Słabe dane o produkcji przemysłowej w Polsce
Dane gorsze od oczekiwań! Produkcja przemysłowa w Polsce w marcu spadła o 2,9 proc rdr., podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się spadku na poziomie 2 proc. Na łeb na szyję spadła produkcja w sektorze budowlanym.
W poprzednim miesiącu było to -2,1 proc.
Profesor Anna Zielińska-Głębocka mówiła w TVN CNBC, że istnieje presja na RPP by ta obniżyła stopy procentowe. Podkreśliła, że wciąż występuje pewna przestrzeń do obniżki stóp.
- Niższy odczyt w zestawieniu z ostatnimi danymi o inflacji CPI i bazowej, zwiększa oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej - pisze w komentarzu Marcin Kiepas z Admiral Markets.
Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w marcu br. o 2,9% niższa niż przed rokiem i o 9,2% wyższa w porównaniu z lutym br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,6% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7% wyższym w porównaniu z lutym br. - czytamy w komunikacie GUS.
W stosunku do marca ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 21,4%, maszyn i urządzeń – o 13,5%, metali – o 11,9%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 6,4%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 5,5%, papieru i wyrobów z papieru – o 3,7%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 3,3% oraz wyrobów z metali – o 3,1%. Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku wystąpił w 14 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 10,9%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 5,8%, w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 2,0% oraz w produkcji artykułów spożywczych – o 1,4%.
Natomiast produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w marcu br. niższa o 18,5% niż przed rokiem, a w porównaniu z lutym br. wyższa o 20,9%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 15,7% niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 3,3% w porównaniu z lutym br.