Śląskie/ Miasta dołączają do programu dla młodych przedsiębiorców
Do rozwijanego od trzech lat programu "Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście" dołączają samorządy z woj. śląskiego. Uznają to za sposób na rozszerzenie własnych działań mających promować i wspierać przedsiębiorczość - szczególnie wśród osób młodych.
30.06.2016 18:15
Program koordynuje Forum Młodych Przedsiębiorców działające przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach (RIG). Jego ideą jest pomoc - kierowana do osób, które nie ukończyły jeszcze 36. roku życia i prowadzą firmę nie dłużej niż trzy lata - w prowadzeniu firm w pierwszych latach działalności. Chodzi o rozwijanie wiedzy i kompetencji młodych przedsiębiorców, integrację środowiska oraz zapewnienie dostępu do wzorów płynących od doświadczonych graczy na rynku.
Jak mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceprezes RIG i przewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców Janusz Dramski, z dotychczasowych edycji programu skorzystało już 600 młodych przedsiębiorców oraz 400 przyszłych młodych przedsiębiorców (chcących założyć swoje firmy) - nie tylko z woj. śląskiego, ale też np. małopolskiego.
Dramski i jego współpracownicy wyjaśniali, że z różnych badań, ale też głosów samych młodych przedsiębiorców wynika, że w pierwszych latach działalności mają oni największe problemy z rozeznaniem rynku, brakiem kontaktów biznesowych czy konkretnych kompetencji (np. sprzedażowych), a także np. nieprzygotowaniem na szybki wzrost. Osobna kwestia to szybko zmieniające się otoczenie prawne - zwłaszcza podatkowe.
Ponieważ nie zawsze specjaliści Izby byli w stanie natychmiast reagować na pytanie czy prośby młodych przedsiębiorców, przygotowali program przewidujący obecnie m.in. warsztaty z ekspertami (przede wszystkim rola edukacyjna) oraz śniadania dla młodych przedsiębiorców (pomagające w zawiązywaniu kontaktów). W tym roku przy zaangażowaniu władz Katowic ruszyć ma tam również program mentoringowy z udziałem doświadczonych przedsiębiorców.
Obecnie w programie, prócz samodzielnych działań RIG, uczestniczą Katowice, a od drugiej połowy roku przystąpić mają do niego Dąbrowa Górnicza (ponownie) oraz Zabrze. Jak wyjaśnił w czwartek wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, takie działanie wynika m.in. z założeń miejskich dokumentów strategicznych. "Tam jest jasny przekaz: Katowice to miasto do mieszkania, ale też do prowadzenia działalności gospodarczej" - wskazał.
Katowice, wkładając w program 100 tys. zł, liczą na zaangażowanie weń po 500 obecnych i przyszłych młodych przedsiębiorców. Równolegle, w ramach wydziału obsługi inwestorów w tamtejszym magistracie, ostatnio zaczął działać referat małych i średnich przedsiębiorstw. Wraz z serwisem msp.katowice.eu ma to być baza współpracy z instytucjami otoczenia biznesu i wsparcia środowiska startupów.
W Zabrzu od czterech lat samorząd rozwija działalność Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości (o statusie wydziału magistratu). Jak mówiła w czwartek sekretarz miasta Ewa Weber, z jego usług (nieodpłatne szkolenia, porady prawne) korzysta miesięcznie ok. tysiąca osób. Młodzi przedsiębiorcy korzystają tam m.in. z projektu Zabrzański Biznesplan.
W ramach przygotowanego w Zabrzu lokalnego programu rozwoju przedsiębiorczości ruszyła niedawno Karta Młodego Przedsiębiorcy - zapewniająca jego uczestnikom zniżki rzędu 5-40 proc. na świadczone im przez inne firmy usługi (obecnie to 11 partnerów i 8 kolejnych zgłoszonych), m.in. szkolenia, rachunkowość, social media, ubezpieczenia, ochrona czy sprzęt komputerowy.
Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza mówił m.in. o zorganizowanym tam wraz z jedną z wyższych szkół inkubatorze przedsiębiorczości (powstały już cztery pierwsze startupy), a także o skierowanym do uczniów projekcie Liga Młodych Przedsiębiorców, w którym mogą oni zetknąć się na warsztatach i innych spotkaniach z doświadczonymi przedsiębiorcami.
Według Dramskiego na propozycje RIG kierowane do młodych przedsiębiorców - poza samorządami - chętnie odpowiadają m.in. powiatowe urzędy pracy z regionu. Koordynują one własne programy aktywizujące bezrobotnych i nakierowujące ich do zakładania firm, jednak dość często przy ograniczonym lub wręcz żadnym wsparciu w dalszej działalności.
Wiceprzewodniczący Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców Przemysław Grzywa zaprosił w czwartek młodych przedsiębiorców i startupy także spoza Polski, w szczególności z Grupy V4, do uczestnictwa w YES Summit - V4 Young Entrepreneurs & Startups Summit. Będzie to wydarzenie towarzyszące VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbędzie się w 10-12 października w Katowicach.