Trwa ładowanie...
d8pcn70
Dom Maklerski BOŚ
waluty

Słaby początek tygodnia na złotym

Przez ostatni tydzień polski złoty systematycznie tracił na wartości. Również dzisiejsza sesja rozpoczyna się osłabieniem polskiej waluty, jednak dynamika tego ruchu jest nieco mniejsza niż w poprzednich dniach. Brak niespodzianek na rynku złotego nie dziwi, biorąc pod uwagę relatywny spokój na szerokim rynku walutowym.

Share
d8pcn70

Indeks BOSSAPLN dzisiaj rano kieruje się na południe. Po nieudanej próbie dotarcia do poziomu 100 pkt. w pierwszej połowie sierpnia, notowania indeksu zaczęły systematycznie zniżkować, pokonując po drodze techniczne wsparcia w okolicach 99,00-99,20 pkt. oraz 98,70 pkt. Obecnie najbliższą barierą dla podaży na wykresie BOSSAPLN jest okolica 97,80-98,00 pkt.

Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że bieżący tydzień przyniesie większą dynamikę notowań na rynku polskiej waluty. Po długim weekendzie, który przełożył się na mniejszą aktywność polskich inwestorów, poniedziałek przyniesie przede wszystkim dane makro z naszego kraju. Jeszcze przed południem GUS opublikuje dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego, natomiast o 14.00 podane zostaną informacje dotyczące przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w lipcu. Obie te publikacje rzucą więcej światła na sytuację w polskiej gospodarce, co zapewne przełoży się na ruch notowań złotego względem głównych światowych walut.

Będą to także jedne z niewielu danych makro, które pojawią się dzisiaj. Kalendarz danych makro w poniedziałek jest praktycznie pusty (pomijając dane z Japonii, które pojawiły się w nocy). Jeśli informacje z GUS okażą się dobre, to może to przynajmniej na chwilę zatrzymać osłabienie złotego. Nie należy jednak liczyć na zbyt wiele, biorąc pod uwagę fakt, że nastrojów inwestorów nie poprawiła w gruncie rzeczy pozytywna wiadomość o utrzymaniu przez agencję Standard&Poor’s dotychczasowego ratingu Polski na poziomie A-, z perspektywą stabilną. Obecna sytuacja techniczna na wykresie EUR/PLN sprzyja raczej dalszemu umacnianiu się euro względem polskiej waluty. Wyniesienie notowań EUR/PLN powyżej 4,2300-4,2320 otworzyło im drogę do dalszych wzrostów w kierunku poziomu 4,26 – gdzie znajduje się najbliższy istotny poziom oporu. Dzisiaj rano notowaniom EUR/PLN delikatnie ciąży jednak poranny spadek wartości EUR/USD.

d8pcn70

Tymczasem na wykresie USD/PLN barierą dla kupujących jest obecnie poziom 30-sesyjnej średniej ruchomej. Nie jest to jednak silny opór – najbliższy znajduje się dopiero w okolicach poziomu 3,20. To, jak silny będzie dolar względem złotego, może dzisiaj zależeć od sytuacji na EUR/USD – obecnie przecena eurodolara sprzyja wzrostom wartości USD względem PLN, mimo niesprzyjającej wzrostom sytuacji technicznej.
Dorota Sierakowska
analityk

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d8pcn70

Podziel się opinią

Share
d8pcn70
d8pcn70