Trwa ładowanie...
d3hnajf
22-11-2007 10:13

Skrzynka pocztowa pod kontrolą

Pracodawcy coraz częściej wyposażają pracowników w laptopy ze stałym łączem. Wielu z nich twierdzi, że podwładni zamiast efektywnie pracować, przeglądają Internet. Szef może kontrolwoać co pracownik robi w sieci, ale ma pewne ograniczenia.

d3hnajf
d3hnajf

Pracodawcy coraz częściej wyposażają pracowników w laptopy ze stałym łączem. Wielu z nich twierdzi, że podwładni zamiast efektywnie pracować, przeglądają Internet. Szef może kontrolować co pracownik robi w sieci, ale ma pewne ograniczenia, informuje "Rzeczpospolita".

Sprzęt i oprogramowanie udostępnione pracownikowi do firmowego użytku stanowi własność pracodawcy. Zatem laptopy, programy oraz sprzęt telekomunikacyjny są elementem przedsiębiorstwa, a co za tym idzie pracownik musi liczyć się z ograniczeniami w ich użytkowaniu i nie powinien wykorzystywać jak własnych.

Nawiązując stosunek pracy, pracownik godzi się m.in. na kontrolę rzetelności wykonywanych obowiązków służbowych. To uprawnienie szefa wynika z samego kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z art. 100 k.p. pracownik musi przestrzegać podstawowych obowiązków wobec pracodawcy. Szefowi wolno więc kontrolować ich przestrzeganie przez podwładnych. Ale jak daleko ta kontrola może sięgać i jak pracodawca ma ją sprawować?

Chcąc ograniczyć wykorzystywanie sprzętu przez załogę do celów niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi, szef może: zablokować pracownikom dostęp do konkretnych stron www w Internecie, uniemożliwić wykorzystywanie niezabezpieczonych komunikatorów tekstowych lub głosowych w godzinach pracy, zabezpieczyć sprzęt, uniemożliwiając pobieranie niebezpiecznych plików przez pracowników podczas wykonywania obowiązków służbowych. Szef powinien też sporządzić regulamin korzystania przez pracowników z powierzonego im sprzętu. W nim dokładnie należy opisać, do jakich celów mają być wykorzystane komputery, jakich stron www nie należy odwiedzać, z jakich komunikatorów i programów komputerowych bezwzględnie nie wolno korzystać. Umieszczamy też zapis, że pracownik nie może pobierać na komputer nielegalnego czy groźnego oprogramowania. Dobrze jest też przygotować protokół odbioru sprzętu przez pracownika oraz umowę o jego odpowiedzialności za mienie powierzone oraz dokument, w którym szczegółowo określimy zasady korzystania ze
sprzętu oraz procedurę jego zwrotu, udostępnienia pracodawcy oraz regulacje o prawidłowej pracy z wykorzystaniem nowych komputerów.

Czy szef może kontrolować skrzynkę pocztową pracownika?. Z przepisów wynika, że nie jest to oczywiste. Przy kontrolowaniu korespondencji e-mailowej pracownika otrzymywanej na firmowy adres trzeba odwołać się do kodeksu cywilnego, konstytucji, kodeksu karnego oraz kodeksu pracy. Warto tu szczegółowo zanalizować konstrukcję ochrony dóbr osobistych, w tym dóbr osobistych pracownika w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 23 k.c. dobra osobiste człowieka, w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, są chronione przez prawo cywilne niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

d3hnajf

Nie ma wątpliwości, że tajemnica korespondencji jest dobrem osobistym adresata korespondencji i podlega ochronie. Dla większości prawników tajemnica korespondencji wskazana w art. 24 k.c. obejmuje też korespondencję elektroniczną. Sąd wskazał, że adres osoby jako sfera prywatności człowieka należy do danych osobowych. Naruszenie jej sprowadza odpowiedzialność z tytułu ochrony dóbr osobistych. Nie oznacza to jednak całkowitego zakazu kontroli poczty elektronicznej przychodzącej na firmowy adres e-mailowy pracownika.

Korespondencja elektroniczna przesyłana na adres firmy jest związana z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością. Zatem pracodawca jako właściciel firmy ma prawo wglądu w korespondencję kierowaną na adres firmowy pracownika. To właśnie przedsiębiorca jest właścicielem adresu firmowego, a pracownik działa i prowadzi korespondencję niejako w imieniu pracodawcy.

d3hnajf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hnajf