Trwa ładowanie...
d3dhit4
09-02-2016 16:20

Śląskie/ Służba Celna przeszkoli przedsiębiorców m.in. z nowych regulacji

Nowy unijny kodeks celny, możliwość rezerwacji odpraw na granicy wschodniej, szybkie odprawy celne w portach czy odprawy w miejscach wskazanych przez przedsiębiorcę - to niektóre regulacje i usługi, które śląska Służba Celna chce upowszechnić wśród firm.

Share
d3dhit4

Szkolenia adresowane będą m.in. do zakładów z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

We wtorek prezes strefy - największej takiej w Polsce pod względem wielkości inwestycji - Piotr Wojaczek i szefowa Izby Celnej w Katowicach Barbara Basista zawarli porozumienie o współpracy obu podmiotów. Pierwsze konferencje i szkolenia zaplanowano na wiosnę, m.in. w związku z wchodzącymi z życie 1 maja zmianami w unijnym kodeksem celnym.

"Obserwujemy wśród przedsiębiorców duże zapotrzebowanie na informacje dotyczące aktualnych zasad obrotu towarowego z krajami UE oraz innymi państwami; wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, równocześnie przedstawiając wszystkie ułatwienia i uproszczenia, jakie wprowadziła w ostatnim czasie Służba Celna" - powiedziała PAP rzeczniczka Izby Celnej w Katowicach Grażyna Kmiecik.

Celnicy przekonują, że dobra współpraca firm ze Służbą Celną poprawia konkurencyjność przedsiębiorstw. Stąd m.in. nowe przedsięwzięcia, które mają uprościć procedury i ułatwić działalność firmom. Np. w Tychach, gdzie zlokalizowana jest duża część firm działających w Katowickiej SSE, uruchomiono niedawno Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO).

d3dhit4

"Celnicy zmienili organizację odpraw celnych, aby przyspieszyć i zmniejszyć koszty związane z kontrolą towarów. Dzięki tym udogodnieniom przedsiębiorcy, po złożeniu zgłoszenia celnego w formie elektronicznej, mogą przedstawić towar do kontroli celnej w najdogodniejszym dla nich miejscu" - wyjaśniła rzeczniczka. Średni czas odprawy w tej formule wynosi ok. 25 minut.

Jesienią ubiegłego roku Służba Celna udostępniła również system eBooking TRUCK. Dzięki niemu kierowcy samochodów ciężarowych i przewoźnicy mogą rezerwować termin granicznej obsługi wywozowej na granicy wschodniej z 30-dniowym wyprzedzeniem.

Nowością ostatnich miesięcy są też odprawy przed przybyciem, umożliwiające organom celnym wcześniejsze przygotowanie się do odprawy celnej towaru w oparciu o dane, dostarczone przez przedsiębiorcę w zgłoszeniu jeszcze zanim towar dotrze do portu morskiego. Wpłynęło to na przyspieszenie obsługi obrotu towarowego w portach.

Katowicka Izba Celna już wcześniej współpracowała z Katowicką SSE; teraz zostało to sformalizowane w postaci porozumienia; planowane są m.in. wspólne konferencje i szkolenia. Podobne porozumienie śląscy celnicy zawarli z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach. Przedstawiciele Izby przekonują, że pomoc przedsiębiorcom w procedurach celnych należy do priorytetów tej instytucji.

d3dhit4

Działająca od 20 lat Katowicka SSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Działa tu blisko 300 podmiotów, które zainwestowały łącznie ok. 22 mld zł i utworzyły ponad 55 tys. nowych miejsc pracy. Największa inwestycja w KSSE to fabryka samochodów Opel koncernu General Motors.

W ubiegłym roku w KSSE wydano 29 zezwoleń dla inwestorów, którzy zadeklarowali w sumie ponad 1 mld zł nakładów inwestycyjnych oraz utworzenie prawie tysiąca nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 3,5 tys. istniejących. Rok wcześniej nowych projektów w strefie było 58, o łącznej wartości ok. 2,5 mld zł. Przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 2,6 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie 13 tys. istniejących.

d3dhit4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dhit4
d3dhit4