Trwa ładowanie...
d4dhi2l
wydarzenia

Skrót wiadomości - środa, 28 listopada, 17.00

...

Share
d4dhi2l

28.11. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d4dhi2l

Sytuacja makroekonomiczna w Polsce w 2011 roku stwarzała dobre warunki do stabilnego rozwoju systemu finansowego, a pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych krajowy rynek pieniężny funkcjonował stabilnie - wynika z opublikowanego w środę raportu NBP "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2011 r.". Na koniec 2011 roku aktywa instytucji tworzących polski sektor finansowy wyniosły 1.805 mld zł, o 8,3 proc. więcej niż w 2010 roku.

Poprawa w polskiej gospodarce nastąpi w II połowie 2013 r. i dalej w 2014 r. - ocenił na antenie radia RMF FM minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem wzrost gospodarczy raczej nie spadnie poniżej zera i nie zajdzie potrzeba nowelizacji budżetu.

Wzrost PKB w III kwartale ukształtował się między 1,5 a 2,0 proc. - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem cykl obniżek stóp proc. został zapowiedziany. Chojna-Duch wskazała, że być może nadal będzie przychylać się do wniosków o obniżki stóp proc. w skali, jaką proponuje Andrzej Bratkowski.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w ostatnim tygodniu ceny pszenicy konsumpcyjnej rosły we wszystkich spośród 5 regionów Polski - podało ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

d4dhi2l

PAIiIZ prowadzi obecnie 149 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 4,4 mld euro, które mogą stworzyć ponad 27,1 tys. miejsc pracy - poinformowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w komunikacie.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie 2012 roku spadł o 2,2 punktu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca - podał instytut BIEC. Zdaniem analityków nie ma przesłanek mówiących o popadaniu gospodarki w recesję.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) w listopadzie znacząco wzrósł i w porównaniu z październikiem optymizm Polaków, mierzony wskaźnikiem WOK, wzrósł o ponad 6 pkt., osiągając poziom 78,20 pkt. - podał w komunikacie Ipsos.

Wskaźnik koniunktury w transporcie ciężarowym w III kwartale 2012 roku spadł do -24,8 pkt z -23,4 pkt. w II kwartale - wynika z przesłanego PAP raportu Instytutu Transportu Samochodowego.

d4dhi2l

W USA zanotowano mały spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 23 listopada 2012 r. o 0,9 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w środę w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Ukrainy wzrośnie w 2013 r. o 3,4 proc. - zakłada projekt budżetu na przyszły rok, zatwierdzony przez rząd Ukrainy w środę.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w październiku do 368 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

BUDŻET, DŁUG

d4dhi2l

Transfery środków Unii Europejskiej do Polski wyniosły w październiku 2012 roku 1.743,9 mln euro - podało w środę Ministerstwo Finansów.

W najbliższych latach można oczekiwać spowolnienia wzrostu zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego (JST) z tytułu emisji obligacji komunalnych - wynika z opublikowanego w środę raportu NBP "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2011 r.".

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 418,7 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Komisja Europejska wyraziła w środę zgodę na planowaną restrukturyzację czterech znacjonalizowanych hiszpańskich banków, co otwiera drogę do uzyskania przez nie bezpośredniej pomocy z funduszu ratowania strefy euro ESM.

d4dhi2l

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,9 proc. i wyniósł 1.973,52 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,22 proc. i wyniósł 9.308,35 pkt.

SPÓŁKI

d4dhi2l

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca, by banki, które spełnią określone kryteria przeznaczyły maksymalnie 75 proc. zysku za 2012 rok na dywidendę - podała Komisja w środowym komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca, by ubezpieczyciele, którzy spełnią określone kryteria ograniczyli wypłatę dywidendy maksymalnie do 75 proc. wypracowanego w 2012 r. zysku, dopuszcza jednak przeznaczenie na dywidendę całości zysku - podała Komisja w środowym komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca, by domy maklerskie, posiadające odpowiedni wskaźniki kapitałowe ograniczyły dywidendę za 2012 r. do 75 proc. zysku. Zdaniem KNF część domów maklerskich będzie mogła wypłacić cały zysk za ten rok - podała KNF w komunikacie. Komisja przedstawiła również zalecenia dywidendowe dla PTE i TFI.

Termin wejścia w życie nowej taryfy PGNiG od 1 stycznia 2013 r. nie jest zagrożony, podobnie jak sama obniżka - poinformował dziennikarzy Marek Woszczyk, prezes URE.

Po obniżce cen gazu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spodziewa się dodatniej rentowności w 2013 roku - poinformował dziennikarzy Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

MSP ocenia, że dla PGNiG najważniejsza jest realizacja inwestycji, przede wszystkim w wydobycie, ale nie wyklucza, że rozważy pobranie dywidendy z zysku spółki - poinformował Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

Lotos Geonafta, spółka z grupy Lotosu, dokupiła pozostałe 50 proc. udziałów w litewskiej spółce Manifoldas i ma obecnie 100 proc. udziałów w tej spółce - poinformował Lotos w komunikacie.

Zmiany w statutach PGNiG i Grupy Lotos, o których zdecydują najbliższe walne zgromadzenia tych spółek, nie mają związku z jakimikolwiek planami emisji akcji w tych spółkach - poinformował dziennikarzy minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

MSP jest przeciwko przejęciu Bogdanki przez JSW, spółka powinna się skoncentrować na projektach rozwojowych. Dywidenda z JSW za 2012 rok powinna być wyższa niż 30 proc. zysku - powiedział w środę Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

EDF Polska nie potwierdza informacji o zgodzie na podpisanie umowy na zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie instalacji odsiarczania spalin w spółkach grupy, z konsorcjum Rafako i PBG - poinformował w oświadczeniu przesłanym PAP Janusz Nowak, wiceprezes EDF Polska Centrala.

Hyperion złożył ofertę nabycia 100 proc. udziałów spółki "Małopolska Sieć Szerokopasmowa" zbywanych przez Województwo Małopolskie - podał Hyperion w komunikacie.

Comarch podpisał kontrakt z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji (MAiC) na świadczenie usługi wsparcia utrzymania systemu ePuap przez okres 13 miesięczny. Spółka otrzymała też zlecenie z Ministerstwa Sprawiedliwości na dostawę urządzeń i instalację oprogramowania do cyfrowej rejestracji rozpraw w sądach powszechnych. Wartość pierwszego zlecenia do 11,87 mln zł brutto, a drugiego około 4 mn zl brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

CAM Media chce zakończyć 2012 rok z dodatnim wynikiem netto. Strata grupy po trzech kwartałach wynika ze zmian zarządczych wprowadzanych w spółkach zależnych oraz inwestycji w segment citylight- poinformował w wywiadzie dla PAP Krzysztof Przybyłowski, prezes CAM Media. Dodał, że spółka przygląda się rynkowi i nie wyklucza akwizycji.

CAM Media spodziewa się spadków rok do roku na rynku reklamy outdoor (OOH) w 2012 roku. Jedyne segmenty rynku, które mają szanse być na plusie to reklama wielkoformatowa i tranzytowa - poinformował w wywiadzie dla PAP Krzysztof Przybyłowski, prezes CAM Media. Dodał, że poprawy na rynku OOH nie należy spodziewać się wcześniej niż w 2014 roku.

Ciech sprzedał obligacje o wartości 320 mln zł, a inwestorzy w trakcie procesu book buildingu złożyli zapisy na łączną kwotę ponad 370 mln zł. Większość papierów została objęta przez fundusze emerytalne i inwestycyjne - podał w komunikacie prasowym Espirito Santo Investment Bank (BESI), który był organizatorem i agentem emisji na rynku polskim korporacyjnych papierów Ciechu.

Dom Development wprowadza do swojej oferty 183 mieszkania z ostatniego etapu osiedla Adria na warszawskim Gocławiu - podał deweloper w komunikacie prasowym.

KSG Agro, ukraiński producent zbóż i roślin oleistych, zamierza przeprowadzić skup do 500 tys. akcji własnych, stanowiących 3,3 proc. kapitału spółki, w celu ich dalszej odsprzedaży lub umorzenia - podało KSG Agro w projektach uchwał na walne zwołane na 28 grudnia.

Warimpex Finanz-und Beteiligungs spodziewa się utrzymania tendencji wzrostu przychodów z działalności hoteli grupy w ostatnim kwartale 2012 r. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Robyg szacuje, że w całym 2012 r. wyda klientom ok. 900 mieszkań. Spodziewa się także, że w IV kwartale zakontraktuje podobną kdk liczbę mieszkań, a w 2012 r. podpisze umowy na ponad 1.000 lokali. Spółka chce utrzymać ten poziom także w 2013 r., jednak przeszkodę może stanowić przerwa między programami rządowymi zapewniającymi dopłaty do kredytów mieszkaniowych.

Kurs akcji krakowskej spółki z branży nieruchomości komercyjnych JR Invest wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 18,57 proc. do 8,3 zł.

Rada nadzorcza Idea TFI odwołała ze stanowiska prezesa Piotra Kukowskiego - poinformowała Idea TFI w komunikacie.

Zysk netto Raiffeisen Bank Polska po trzech kwartałach 2012 roku spadł rdr o 23 proc. do 190 mln zł - poinformował bank w komunikacie prasowym.

Zarząd DGA podjął uchwałę, na mocy której przyjęty został program skupu maksymalnie 1.808.446 akcji, czyli 20 proc. akcji własnych, na co przeznaczone zostanie nie więcej niż 9,04 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Alior Bank chce utrzymać obecne tempo akwizycji nowych klientów i ocenia, że planowana poprawa wskaźnika kosztów do dochodów będzie efektem szybszego wzrostu przychodów. W związku z zakończeniem dużych projektów inwestycyjnych w kolejnych latach nakłady inwestycyjne powinny być niższe - poinformował PAP Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

Alior Bank, który przeprowadza ofertę publiczną akcji, ocenia, że cieszy się ona zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych w kraju i za granicą - poinformował PAP Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

PGNiG planuje w przyszłym roku zintensyfikować poszukiwania gazu łupkowego - poinformował Zbigniew Ząbkiewicz, dyrektor oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG.

Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość układową spółki Alterco - poinformowała spółka w komunikacie.

Kernel zamierza wypłacić dywidendę z zysku za rok obrachunkowy 2012/2013. Do końca bieżącego roku obrachunkowego spółka przedstawi politykę dywidendową na kolejne lata - poinformował podczas telekonferencji Andrey Verevskiy, przewodniczący rady dyrektorów Kernel Holding.

W lipcu 2013 r. ma zostać wyłoniony wykonawca systemu informatycznego ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami. Całkowita wartość projektu ISOK jest szacowana na około 300 mln zł, w tym wartość samego systemu informatycznego to około 50-70 mln zł - poinformował na konferencji prasowej Janusz Wiśniewski, p.o. prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

W dniach od 19 do 25 listopada udział TVN w oglądalności wyniósł 15,30 proc. wobec 15,90 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 13,53 proc. wobec 13,47 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 19 do 25 listopada największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji telewizyjnych zanotował TVN. Udział ten wyniósł 19,24 proc., co oznacza 85,55 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się Polsat z udziałem na poziomie 12,41 proc., czyli wpływami rzędu 55,17 mln zł - wynika z szacunkowych danych Nielsen Audience Measurement, obliczonych według oficjalnych cenników stacji TV.

W ostatni weekend (23.11-25.11) frekwencja w kinach sięgnęła niemal 600 tys. osób wobec 789,6 tys. przed tygodniem - podała Stopklatka.pl na podstawie danych Box Office. Dodano, że liczba sprzedanych biletów w całym 2012 r. może być rekordowa.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1799 a kurs złotego do euro na 4,1099 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2891 USD i 105,44 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

NBP szacuje, że średnie dzienne obroty netto na globalnym rynku złotego w 2011 roku wyniosły około 10 mld USD i były istotnie wyższe niż w 2010 roku - wynika z opublikowanego w środę raportu NBP "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2011 r.".

Polska waluta jest bardzo stabilna i w najbliższym czasie nie widać impulsów, które mogłyby wytrącić ją z tego stanu. Polskie obligacje są coraz mocniejsze w związku z oczekiwaniami na obniżki stóp procentowych. Inwestorzy na pewno zwórcą uwagę na piątkowe dane o PKB za III kwartał, które mogłyby okazać się przesłanką za głębszymi cięciami stóp.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia spadła o 4 grosze - wynika z analiz e-petrol.pl.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 23 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,35 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 374,12 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 110,07-110,09 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo rosną zapasy surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 87,13 USD, po spadku o 5 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, po raz pierwszy od 5 sesji, z powodu ocen, że w rozmowach w USA w sprawie rozwiązania problemu klifu fiskalnego jest za mały postęp - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.781,00 USD za tonę, po spadku o 0,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7743,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

W 2013 r. ceny mięsa drobiowego nadal będą rosły, ale wolniej niż w bieżącym roku - prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W ocenie Instytutu, w 2012 produkcja drobiu wzrośnie o 12 proc. rdr, zaś w 2013 r. dynamika wzrostu spowolni do 8 proc.

Ceny mieszkań w ciągu 12 najbliższych miesięcy spadną o 0,1 proc. - wynika z ankiety przygotowanej przez Home Broker.

Liczba sprzedanych mieszkań w 2013 roku najprawdopodobniej spadnie w porównaniu z wynikami 2012 roku, zaś wyraźna poprawa sytuacji na rynku mieszkaniowym nastąpi w 2014 roku - ocenia firma badawcza REAS.

Ekonomiści PKO BP na grudzień rekomendują długą pozycję w obligacjach DS1023 i krótką na 1Y IRS - wynika z miesięcznego raportu banku opisującego strategię inwestycyjną. W perspektywie końca 2012 r. PKO BP spodziewa się spadku rentowności dwulatek do ok. 3,60 proc., pięciolatek do ok. 3,70 proc., a dziesięciolatek do 4,0 proc.

Wrażliwość walut Emerging Markets na "europejskie szoki" zmniejszyła się w związku m.in. ze spadkiem obaw o kryzys systemowy. Nie dotyczy to jednak Polski i Węgier - wynika z analiz Goldman Sachs. Analitycy banku uważają, że w 2012 roku może ustać wysoki - doświadczany w latach 2009-2011 - napływ kapitału do EM, wskazując że w ujęciu year-to-date dynamika napływu kapitału uległa wypłaszczeniu.

Trzy kraje strefy euro będą musiały restrukturyzować swoje zadłużenie w 2013 r., a Grecja prawdopodobnie wyjdzie z eurolandu - ocenia Michael Saunders, główny ekonomista Citigroup.

Zdaniem analityków PZU spełnia wymogi Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące przeznaczenia do 100 proc. jednostkowego zysku na dywidendę, co jest pozytywną, chociaż oczekiwaną informacja.

Środowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem spadków głównych indeksów, w ślad za słabszymi nastrojami na Wall Street. Zdaniem analityków w średnim terminie przeważa jednak pozytywny scenariusz i możliwe jest trwałe przełamanie przez WIG 20 ważnego technicznie poziomu 2.400 pkt.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Odsetek osób optymistycznie oceniających kierunek, w jakim zmierzają sprawy w Polsce zwiększył się w listopadzie o 4 pkt. proc. w porównaniu z październikiem - wynika z listopadowego sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. Odsetek pesymistycznych ocen spadł o 9 pkt. proc.

Liczba rezerwacji wycieczek w Polsce w 47. tygodniu 2012 roku wzrosła rdr o 14,0 proc. rdr, a liczba klientów biur podróży wzrosła o 17,5 proc. rdr - wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Premier Donald Tusk przyjął sprawozdanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta za 2011 r. - podała w środę kancelaria szefa rządu, informując, że premier nie dopatrzył się przesłanek uzasadniających odrzucenie sprawozdania. Tusk liczy na poprawę funkcjonowania prokuratury.

35 proc. badanych przez CBOS jest zadowolonych, że na czele rządu stoi Donald Tusk; 51 proc. jest niezadowolonych; 14 proc. nie ma zdania w tej sprawie. W porównaniu z październikiem o 3 punkty proc. wzrósł odsetek zwolenników premiera i o 5 punktów proc. zmalała liczba jego przeciwników.

47 proc. badanych uważa, że - z punktu widzenia Polski - Barack Obama jest lepszy jako prezydent Stanów Zjednoczonych niż Mitt Romney. Zwycięstwo tego drugiego bardziej sprzyjałoby naszemu krajowi zdaniem 14 proc. respondentów - wynika z listopadowego sondażu CBOS.

44 proc. młodych Polaków nie interesuje się polityką; scenę polityczna uważnie obserwuje 14 proc. Młodych ludzi interesują przede wszystkim szkolnictwo, rynek pracy i emerytury - wynika z raportu ISP.

Osoba tej samej płci, którą łączyła więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza z osobą mieszkającą w wynajmowanym mieszkaniu, przejmuje po jej śmierci najem mieszkania, tak samo jak konkubina czy żona - uznał w środę w uchwale Sąd Najwyższy.

Nawet jeden czyn może być zbrodnią przeciw ludzkości - orzekł w środę Sąd Najwyższy i nakazał ponowny proces śledczego UB Tadeusza B., oskarżonego przez pion śledczy IPN o znęcanie się nad dwojgiem więźniów.

Gdańska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo, w którym zweryfikuje prawidłowość postępowania organów podatkowych wobec firmy Amber Gold. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył wiceminister finansów.

W 2012 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 187 postępowań dotyczących rynku finansowego, większość ws. parabanków - poinformował UOKiK w środę w komunikacie. W 7 przypadkach zawiadomiono prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Przez 16 miesięcy działalności system poboru opłat za korzystanie z dróg viaToll uzyskał 1,2 mld zł wpływów - poinformowano na środowej konferencji prasowej. System obejmuje obecnie 1900 kilometrów dróg, a w pierwszym kwartale 2013 r. powiększy się o kolejne 325 km.

Polska została wybrana na gospodarza kolejnego szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2013 roku - poinformowało PAP Ministerstwo Środowiska.

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska rozpoczęło się w środę uroczyste posiedzenie Senatu. Zwołano je, by upamiętnić 90. rocznicę pierwszego posiedzenia izby wyższej II Rzeczypospolitej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Podczas zakończonej wizyty w Brazylii szef MSZ Radosław Sikorski, wraz z przedstawicielami 50 polskich firm, uczestniczył w wydarzeniach promujących polską gospodarkę i polskie spółki zainteresowane współpracą z biznesem brazylijskim - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

29 mln euro wynosi budżet na lata 2012-2013 programu dla młodzieży z krajów Partnerstwa Wschodniego, przyjętego w środę przez Komisję Europejską. Dzięki niemu możliwe będzie zrealizowanie ponad 1,4 tys. projektów, w których weźmie udział ok. 21 tys. osób.

Komisja Europejska, Parlament Europejski i państwa UE porozumiały się w kwestii reguł, jakie powinny obowiązywać agencje ratingowe. M.in. wprowadzona będzie ich odpowiedzialność za błędne ratingi a oceny wiarygodności kredytowej mają być szerzej uzasadniane.

Zamiast czekać nawet 12 lat na pozwolenie na budowę deweloperzy kluczowych transgranicznych sieci energetycznych i rurociągów mają uzyskiwać decyzje ws. pozwoleń w ciągu maks.3,5 roku. To przełom - oświadczył w środę komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Wielka Brytania poinformowała w środę, że poprze starania Palestyńczyków na rzecz podniesienia ich statusu w ONZ, o ile uzyska od strony palestyńskiej zapewnienie o powrocie do rozmów pokojowych i rezygnacji z planów pozwania Izraela.

Przyszłoroczne wybory do Bundestagu (izby niższej niemieckiego parlamentu federalnego) odbędą się najprawdopodobniej 22 września - poinformowała w środę agencja dpa, dodając że alternatywny termin 29 września nie jest już rozpatrywany.

Premier David Cameron otrzymał w środę - na dzień przed oficjalnym ogłoszeniem - raport komisji lorda Levesona kierującego dochodzeniem w sprawie afery podsłuchowej, której głównym ośrodkiem był należący do Ruperta Murdocha tabloid "News of the World" (NotW).

Słowaccy nauczyciele i inni pracownicy szkół wrócą w czwartek do pracy, kończąc rozpoczęty w poniedziałek strajk. Decyzję taką podjęły w środę związki zawodowe mimo tego, że jednopartyjny socjaldemokratyczny rząd premiera Roberta Fico nie zgodził się na będącą głównym żądaniem strajkujących podwyżkę płac o 10 proc.

Co najmniej 54 osoby zginęły, a ok. 120 zostało rannych w kilku wybuchach, które nastąpiły w środę na wschodzie syryjskiej stolicy Damaszku, w dzielnicy zamieszkanej głównie przez chrześcijan i druzów - podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Spółka Abu Dhabi National Energy Co, w której większościowy pakiet udziałów posiada rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kupiła za nieco ponad miliard dolarów udziały w pięciu złożach koncernu BP na Morzu Północnym.

amp/ osz/

d4dhi2l

Podziel się opinią

Share
d4dhi2l
d4dhi2l