwie szeroki obieg informacji , a także promowanie pewnego sposobu bycia rodzin - podkreślił premier Donald Tusk.

- Bez zakłóceń przebiegają niedzielne wybory uzupełniające do Senatu na Podkarpaciu. Głosowanie w okręgu nr 55, który obejmuje powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski rozpoczęło się o godz. 7 i potrwa do godz. 21.

d4hvbrh

- PSL chce, by - w ramach postulowanego przez partię nowego otwarcia programowego - koalicja zaproponowała abolicję podatkową. To jedna z kilkudziesięciu propozycji przygotowanego w resorcie gospodarki pakietu, który miałby być punktem wyjścia do dyskusji nt.

- Rada Polityczna RP wezwała w uchwale szefów SLD i PSL - Leszka Millera i Janusza Piechocińskiego do deklaracji, że nigdy nie zawiążą koalicji z PiS - powiedział w sobotę Janusz Palikot. Dodał, że Rada upoważniła go też do rozmów nt. tworzenia nowej partii.

- W sobotę wieczorem w Teatrze Polskim prezydent Bronisław Komorowski podziękował za liczny i aktywny udział w całodziennym czytaniu dzieł Aleksandra Fredry. Zapowiedział też, że przyszłoroczne Narodowe Czytanie poświęcone zostanie Henrykowi Sienkiewiczowi.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

d4hvbrh

- Prezydent Syrii Baszar el-Asad zaprzeczył w rozmowie z amerykańską telewizją CBS, że to on podjął decyzję w sprawie użycia broni chemicznej. Dodał, że brak niezbitych dowodów na to, iż doszło do takiego ataku w Syrii.

- Stany Zjednoczone wzniecą ogień na Bliskim Wschodzie, jeśli zaatakują Syrię - powiedział szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif w niedzielę w Iraku, w trakcie swej pierwszej podróży zagranicznej. Przestrzegł on państwa zachodnie przed "podżeganiem do wojny".

- Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w niedzielę w Paryżu, że jego kraj nie wyklucza wystąpienia do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przyjęcie rezolucji w sprawie Syrii po tym, jak raport na temat użycia broni chemicznej pod Damaszkiem przedstawią eksperci ONZ.

- Prezydent USA Barack Obama nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie czekał na raport inspektorów ONZ na temat użycia w Syrii broni chemicznej; Obama pozostawia sobie wszystkie warianty działania - powiedział w sobotę w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry.

d4hvbrh

- Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział w sobotę, że zwróci się do Francuzów w sprawie działań wobec Syrii już po głosowaniu w Kongresie USA i raporcie ekspertów ONZ o użyciu broni chemicznej w Syrii, który ma być gotowy w końcu przyszłego tygodnia.

- Szefowie MSZ państw UE zgodzili się w sobotę w Wilnie, że potrzebna jest "jasna i mocna" odpowiedź wspólnoty międzynarodowej w kwestii Syrii; uznali za poważne dowody na użycie broni chemicznej przez reżim w Damaszku, ale nie poparli planów interwencji USA.

- Prezydent Barack Obama przekonywał w oświadczeniu przekazanym w sobotę przez radio i internet, że USA nie mogą zamykać oczu na użycie w Syrii broni chemicznej. Zapewnił, że wszelka interwencja wojskowa w Syrii byłaby ograniczona w czasie i swej skali.

- Dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu kandydat SPD na kanclerza Niemiec Peer Steinbrueck zmniejszył dystans dzielący go i jego partię do rządzących krajem chrześcijańskich demokratów kanclerz Angeli Merkel - podał w niedzielę "Bild am Sonntag".

- W Kairze zebrała się w niedzielę na pierwszej sesji 50-osobowa komisja, której zajmie się przeglądem proponowanych zmian w uchwalonej za rządów islamistów konstytucji Egiptu. Na szefa komisji wybrano byłego ministra spraw zagranicznych Egiptu Amra Musę.

- Przyszły premier Australii Tony Abbott obiecał w niedzielę zniesienie podatku od emisji CO2 i zaostrzenie zasad udzielania azylu. Według wstępnych wyników w sobotnich wyborach konserwatywna koalicja Abbota zdobyła 86 miejsc w 150-osobowej Izbie Reprezentantów.

- Popierany przez Kreml dotychczasowy włodarz stolicy Rosji Siergiej Sobianin prawdopodobnie już w pierwszej turze zwyciężył w wyborach mera Moskwy - wynika z powyborczych sondaży opublikowanych przez największe rosyjskie pracownie socjologiczne.

- Mężczyzna został zatrzymany na terenie Pałacu Buckingham, rezydencji królowej Elżbiety II, pod zarzutem m.in. włamania - poinformowała w sobotę londyńska policja. Podczas incydentu w pałacu nie przebywał żaden członek rodziny królewskiej.(PAP)

jtt/

d4hvbrh

Podziel się opinią

Share
d4hvbrh
d4hvbrh