Trwa ładowanie...

Skrzykują się, by wejść do Ikei bez maseczek. Sieć podpowiada: zostań w domu

Ludzie coraz częściej skrzykują się na prowokacje polegające na tym, że wejdą dużą grupą do sklepu – bez maseczek – i przekonywać będą sprzedawców, że odmowa obsłużenia ich to naruszenie prawa. Na piątkowy wieczór taka akcja planowana jest w podwarszawskiej Ikei. Sieć zareagowała w typowy dla siebie sposób.

Przepisy dotyczące noszenia maseczek w sklepach są sprzeczne. Zagubieni są i klienci, i sprzedawcyPrzepisy dotyczące noszenia maseczek w sklepach są sprzeczne. Zagubieni są i klienci, i sprzedawcyŹródło: Policja
d18fef9

Wypraszanie ze sklepu i odmowa sprzedaży zakupów ludziom bez masek jest otwartym łamaniem naszych konstytucyjnych praw – przekonuje organizator akcji, która planowana jest na piątkowy wieczór w sklepie Ikea w Jankach. Jej uczestnicy mają wejść do marketu i zrobić zakupy bez maseczek.

Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Przed kilkunastoma dniami aktor Tomasz Karolak został wyproszony właśnie z tego sklepu za brak maseczki. Podzielił się z internautami swoimi przemyśleniami. Ich reakcje były różne. Większość potępiła aktora za zachęcanie do naruszania prawa, ale nie brakowało też słowa uznania, tak jakby Karolak odważył się poruszyć jakieś tabu.

Ikea o planowanej akcji wie. Do tematu podeszła dyplomatycznie: na swoim profilu opublikowała informację, że kto woli zakupy bez maseczki, powinien skłaniać się ku kupowaniu przez internet. "Dbajmy o siebie nawzajem" – apeluje.

Nie ma pewności, czy akcja faktycznie się odbędzie. Nie będzie to jednak pierwsze tego rodzaju działanie, bo ludzie coraz jawniej manifestują swoją niezgodę na przymus noszenia maseczek i po sieci krążą już nagrania, jak całymi grupami wchodzą do sklepów i odmawiają zakrycia nosa i ust.

d18fef9

W jednym ze sklepów doszło do nieprzyjemnej sceny, bo na miejsce wezwana została policja. Zgłaszającym był jednak nie personel sklepu, lecz protestujący, którzy chcieli zgłosić, że jedna z ekspedientek odmówiła obsłużenia ich właśnie ze względu na brak maseczki. Chcieli, by kobieta została ukarana grzywną za "nieuzasadnioną odmowę", jak przekonywali autorzy nagrania. Atmosfera była napięta, w tle słychać wzajemne przekrzykiwania. W wymianie zdań uczestniczyli też pozostali klienci sklepu. Jedni prosili protestujących, by zakończyli prowokację, inni gratulowali im odwagi.

Obowiązkowe maseczki to bezprawie? Bodnar: dotknięte wadą prawną

Zdenerwowana i przestraszona ekspedientka w końcu ugięła się i aby zakończyć sprawę, obsłużyła awanturujących się klientów. Gdy policja przyjechała na miejsce, wzywający patrol powiedział, że "Konstytucja i prawa konsumenta nie są już dłużej łamane".

Kazus z Suwałk każe się sprzedawcom trzy razy zastanowić

Sytuacja sprzedawców rzeczywiście jest nie do pozazdroszczenia. Z jednej strony, mają prawo wymagać, by klienci nosili na terenie sklepów maseczki. Klienci coraz częściej się jednak buntują i sypią jak z rękawa tytułami ustaw i rozporządzeń, które dają im prawo do niezasłaniania ust i nosa. Do pewnego stopnia trudno odmówić im racji, bo choć obowiązek noszenia maseczek został wprowadzony w kwietniu, to prawo jest w tym zakresie niespójne i w dużej mierze opiera się na ustnych zaleceniach ministra zdrowia czy jego rzecznika. Wszyscy chyba pamiętamy apel Wojciecha Andrusiewicza, by sprzedawcy nie obsługiwali klientów bez maseczek i przyłbic.

d18fef9

Sprzedawczyni z Suwałk wzięła sobie ten apel do serca i wciągnięta została w spór sądowy. Sytuacja jest więc absurdalna, bo czego by sprzedawca nie zrobił, może się narazić. A żeby jeszcze podbić poziom absurdu, dodajmy, że wniosek o ukaranie grzywną złożyła… Policja. Ta sama, która ma uprawnienie do nakładania mandatów na osoby, które w miejscach zadaszonych nie noszą maseczki.

Policjanci uznali, że napiętnować należy ekspedientkę, która naruszyła prawo klienta do bycia obsłużonym, a nie sama klientkę, która zignorowała apel o stosowanie się do zasad.

Wyrok nie jest prawomocny. Ekspedientka złożyła zażalenie, termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 16 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18fef9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18fef9