Trwa ładowanie...
deki2qh
11-12-2015 15:55

Śląskie/ Unieważnienie jednego z przetargów na dokończenie Stadionu Śląskiego

Przetarg na roboty wykończeniowe na Stadionie Śląskim unieważnił samorząd woj. śląskiego. Wartość jedynej oferta - ponad 61 mln zł brutto - znacznie przekraczała budżet inwestora - ok. 44 mln zł.

deki2qh
deki2qh

Jak poinformował PAP w piątek Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, kolejne postępowanie, którego zakres prac ma obejmować m.in. wykończenie wnętrz, instalacje sanitarne oraz klimatyzację stadionu, ma zostać ogłoszone jeszcze w grudniu br.

To już drugi unieważniony w ostatnich miesiącach przetarg na kontynuację prac na Stadionie Śląskim. Podobnie było w przypadku przetargu na roboty wykończeniowe i instalacyjne - o szacunkowej wartości ponad 80 mln zł netto (został już ponownie ogłoszony). Postępowania te nie są związane z dobiegającym obecnie końca procesem montowania na linowej konstrukcji zadaszenia obiektu poliwęglanowego pokrycia.

Pod kątem kontynuowania prac na Stadionie Śląskim w bieżącym roku sejmik woj. śląskiego zgodził się w lutym na zaciągnięcie kredytów. Zaplanowano 46,6 mln zł na finansowanie dokończenia prac przy budowie zadaszenia widowni i innej infrastruktury oraz 75,6 mln zł na dokapitalizowanie zarządzającej tym projektem celowej spółki województwa.

Największa część wydatków wiąże się z wartym łącznie 84 mln zł brutto kontraktem na dokończenie zadaszenia stadionu - zawartym we wrześniu ub. roku z niemiecką firmą Pfeifer Seil und Hebetechnik. Kontynuuje ona prace wstrzymane w lipcu 2011 r. po awarii, która nastąpiła tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu. Pokrywanie dachu Śląskiego ma zakończyć się w najbliższych dniach.

deki2qh

Inne roboty na Stadionie Śląskiem - poza zadaszeniem oraz robotami wykończeniowymi i instalacyjnymi - obejmują infrastrukturą lekkoatletyczną oraz ogrodzenie obiektu. Dzięki zainstalowanym na budowie dwóm kamerom można oglądać przebieg prac w internecie. Aktualizowane co trzy minuty zdjęcia z placu budowy trafiają na jedną z zakładek strony slaskie.pl.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Obecny szacunkowy koszt całego zadania związanego z budową zadaszenia stadionu (wraz z inną infrastrukturą) wynosi ok. 586 mln zł. Aktualny według władz województwa termin otwarcia obiektu to połowa 2017 r.

deki2qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deki2qh