Trwa ładowanie...
d429w15

Skrzypek: trwają prace nad przygotowaniem publikacji przyszłej ścieżki stóp proc.

Publikacja przyszłej ścieżki stóp procentowych jest bardziej efektywnym sposobem komunikowania się z rynkami niż pojedyncze wypowiedzi członków RPP. Prace nad takim rozwiązaniem już się rozpoczęły i możliwe, że wejdą w życie dopiero za kadencji nowej RPP - powiedział Sławomir Skrzypek, prezes NBP.
Share
d429w15

_ Publikacja przyszłej ścieżki stóp procentowych może być znacznie czytelniejszym sposobem komunikowania się z rynkami, niż pojedyncze wypowiedzi członków Rady, wpływające nie tylko na wysokość rynkowych stóp procentowych, ale także na poziom kursu złotego. Doświadczenia banków centralnych, które prowadzą tego typu politykę informacyjną - np. Banku Szwecji czy Norwegii - wskazują, że ten sposób komunikacji z rynkami może zwiększyć efektywność polityki pieniężnej w zarządzaniu oczekiwaniami _ - ocenił prezes Skrzypek podczas spotkania z ekonomistami w PAP.

Wypracowanie nowego modelu komunikacji z rynkami potrwa od roku do półtora.

_ Prace nad takim rozwiązaniem już się rozpoczęły i potrwają około roku - półtora. Do tego trzeba dostosować nasze modele ekonometryczne, a także opracować procedurę określania optymalnej ścieżki stóp _ - dodał.

d429w15

Prezes zaznaczył, że choć niektórzy członkowie RPP nie podzielają jego entuzjazmu do publikacji ścieżki, ma on nadzieję, że ta forma komunikacji zostanie wprowadzona.

Jeśli NBP zdecyduje się na publikację ścieżki stóp, to może mieć ona postać "fan chartu".

_ Mam nadzieję, że za kadencji nowej Rady Polityki Pieniężnej ta forma komunikacji stanie się obecna. Publikacja ścieżki stóp może mieć formę wykresu wachlarzowego, który oprócz ścieżki centralnej przyszłych stóp procentowych będzie pokazywał również rozkład prawdopodobieństwa przyszłych stóp _ - powiedział Skrzypek.

W zależności od decyzji przyszłej RPP, ścieżka będzie firmowana przez Instytut Ekonomiczny NBP lub RPP.

d429w15

_ Istnieje alternatywa, co do charakteru tego narzędzia - czy to będzie, podobnie jak w Czechach, ścieżka przyszłych stóp firmowana - w naszym wypadku - przez Instytut Ekonomiczny NBP, czy będzie to, tak jak w Szwecji, ścieżka akceptowana przez ciało decyzyjne. Ja bym optował za tym drugim rozwiązaniem, ale wszystko zależy od tego, jak odniesie się do tej propozycji nowa Rada Polityki Pieniężnej _ - powiedział Skrzypek.

W pracach prowadzonych przez NBP wykorzystane zostaną doświadczenia banków centralnych, które zdecydowały się już na publikację przyszłej ścieżki stóp.

_ W naszych pracach chcemy skorzystać z doświadczeń krajów, które publikują już ścieżkę stóp procentowych, tak aby zarówno sposób osiągania konsensusu wewnątrz NBP w sprawie przyszłej ścieżki stóp, jak i forma jej komunikacji przyniosły jak najwięcej korzyści z punktu widzenia efektywności komunikacji banku centralnego z otoczeniem _ - powiedział Jacek Kotłowski, wicedyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP. (PAP)

kba/ mak/ osz/

d429w15

Podziel się opinią

Share
d429w15
d429w15