Trwa ładowanie...
d3l6c3p

Skrót wiadomości - wtorek, 15 stycznia, 17.00

...

Share
d3l6c3p

15.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2012 r. wzrosły o 2,4 proc. w stosunku do grudnia 2011 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

d3l6c3p

Największy wpływ na wzrost cen towarów i usług w grudniu o 0,1 proc. mdm miał wzrost cen żywności, podwyżki opłat związanych ze zdrowiem oraz wyższe ceny w restauracjach i hotelach - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Jest jeszcze przestrzeń dla kolejnych obniżek stóp procentowych - oceniła w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem przerwa w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej będzie w pewnym momencie potrzebna, ale jeszcze nie teraz.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w styczniu spadł do 79,4 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Nadwyżka w handlu strefy euro w listopadzie 2012 r. wyniosła 13,7 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 9,3 mld euro w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

d3l6c3p

Inflacja w Niemczech w grudniu 2012 roku wyniosła 2,1 proc. rdr - wynika z końcowych danych Federalnego Biura Statystycznego.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w 2012 r. o 0,7 proc. rdr, po wzroście o 3,0 proc. w 2011 r. - poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Ceny konsumpcyjne na Węgrzech wzrosły w grudniu 2012 r. o 5,0 proc. rdr, po wzroście w listopadzie o 5,2 proc. - podał w komunikacie Centralny Urząd Statystyczny (KSH).

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w grudniu o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

d3l6c3p

Sprzedaż detaliczna w USA w grudniu wzrosła o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,4 proc. - podał Departament Handlu w komunikacie.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w listopadzie o 0,3 proc.; w październiku wzrosły o 0,3 proc. po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w styczniu do minus 7,78 pkt z minus 7,3 pkt w poprzednim miesiącu po korekcie - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

Po przyjęciu wspólnego nadzoru bankowego, Komisja Europejska przed latem wyjdzie z propozycją legislacyjną utworzenia wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zagrożonych banków - zapowiedział we wtorek przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.

d3l6c3p

BUDŻET, DŁUG

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministerstwa Finansów na koniec 2012 r. wyniósł łącznie 7.327,6 mln euro, czyli 29.956,5 mln zł - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

Ministerstwo Finansów zapłaciło w grudniu 2012 roku równowartość 237,8 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 42,6 mln euro odsetek - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

Ministerstwo Finansów opublikuje szacunkowe wykonanie budżetu państwa za 2012 rok prawdopodobnie pod koniec lutego - poinformował resort finansów we wtorkowym komunikacie.

d3l6c3p

Wstępne dane o wykonaniu budżetu w 2012 r. są obiecujące, a deficyt polskiego sektora finansów publicznych w 2013 r. spadnie do ok. 3 proc. PKB - ocenił rozmowie z PAP analityk agencji ratingowej Moody's Jaime Reusche. Jego zdaniem Polska i Czechy to "bezpieczne porty" w regionie.

Wpływy z akcyzy od paliw silnikowych po III kwartale 2012 roku wzrosły rok do roku o 9 proc. - wynika z danych zamieszczonych w kwartalnym biuletynie służby celnej.

Niemcy osiągnęły w 2012 r. nadwyżkę budżetową w wysokości 0,1 proc. PKB, definiowaną według kryteriów UE - podał we wtorek Bundesbank.

Brytyjski rząd zaproponował uproszczenie systemu emerytalnego, w związku z czym w poniedziałek minister stanu ds. emerytur Steve Webb opublikował Białą Księgę, projekt zmian do społecznej konsultacji.

d3l6c3p

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,7 proc. i wyniósł 10.879,07 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,6 proc. i wyniósł 2.325,68 pkt.

SPÓŁKI

PKN Orlen w tym roku może przeprowadzić kolejną transakcję sprzedaży zapasów ropy naftowej - poinformował PAP Jacek Matyjasik, dyrektor biura zarządzania finansami w PKN Orlen.

PKN Orlen w 2013 r. planuje wyłącznie emisję obligacji detalicznych o wartości ok. 200 mln zł. Z wyjściem na rynek euroobligacji poczeka na podwyższenie oceny przez agencje ratingowe do poziomu inwestycyjnego, czego spodziewa się w tym roku. Emisja euroobligacji byłaby możliwa w 2014 lub 2015 r. - poinformował PAP Jacek Matyjasik, dyrektor biura zarządzania finansami w grupie PKN Orlen.

BRE pozyskał w IV kw. 2012 r. na rynku polskim, czeskim i słowackim prawie 90 tys. klientów detalicznych. W 2013 roku chce pozyskiwać w Polsce średniokwartalnie co najmniej 40 tys. takich klientów. Bank w przyszłości może rozważyć wyjście z modelem mBanku na inne rynki - poinformował PAP członek zarządu banku.

BRE Bank planuje, że w 2013 roku jego portfel kredytów bankowości detalicznej wzrośnie o 2-3 proc., w tym spodziewa się dwucyfrowego wzrostu portfela kredytów konsumpcyjnych i stabilizacji portfela kredytów hipotecznych - poinformował PAP Cezary Kocik, członek zarządu banku.

Analitycy DI BRE Banku, członka konsorcjum oferującego akcje spółki, wycenili akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości w przedziale od 1,0 do 1,5 mld zł - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Analitycy Citigroup, członka konsorcjum oferującego akcje, wycenili akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości na 0,6-0,8 x wartość księgowa - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Program poprawy efektywności kosztów operacyjnych w grupie Tauron na lata 2013-2015 zakłada obniżenie kosztów o około 860 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Fundusz private equity Resource Partners zamierza w tym roku dokonać dwóch przejęć. Do wyjścia z jednej ze swoich inwestycji portfelowych fundusz może być gotowy pod koniec roku - poinformował PAP Ryszard Wojtkowski, partner zarządzający Resource Partners.

Seco/Warwick w 2013 r. planuje zamknięcie transakcji przejęcia spółki w Indiach, uruchomienie zakładu w Rosji oraz podjęcie decyzji ws. strategii wobec rynku brazylijskiego- poinformował PAP Paweł Wyrzykowski, prezes Seco/Warwick. Dodał, że w 2013 r. spółka planuje zainwestować kilkanaście mln zł w sprzęt.

W multipleksach Cinema City we wszystkich krajach działalności w 2012 roku sprzedano 36,3 mln biletów, czyli o 2,5 proc. więcej niż w 2011 roku - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Rada nadzorcza Pol-Aquy odwołała Piotra Chełkowskiego z funkcji prezesa zarządu oraz z zarządu spółki. Funkcja prezesa została powierzona Gregorowi Sobisch - podała spółka w komunikacie.

Kurs akcji Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona, operatora sklepów wolnocłowych, nie zmienił się na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku głównym GPW i wyniósł 6,2 zł.

Rossmann, sieć supermarketów drogeryjnych, zanotował w 2012 r. 5 mld zł obrotu. Udział spółki w polskim rynku chemiczno-kosmetycznym sięgnął 18,7 proc. - podał Rossmann w komunikacie prasowym.

Produkcja węgla Coal Energy w grudniu 2012 roku wzrosła o 7,1 proc. rdr i spadła o 4,3 proc. mdm do 142,6 tys. ton węgla - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Dane o inflacji w grudniu zostały przez rynek potraktowane neutralnie, bo okazały się zgodne z konsensusem. Istotniejszy dla wyceny złotego i długu będzie odczyt produkcji przemysłowej i komentarze przedstawicieli RPP odnośnie przyszłych ruchów w polityce pieniężnej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0750 a kurs złotego do euro na 4,1151 - poinformował NBP.

W ocenie premiera Donalda Tuska wahania kursu złotego obserwowane w ostatnich miesiącach są "absolutnie bezpieczne".

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2013 r. na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,68-111,70 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo zdaniem inwestorów ostatnie wzrosty mogły być zawyżone - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 93,71 USD, po spadku o 43 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, po wcześniejszych wzrostach, przed danymi o sprzedaży detalicznej w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana po 7.986,25 USD za tonę, po spadku o 0,2 proc. Wcześniej ceny kontraktu rosły o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7970,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Stopa inflacji w Polsce obniży się do ok. 2 proc. w I kw. 2013 r. oraz do 1,6 proc. w II kw. tego roku. W drugim półroczu wzrośnie, ale powinna utrzymać się poniżej progu 2,5 proc. rdr. - sądzi JP Morgan.

Złoty w 2013 r. będzie miał tendencję do osłabiania się, ponieważ obecna wycena ryzyka jest zaniżona - ocenił na spotkaniu z dziennikarzami Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers. Jego zdaniem PKB wzrósł w 2012 r. o 2 proc. rdr, a w 2013 r. wzrośnie o 1,3 proc.

Spadek wskaźnika inflacji w najbliższych miesiącach i osłabienie wzrostu gospodarczego będą na tyle mocne, że do sugerowanej przez RPP przerwy w obniżkach stóp może nie dojść zbyt szybko - uważają ekonomiści z BZ WBK. Ich zdaniem w lutym i w marcu cyklu łagodzenia polityki pieniężnej będzie kontynuowany.

Bilanse płatnicze Polski, Czech i Rosji charakteryzują się największą odpornością spośród państw regionu, a Ukrainy i Węgier najmniejszą - oceniają ekonomiści banku Nomura. Ich zdaniem rynki długu gospodarek wschodzących jeszcze nie mają charakterystyk bańki.

Zdaniem analityków JP Morgan akcje polskich banków będą cechowały się niewielką zmiennością, ożywienie możliwe jest dopiero w II połowie roku. W ich opinii, w 2013 roku, ze względu na obniżki stóp procentowych i trudniejsze otoczenie rynkowe, pod presją będzie znajdować się marża odsetkowa banków.

Bank of America/Merrill Lynch obniżył prognozę wzrostu PKB w 2013 r. do 1,4 proc. z 1,7 proc. prognozowanych poprzednio - wynika z wtorkowego raportu banku. BofA/ML zwiększył też prognozowaną skalę cięć stóp NBP i spodziewa się, że RPP latem obniży główną stopę procentową do 3,0 proc.

Optymizm panujący obecnie wśród inwestorów może być przesadny. Luty przyniesie prawdopobnie pogorszenie koniunktury na rynkach akcji - ocenił w komentarzu główny strateg inwestycjny BlackRocka Russ Koesterich.

Wiarygodność kredytowa rządów Europy Środkowej i Wschodniej w 2013 r. zapewne będzie stabilna - oceniają analitycy agencji ratingowej Moody's.

Program poprawy efektywności kosztów operacyjnych w grupie Tauron na lata 2013-2015 zakłada obniżenie kosztów o około 860 mln zł. Analitycy pozytywnie oceniają planowaną skalę oszczędności, ale jednocześnie wskazują, że nowy program nie jest zaskoczeniem, bo spółka już wcześniej zapowiadała jego realizację.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w IV kwartale 2012 roku wyniosła 202,12 zł/MWh wobec 203,37 zł/MWh w III kwartale - podał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.

Liczba pasażerów na polskich lotniskach wzrośnie w 2013 r. o 6,8 proc. rdr do 26,3 mln - prognozuje Instytut Turystyki. Zdaniem Instytutu, w 2015 r. ruch wzrośnie do 30 mln pasażerów, a w 2020 r. do 41 mln pasażerów.

Dzięki wprowadzeniu ustawy o zaokrągleniu kwot płatności gotówkowych Narodowy Bank Polski zaoszczędzi nawet 40 mln zł rocznie - podał NBP we wtorek. Projekt przewiduje zaokrąglanie płatności do pięciu groszy, przez co spadnie popyt na monety 1 gr i 2 gr.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że jeszcze tego dnia podpisze odwołanie szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w środę wręczy je Krzysztofowi Bondarykowi.

Banki PKP BP, Pekao SA oraz Raiffeisen Bank Polska naruszały zbiorowe interesy konsumentów - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wtorek w komunikacie. Regulator nałożył na banki kary w łącznej wysokości ponad 6,5 mln zł.

91 proc. Polaków zatrudnionych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MS) stara się na co dzień ograniczać zużycie energii w miejscu pracy - wynika z raportu RWE. W ciągu ostatnich czterech lat liczba ta wzrosła o jedną trzecią, z poziomu 58 proc.

Trzy czwarte Polaków uważa, że osoby, które stosują przemoc w rodzinie, powinny trafiać do więzienia - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W opinii sprawców przemocy w rodzinie surowe kary są najmniej skutecznym sposobem przeciwdziałania temu zjawisku; za najbardziej skuteczne uznają m.in. psychologiczne wsparcie dla nich oraz ich bliskich - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie resortu pracy.

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny, tym razem do 31 stycznia, odroczył rozprawę w sprawie zgodności z konstytucją przepisów o tzw. janosikowym. Zrobił to na wniosek przedstawicieli Sejmu i ministra finansów.

Rząd opowiedział się za poselskim projektem zmiany prawa karnego, w myśl którego przestępstwo zgwałcenia byłoby ścigane z urzędu, a nie - jak dziś - na wniosek osoby pokrzywdzonej - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, czy fotoradary ustawione są w miejscach najbardziej tego wymagających, a ich funkcjonowanie przyczynia się do spadku liczby wypadków. O rozpoczęciu kontroli NIK poinformowała we wtorek.

Wydłużając urlopy dla rodziców, musieliśmy gdzieś postawić granicę, staraliśmy się, by zmiany objęły jak największą grupę osób, ale zawsze ktoś będzie czuł się pokrzywdzony - mówił premier Donald Tusk, odnosząc się do postulatów tzw. matek pierwszego kwartału.

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył we wtorek nominacje nowym ambasadorom RP w Niemczech, na Słowacji, w Peru i w RPA.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (RP) ustanowiła Nagrodę Kryształowego Świecznika; będzie ona przyznawana osobom i organizacjom działającym na rzecz budowy świeckiego państwa. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się we wtorek wieczorem.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi nie rozważa możliwości kandydowania na prezydenta Włoch - ogłosił we wtorek jego rzecznik w komunikacie. Dyskusję wokół ewentualnego wysunięcia kandydatury szefa EBC wywołał były premier Silvio Berlusconi.

Jeśli Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej odmówi Polsce wydania wraku Tu-154M przed zakończeniem swojego śledztwa, to strona polska ma prawo zaskarżyć tę decyzję w Prokuraturze Generalnej FR, a jeśli ta ją podtrzyma, to również w sądzie w Rosji. Poinformował o tym we wtorek przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Gieorgij Smirnow, odpowiadając w Moskwie na pytania polskich dziennikarzy po konferencji prasowej, poświęconej drugiej rocznicy wyłączenia tej instytucji ze struktur Prokuratury Generalnej FR.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Mińsku, że wejścia w życie umowy z Polską o małym ruchu granicznym można oczekiwać jednocześnie z wdrożeniem takiej umowy z Litwą. Dodał przy tym, że przeszkodą jest szereg kwestii politycznych i gospodarczych, które należy wcześniej rozwiązać.

Sąd Najwyższy Pakistanu nakazał aresztowanie premiera kraju w związku ze sprawą korupcyjną dotyczącą projektów energetycznych - poinformowała we wtorek miejscowa telewizja. Sprawa dotyczy okresu, kiedy obecny szef rządu Raja Pervaiz Ashraf był ministrem ds. wody i elektryczności.

Górniczy gigant Anglo American Platinum (Amplats), dotknięty strajkami w kopalniach w RPA z 2012 r., ogłosił we wtorek plany restrukturyzacji, które zakładają likwidację 14 tys. miejsc pracy w tym kraju.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETCP) w Strasburgu orzekł we wtorek, że linie lotnicze British Airways dyskryminowały pracownicę - chrześcijankę z powodu przekonań religijnych, nie pozwolając jej na noszenie krzyżyka w pracy. Koptyjka Nadia Eweida została poproszona o odejście z pracy w listopadzie 2006 roku. Odmówiła przestrzegania zasad, zakazujących pracownikom noszenia widocznych symboli religijnych.

W Stuttgarcie rozpoczął się we wtorek proces pary rosyjskich agentów oskarżonych o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu zagranicznego SWR. Zdaniem mediów jest to największa afera szpiegowska w Niemczech od czasu zakończenia zimnej wojny.

Już prawie 150 tys. osób uciekło z Mali do krajów sąsiednich, a 230 tys. sięga liczba Malijczyków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów - poinformowały we wtorek oenzetowskie agencje UNHCR i OCHA.

USA nie planują obecnie wysłania żołnierzy do Mali i nadal rozważają, jak inaczej pomóc siłom francuskim, walczącym tam z bojownikami powiązanymi z Al-Kaidą - powiedział we wtorek amerykański minister obrony Leon Panetta.

(PAP)

amp/ asa/

d3l6c3p

Podziel się opinią

Share
d3l6c3p
d3l6c3p