Słabe dane z Europy bez wpływu na eurodolara
Wczoraj kurs EUR/USD lekko spadł z 1,2303 do 1,2258. Notowania eurodolara ustabilizowały się po ostatnich zwyżkach spowodowanych przez wypowiedzi prominentnych decydentów Ewalda Nowotnego z Rady Prezesów i Mario Draghiego stojącego na czele tej instytucji.
31.07.2012 10:49
We Włoszech odbyła się aukcja długu, która przyniosła dość dobre rezultaty, ponieważ rząd sprzedał papiery o wartości prawie 5,5 mld euro wobec wstępnie planowanych 3 do 5,5 mld euro. Wskaźnik bid–to-cover pozostał na prawie niezmienionym poziomie dla obligacji 10-letnich (1,29 wobec 1,28) i spadł dla obligacji 5-letnich (z 1,54 do 1,34) . Rentowność obligacji 10-letnich wyniosła 5,96 proc. (poprzednio 6,19 proc) a 5-letnich 5,29 proc. (wobec 5,84%).Skurczenie się PKB Hiszpanii (-1 proc. r/r) ani było zaskoczeniem ani nie odcisnęło pietna na przebiegu notowań. Również oświadczenie po spotkaniu sekretarza skarbu USA Timothy’ego Geithnera z niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schaueble mimo że miało podobny wydźwięk do ubiegłotygodniowych wypowiedzi Mario Draghiego nie wywołało euforii wśród inwestorów.
Dziś napłynie na rynek szereg danych z amerykańskiej gospodarki. O 14:30 zostanie opublikowany odczyt miesięcznej dynamiki inflacji PCE Core. Prognozy zakładają, że tempo zmian cen wzrośnie o 1 pp. do 0,2 proc. Ponadto o tej samej godzinie poznamy dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. O 15:45 poznamy wartość indeksu Chicago PMI za lipiec (spodziewany jest lekki spadek) a o 16:00 indeks zaufania konsumentów Conference Board. W drugim przypadku konsensus zakłada czwarty kolejny miesiąc spadków. Na Starym Kontynencie zostaną podane dane o stopie bezrobocia w strefie euro i inflacji HICP. W maju stopa bezrobocia w Eurolandzie osiągnęła historycznie najwyższy poziom 11,1 proc., należy oczekiwać dalszego wzrost do 11,2 proc. Przedsiębiorstwa borykają się ze słabym popytem i właśnie dlatego nie chcą zatrudniać pracowników. Wskaźnik winduje sytuacja na rynku pracy w Hiszpanii oraz Grecji. Na drugim biegunie znajdują się gospodarki Niemiec, Austrii i Finlandii z jednocyfrowymi stopami bezrobocia. Dynamika inflacji
HICP spada od końca 2011 r. Dziś poznaliśmy dane z niemieckiej gospodarki: stopa bezrobocia pozostała na tym samym poziomie 6,8 proc., natomiast dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła zarówno w ujęciu miesięcznym i rocznym – odpowiednio do -0,1 i 2,9 proc. (z -0,3 i -1,1 proc.)
Złoty nadal mocny
Waluty regionu notują symboliczne osłabienie, natomiast notowania złotego przebiegają pod znakiem umiarkowanej aprecjacji. Sile rodzimej waluty sprzyja stabilna sytuacja na rynku długu państw peryferyjnych i zachodnioeuropejskich giełdach oraz spadające rentowności rodzimych papierów skarbowych. Polska waluta umocniła się do 4,11 w stosunku do euro, natomiast kurs USD/PLN kwotowany jest na poziomie 3,3550. Pozytywne postrzeganie perspektyw złotego przez inwestorów znajduje potwierdzenie na rynku opcji. Skośność strategii korytarzowej (1m, delta 25) dla EUR/PLN odbiega od średniej o 1,25 odchylenia standardowego, a statystyka z- score dla USD/PLN przybiera wartość 1,57. Niska skośność sugeruje jednak, że pole do dalszej aprecjacji jest stosunkowo ograniczone. Taki stan rzeczy potwierdzają niskie wartości oscylatorów PKS i RSI obliczanych dla interwału dziennego.
Sporządzili:
Marcin Pietrzak
Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.