Trwa ładowanie...
d4g1koh
08-03-2017 15:55

Śląskie/ Blisko miliard złotych dofinansowania dla projektów ZIT

Już prawie 1 mld zł rozdysponowano w konkursach w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Wartość środków w konkursach obecnie ocenianych, trwających i planowanych do ogłoszenia do końca roku przekroczy 1,5 mld zł.

d4g1koh
d4g1koh

ZIT jest narzędziem po raz pierwszy wdrażanym w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020. Zakłada znaczny udział w wyborze projektów samorządów lokalnych. W woj. śląskim narzędzie to wykorzystywane jest we wszystkich subregionach (w największym subregionie centralnym pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT; w pozostałych jako Regionalne Inwestycje Terytorialne - RIT).

Wdrażanie śląskiego ZIT koordynuje Zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego. Jak poinformowała w środę ta instytucja, od początku wdrażania obecnego RPO zatwierdziła ona już 14 list projektów ZIT - z 245 przedsięwzięciami, które otrzymają łącznie prawie 1 mld zł dofinansowania. Całkowita wartość tych projektów jest znacznie wyższa - każdy z nich wymaga bowiem też wkładu własnego wnioskodawcy.

Ostanie dwa zakończone nabory ZIT, które zatwierdził również zarząd woj. śląskiego, dotyczyły efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej oraz poprawy zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych.

W pierwszym z nich do dofinansowania ponad 186 mln zł wybrano 57 przedsięwzięć, które będą realizowane w całym subregionie centralnym. Przewidują one m.in. kompleksową termomodernizację 18 budynków oświatowych (żłobki, przedszkola i szkoły gimnazjalne) w Katowicach, po 11 obiektów szkolno-przedszkolnych w Sosnowcu i w Tychach, osiem placówek oświatowych w Rudzie Śląskiej czy 10 obiektów użyteczności publicznej (żłobki, zespoły szkolno-przedszkolne, gimnazja, dzielnicowy punkt pomocy społecznej) w Zabrzu.

d4g1koh

W drugim z ostatnich naborów dofinansowanie otrzymały przedsięwzięcia mające zwiększać aktywność zawodową osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych subregionu. Pięć wybranych do realizacji projektów przygotowały m.in. Świętochłowice, Ruda Śląska, Sosnowiec i Fundacja Rozwoju Lokalnego (partnerem jest Knurów). Będą to kursy, szkolenia, staże i praktyki, a także organizacja pośrednictwa pracy.

Obecnie ogłoszonych pozostaje sześć kolejnych naborów wniosków o dofinansowanie projektów ZIT, a w 13 zakończonych naborach trwa procedura oceny. Łącznie w tym roku subregion centralny zaplanował 18 konkursów (rozdysponowanych ma w nich zostać ponad 158 mln euro). W środę zarząd subregionu centralnego podał, że łączna pula funduszy do rozdysponowania w tych naborach (ocenianych, ogłoszonych i planowanych do ogłoszenia) przekroczy 1,5 mld zł.

Ogółem w harmonogramie naborów projektów całego śląskiego RPO samorząd województwa zaplanował w tym roku rozdysponowanie w 2017 r. ponad 620 mln euro (ok. 2,5 mld zł). Nabory prowadzone w trybie otwartych konkursów dla wnioskodawców z całego regionu mają rozdysponować łącznie ponad 400 mln euro, a planowane dla subregionów (w ramach ZIT/RIT) - ponad 200 mln euro.

Największa kwota w harmonogramie na 2017 r. - ponad 155,3 mln euro - jest przypisana konkursom z obszaru wsparcia gospodarki niskoemisyjnej. To projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, transportu niskoemisyjnego (np. zakupy niskoemisyjnych autobusów, budowy węzłów przesiadkowych oraz systemów zarządzania ruchem) czy efektowności energetycznej.

d4g1koh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g1koh