Słabsza końcówka

Analizując bieżącą sytuację techniczną wykresu warto na wstępie wspomnieć jeszcze o sesji środowej. Jak pamiętamy bykom już w przedpołudniowej fazie handlu udało się przedrzeć ponad istotną zaporę podażową Fibonacciego: 2584 - 2593 pkt. W popołudniowym fragmencie notowań, głównie za sprawą wzrostu presji podażowej na KGHM, na FW20Z12 doszło do wykrystalizowania się ruchu kontrującego. Wymieniony przedział zaczął jednak teraz pełnić rolę wsparcia.

Słabsza końcówka
Źródło zdjęć: © DM BZ WBK

21.12.2012 08:31

Przypominam te historyczne już wydarzenia, gdyż wczorajsze otwarcie wypadło dokładnie w korytarzu cenowym: 2584 - 2593 pkt. Co istotne, strefa nadal funkcjonowała na wykresie jako zapora popytowa. Pomimo spadków w Japonii i mało optymistycznego dla byków przebiegu sesji za oceanem, obóz sprzedających cały czas zachowywał się w sposób defensywny. Nawet poranne zawirowania cenowe na KGHM nie oddziaływały negatywnie na rynkowe nastroje.

Skoro rynek nie chciał spadać, a technicznie był przygotowany do kontynuacji trwającej już prawie 7 miesięcy tendencji wzrostowej, popyt bardzo szybko zdołał przejąć inicjatywę. Na efekty długo nie musieliśmy czekać. W przypadku kontraktów wiązało się to z powrotem w okolice ustanowionego dzień wcześniej maksimum cenowego. Można stwierdzić, że jedynie eurodolar pokazywał bykom "właściwy kierunek", gdyż kluczowe parkiety Eurolandu nie emanowały zbyt dużym optymizmem (choć w miarę upływu czasu nastroje na Starym Kontynencie zaczęły się jednak poprawiać). Tak czy inaczej przez sporą część wczorajszej sesji transakcje na grudniowej serii kontraktów były zawierane w okolicy środowego maksimum.

Obraz
© (fot. DM BZ WBK)

W popołudniowej fazie handlu doszło jednak do wzrostu presji podażowej. Było to związane z nagłym uaktywnieniem się podaży na kilku kluczowych spółkach z WIG-u 20 (KGHM, PKN, PZU)
. W efekcie kontrakty powróciły do korytarza cenowego: 2584 - 2593 pkt. Bykom po raz kolejny udało się jednak wybronić wymieniony przedział cenowy.

Przedmiotem mojej dzisiejszej analizy (zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami) będzie już marcowa seria kontraktów FW20H13. Ponieważ istnieje spora różnica pomiędzy wartością analizowanej serii, a instrumentem bazowym, nieco inaczej wygląda tutaj sytuacja z zaporami podażowymi wytyczonymi na bazie horyzontu tygodniowego.
W swoich ostatnich opracowaniach eksponowałem jak widomo znaczenie zakresu: 2584 - 2593 pkt. i kolejnego węzła cenowego: 2634 - 2642 pkt. Odpowiednikiem tej ostatniej strefy na wykresie serii marcowej jest wyeksponowany dzisiaj przedział: 2638 - 2647 pkt. Jak widać wskazany zakres został już przetestowany. Z załączonego wykresu wynika, że przebiega tutaj także Median Line. Jest to zatem element wywodzący się z klasycznej analizy technicznej, który wzmacnia znaczenie w/w przedziału. Od kilku dni obóz byków ma problem z zanegowaniem tej przeszkody.

Musimy jednak pamiętać, że w przypadku WIG-u 20 doszło do niewielkiego naruszenia ważnej bariery podażowej Fibonacciego: 2585 - 2592 pkt. zbudowanej na bazie zniesienia 61.8%. W tym kontekście zwróciłbym z pewnością uwagę na poziom dzisiejszego zamknięcia, który określi nam kształt korpusu tygodniowego (eksponowałem tę kwestię w swoich wczorajszych opracowaniach).

Jeśli chodzi o zapory popytowe na serii marcowej, to w pierwszej kolejności wyróżniłbym węzeł: 2595 – 2600 pkt. Dużo istotniejszym (i z założenia bardziej wiarygodnym) obszarem cenowym pozostaje bez wątpienia strefa wsparcia: 2565 - 2569 pkt. Ponieważ na wykresach zwracam głównie uwagę na przecięcia stref cenowych Fibonacciego z liniami wywodzącymi z klasycznej AT (Median Line, linie trendu, wewnętrzne linie trendu), wymieniony przedział wsparcia traktuję jako niezwykle istotny. Jego zanegowanie wiązałoby się bowiem również z przełamaniem ML i linii kanału trendowego. Byłby to zatem sygnał techniczny obrazujący ponadprzeciętny wzrost presji podażowej i zapowiadający możliwość wykrystalizowania się kolejnej podfali spadkowej.

Z racji ogólnego pogorszenia nastrojów na rynkach bazowych (narastające dylematy w sprawie „klifu”) pierwsze takty dzisiejszej sesji przebiegną pod znakiem wzrostu aktywności podaży. Już jednak wczoraj na niektórych spółkach z WIG-u 20 mogliśmy zaobserwować coraz silniej rozwijający się proces realizacji zysków. Jest to o tyle niepokojące, iż zbiega się w czasie z dotarciem indeksu do kluczowej zapory podażowej: 2585 - 2592 pkt. (strefa została już w niewielkim stopniu naruszona). Jeśli teraz bykom zabraknie zdecydowania, wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnego przesilenia. Musimy również pamiętać, że dzisiaj wygasa grudniowa linia instrumentów pochodnych, co z pewnością wprowadzi sporo zamieszania w końcówce notowań. Więcej o tych kwestiach napiszę w swoim pierwszym opracowaniu online.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

indeksyfuturesgpw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)